Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata L.)

Je to vytrvalá bylina, která vytváří přízemní růžici dlouze kopinatých celokrajných listů se souběžnou žilnatinou, jejichž skoro lysá čepel se zužuje v dlouhý žlábkovitý řapík. Jitrocel kopinatý patří k osvědčeným a dlouho známým léčivým rostlinám. Potvrzuje to i množství lidových názvů, které obdržel – beraní nebo psí jazyk, dokonce olověný jazyk či čelník nebo svalník. Staří Řekové tuto rostlinu pojmenovali sedmižeberní, neboť jitrocel kopinatý má opravdu sedm žeber. Řekové i Římané ho hojně používali při oparech, kožních infekcích, ale také jako protijed při pokousání vzteklinou napadeným psem. Jitrocel obvykle roste u cest a stezek, což ho předurčilo stát se bylinkou poutníků už ve středověku. Píše se o něm i v Mattioliho herbáři.

Patří do čeledi jitrocelovitých (Plantaginacea). Vyskytuje se jako divoce rostoucí rostlina v polních kulturách, ale vzhledem k velké spotřebě ve farmaceutickém průmyslu je i pěstován. Sbírají se listy. Listy obsahují tzv. irinoidní glykosidy, jejichž obsah se mění podle stáří rostliny. Dále obsahuje fenylethanoidy, slizy, flavonoidy, tříslové kyseliny, kumariny nebo i minerální látky, jako je kyselina křemičitá, zinek a draslík. Vnitřně se používá ve formě nálevu. Jitrocel kopinatý se hlavně používá jako při kašli, katarech horních dýchacích a zánětlivých onemocněních dutiny ústní a hltanu. Zmírňuje totiž dráždění ke kašli, podporuje vykašlávání a uvolňuje hleny.

Je to dáno hlavně obsahem slizů. Slizy mají protektivní a sekretolytický účinek a mírní dráždění ke kašli. Další látky nazývané fenylpropanové kyseliny působí protizánětlivě. Jitrocel se dá používat i zevně k obkladům jako protizánětlivá látka při zánětlivých onemocněních kůže a při drobných poraněních (což je zapříčiněno mj. obsahem slizů, flavonoidů a iridoidních glykosidů). Nedoporučuje se však, protože je možná druhotná infekce. Mezi zmíněné iridoidní glykosidy patří i látka zvaná aukubin, která má výrazný antimikrobiální účinek, hlavně proti různým druhům rodu Staphylococcus.

Z jitrocele se dále vyrábí celá řada oblíbených sirupů, kde se vyskytuje jitrocel samostatně nebo v kombinaci s ostatními látkami (echinacea, tymián atd.). Jitrocel se jako výchozí matečná tinktura užívá i v homeopatii. Při sbírání této rostliny je třeba míti na mysli možnost záměny. U nás se nejčastěji vyskytují další dva druhy jitrocele: jitrocel prostřední (Plantaginis media L.), vyznačující se eliptickými listy a bílými korunami s fialovými prašníky, a jitrocel větší (Plantaginis major L), který má široce vejčité listy a řídký klas květů, který je často delší než stvol. Oba tyto druhy mají nižší obsah účinných látek, a proto jsou farmaceuticky málo významné, v lidovém léčitelství se však občas používají.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.