Jerlín japonský

cm jerlin japonsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jerlín japonský (latinsky Sophora japonica) je opadavý listnatý strom (občas jen keř) z čeledi bobovitých. I když má přízvisko japonský, pochází původem z Číny a Koreje. V Čechách se od roku 1835 pěstuje jako okrasný strom.

Je významným zdrojem rutinu. Je obsažen zejména v jeho květech (kde se nachází až ve 20% koncentraci). Rutin (též označovaný jako vitamin PP) zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Díky obsahu rutinu jerlín zlepšuje pružnost a pevnost cév, a tím pomáhá se zlepšením stavu křečových žil, bércových vředů, cévních trombóz, zánětů žil, brání prostupu krve cévní stěnou apod. Rovněž pomáhá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Používá se při zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitamínu C (kyseliny askorbové). Zlepšuje rovněž vstřebávání vitamínu C. V důsledku toho také pomáhá zvýšit imunitu organismu.

Je třeba zmínit, že jerlín japonský byl a stále je velmi oblíbenou léčivou rostlinou v tradiční čínské medicíně. Užívá se v ní jako antibakteriální, protizánětlivý, antispasmatický, pročišťovací, a protihorečnatý prostředek, jako diuretikum, laxativum, hypotensivum a abortivum. Uplatňuje se i při zvýšené hladině cholesterolu či cukru v krvi.

Používá se i jako léčivý prostředek pro zevní aplikaci. Z listu se připravuje roztok, který pomáhá zvláčňovat kůži, snižovat krvácivost z ran či k uvolňování křečí. Z dřeva stromu se připravoval odvar, který se používal při terapii nežitů a hemoroidů.

Z pupenů jerlínu japonského se také připravují (alkoholové) tinktury. Zajímavostí je, že v minulosti květy a zejména lusky jerlínu byly zdrojem přírodního žlutého barviva. Na závěr je důležité zmínit, že jerlín obsahuje jedovatý cytisin, který může způsobit nevolnosti.