Jerlín japonský

Jerlín japonský (latinsky Sophora japonica) je opadavý listnatý strom (občas jen keř) z čeledi bobovitých. I když má přízvisko japonský, pochází původem z Číny a Koreje. V Čechách se od roku 1835 pěstuje jako okrasný strom.

Je významným zdrojem rutinu. Je obsažen zejména v jeho květech (kde se nachází až ve 20% koncentraci). Rutin (též označovaný jako vitamin PP) zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Díky obsahu rutinu jerlín zlepšuje pružnost a pevnost cév, a tím pomáhá se zlepšením stavu křečových žil, bércových vředů, cévních trombóz, zánětů žil, brání prostupu krve cévní stěnou apod. Rovněž pomáhá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Používá se při zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitamínu C (kyseliny askorbové). Zlepšuje rovněž vstřebávání vitamínu C. V důsledku toho také pomáhá zvýšit imunitu organismu.

Je třeba zmínit, že jerlín japonský byl a stále je velmi oblíbenou léčivou rostlinou v tradiční čínské medicíně. Užívá se v ní jako antibakteriální, protizánětlivý, antispasmatický, pročišťovací, a protihorečnatý prostředek, jako diuretikum, laxativum, hypotensivum a abortivum. Uplatňuje se i při zvýšené hladině cholesterolu či cukru v krvi.

Používá se i jako léčivý prostředek pro zevní aplikaci. Z listu se připravuje roztok, který pomáhá zvláčňovat kůži, snižovat krvácivost z ran či k uvolňování křečí. Z dřeva stromu se připravoval odvar, který se používal při terapii nežitů a hemoroidů.

Z pupenů jerlínu japonského se také připravují (alkoholové) tinktury. Zajímavostí je, že v minulosti květy a zejména lusky jerlínu byly zdrojem přírodního žlutého barviva. Na závěr je důležité zmínit, že jerlín obsahuje jedovatý cytisin, který může způsobit nevolnosti.

 

Zpět nahoru