Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kofein je jedna z přírodních látek, s kterou setkáme denně a kterou také denně řada z nás konzumuje, ať už v podobě kávy jako takové, či v jiných nápojích jako je Yerba maté či v potravinových doplňcích. Právě v potravinových doplňcích je kofein často obsažen. Sice ho tam většinou nenajdeme jako izolovanou látku, ale je obsažen ve výtažcích z rostlin jako je Paulinia cupana (guarana), Camellia sinensis (zelený či černý čaj), Yerba maté a dalších.
V některých přípravcích figuruje kofein jako již samostatná složka. Velmi často se vyskytuje v různých přípravcích na podporu hubnutí, které jsou velmi oblíbené, a k jejich působení směřuje řada dotazů. Kofein patří s mnoha dalšími přírodními látkami do skupiny látek označovaných jako alkaloidy. Alkaloidy se v naprosté většině vyskytují v rostlinách, velmi vzácně v tělech živočichů. Jsou to dusíkaté látky zásaditého charakteru. Řada z nich je velmi důležitá v lékařství a farmacii pro svůj velmi silný, často až jedovatý účinek. Alkaloid kofein chemicky patří do skupiny purinových derivátů xanthinu, kam kromě něj patří ještě látka theobromin (rostlina Theobroma cacao) nebo také látka theofyllin, která se vyskytuje pouze v lécích a pomáhá uvolňovat svalstvo průdušek.
Kofein je nejvíce známy pro svůj stimulující účinek na nervovou soustavu – zvýší pozornost, odstraní únavu, vyvolává do určité míry euforii. Většina z konzumentů kávy či jiných nápojů s kofeinem (hlavně energetických) si musí ale také uvědomit, že při užívání ve větším množství může stát návykovou drogou. Kofein se kromě kávy a zmíněných nápojů vyskytuje také v některých druzích čokolády, limonád či oříšcích a dokonce i v některých lécích, kde většinou slouží ke zvýraznění analgetického účinku. Tohoto analgetického účinku je využíváno při léčbě některých typů migrén. Dále pomáhá potlačovat příznaky astmatu, uvolňovat hladké svalstvo nebo stimuluje srdeční činnost. Ovšem kofein má také negativní účinky. Odvodňuje organismus, proto je nutné věnovat při pití kávy věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu a více doplňovat.
Nás ovšem zajímá jeho význam jako jedné složek přípravků na podporu hubnutí. Kofein způsobuje lepší mobilizaci tukových zásob, které pracující sval, tedy vlastně cvičící jedinec využívá jako zdroj energie, k čemuž by při klidovém stavu nikdy nedošlo, proto je kofein řazen mezi látky lipotropní, které přeměňují tuky na energii.
Je třeba mít na mysli, že užívání kofeinu může mít i negativní účinky. Mezi nejznámější patří negativní vliv na žaludeční sliznici (překyselení žaludku), což je důležité zejména pro osoby s problémy pálení žáhy či žaludečními vředy, ty by neměly kofein vůbec užívat. Při předávkování se zvyšuje riziko infarktu (zrychlená srdeční činnost) či ohrožení ledvin (diuretický účinek).
Některé studie uvádějí, že kofein přechodně zvyšuje krevní tlak, dokud se na něj v organismu nevytvoří tolerance, pak se hodnoty navrátí k normálu.
Negativní je to, když je člověk ve stresu a pije kávu. V tom případě pití kávy situaci ještě zhoršuje, protože kofein zesiluje účinky stresu na oběhovou soustavu. Důležité je také si uvědomit, že pití kávy či jiný způsob příjmu kofeinu, zvyšuje riziko osteoporózy. Tím, že kofein zvyšuje vylučování vápníku v organismu. V případě pití kávy je důležité doplnit vápník jogurtem či vypít sklenici mléka.
Ženy nesmějí užívat kofein v žádné podobě v těhotenství či kojení. Samozřejmě, je také třeba vzít do úvahy, že někteří jedinci mohou být vysloveně přecitlivělí na kofein.