Kerblík setý

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kerblík setý patří mezi oblíbené druhy koření již odedávna. Jak se s oblibou říká v historických knihách, znali ho již staří Římané. Patří do čeledi rostlin mrkvovitých. Jeho lístky jsou podobné lístkům kořenového petržele. Je charakterizován jako jednoletá rostlina a dorůstá výšky asi 50 cm. Lístky jsou jemně zpeřené a má drobné bílé kvítky. Pokud byste jej někdo chtěl pěstovat, vysévá se v květnu a pěstuje se jako kudrnatá petržel.

Z léčivých látek obsahuje aromatické silice, vitamín C, vitamín A a rovněž i minerální látky.

Jako koření se používají čerstvé listy kerblíku, které můžeme dát například do polévek a omáček. Používá se v podobných případech jako petrželka, ideálně v čerstvé formě, protože jeho jemné anýzové aroma se sušením vytrácí. Můžeme jej přidávat i do různých druhů salátů – rajčatového, bramborového, zeleninového. Dá se uplatnit i do omelet, do rybích jídel (ať už se jedná o ryby vařené, grilované či smažené), může být i součástí masitých jídel – lze ji přidat do telecího, drůbežího či skopového masa. Rovněž jej můžeme přidat do rýže či pikantních tvarohů. Někdy se používá i nať kerblíku, která má rovněž anýzovou příchuť.

Jak vidíte, přesto, že kerblík je u nás poměrně málo používán, jeho možnosti využití jsou široké. Ale nesmíme opomenout jeho pozitivní působení na naše zdraví. Kerblík zmírňuje zažívací potíže, podporuje trávení, působí lehce močopudně a zmírňuje i nadýmání.

Jak z toho všeho vyplývá, kerblík nejen obohatí náš jídelníček, ale pomůže zmírnit i zažívací potíže, které mohou někdy po nadměrném hodování nastat.