Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Jerlín japonský

24.09.2016
Jerlín japonský

Jerlín japonský (latinsky Sophora japonica) je opadavý listnatý strom (občas jen keř) z čeledi bobovitých. I když má přízvisko japonský, pochází původem z Číny a Koreje. V Čechách se od roku 1835 pěstuje jako okrasný strom.

Je významným zdrojem rutinu. Je obsažen zejména v jeho květech (kde se nachází až ve 20% koncentraci). Rutin (též označovaný jako vitamin PP) zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Díky obsahu rutinu jerlín zlepšuje pružnost a pevnost cév, a tím pomáhá se zlepšením stavu křečových žil, bércových vředů, cévních trombóz, zánětů žil, brání prostupu krve cévní stěnou apod. Rovněž pomáhá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Používá se při zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitamínu C (kyseliny askorbové). Zlepšuje rovněž vstřebávání vitamínu C. V důsledku toho také pomáhá zvýšit imunitu organismu.

 

Je třeba zmínit, že jerlín japonský byl a stále je velmi oblíbenou léčivou rostlinou v tradiční čínské medicíně. Užívá se v ní jako antibakteriální, protizánětlivý, antispasmatický, pročišťovací, a protihorečnatý prostředek, jako diuretikum, laxativum, hypotensivum a abortivum. Uplatňuje se i při zvýšené hladině cholesterolu či cukru v krvi.

 

Používá se i jako léčivý prostředek pro zevní aplikaci. Z listu se připravuje roztok, který pomáhá zvláčňovat kůži, snižovat krvácivost z ran či k uvolňování křečí. Z dřeva stromu se připravoval odvar, který se používal při terapii nežitů a hemoroidů.

 

Z pupenů jerlínu japonského se také připravují (alkoholové) tinktury. Zajímavostí je, že v minulosti květy a zejména lusky jerlínu byly zdrojem přírodního žlutého barviva. Na závěr je důležité zmínit, že jerlín obsahuje jedovatý cytisin, který může způsobit nevolnosti.

 

Celková nabídka přípravků obsahující Jerlín japonský.


Související články:
Rutin - vitamin P
Křečové žíly - problém nejen estetický
Otoky nohou


24.09.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Priessnitzův obklad
Vytváření domněnek nás předurčuje k utrpení. Jak je nevytvářet?
5 prospěšných látek pro duši - kde je najít
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Jak to udělat, abyste zvýšili pravděpodobnost, že druzí vyhoví vaší žádosti
Otoky nohou
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení

536,- Kč
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS