Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V létě se snaží většina z nás získat bronzové opálení. Při výběru vhodného opalovacího prostředku je třeba vzít do úvahy nejen to, kde se budeme opalovat, ale také jaký typ pleti nám do vínku nadělila matka Příroda. Prozaicky řečeno – jaký jsme fototyp. Každý z nás má v kůži kožní barvivo melanin, které nás chrání před UV zářením. Důležité je, kolik ho máme. Roli v tom hrají genetické, geografické a přírodní podmínky – v různých populacích vznikly určité rozdíly v pigmentaci kůže, které se postupně vytvořily v průběhu tisíciletí. To vše určuje, který z fototypů je ten náš.
Fototyp je dán intenzitou pigmentace (množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži) a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu sluníčku. To záleží na pigmentaci kůže a barvě očí a vlasů. Obvykle platí, čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím je číslo fototypu nižší a tím je méně odolný vůči slunečnímu záření. Někdy se můžeme setkat s dělením do šesti fototypů, ale obvyklejší je dělení do čtyř typů, takže i tak si o tom povíme v tomto článku.
Fototyp I
Tito lidé mají velmi citlivou pokožku. Mají bledou pleť, často posetou pihami, světlé oči a nazrzlé až zrzavé vlasy. Statistiky uvádějí, že k tomuto fototypu patří asi 2 % obyvatelstva. Při opalování jejich kůže vždy zrudne, ale jen málokdy přejde do hnědé barvy. Velmi rychle se jim spálí citlivé oblasti jako uši, nos, dekolt či víčka. Zde je nutné použít krémy, mléka či gely na opalování s vysokým faktorem (SPF 50+) a pokud možno, speciálně určených pro citlivou kůži. Doporučená doba slunění je 5 až 10 minut.
Fototyp II
I zde se ještě jedná o citlivou pokožku, která zrudne a jen občas přejde do hnědé barvy. Do této skupiny se řadí přibližně 12 % populace. Mají světlou pleť (někdy s pihami), blonďaté až hnědé vlasy a oči barvy šedé, modré či zelené. Zde je doporučená doba opalování 10 až 20 minut. Pod českým sluníčkem by měl stačit faktor (SPF) 20 až 25, u moře 30 až 40.
Fototyp III
Tato skupina se v populaci vyskytuje nejčastěji (78 %). Jsou to lidé s normální pokožkou, která na sluníčku jen někdy zrudne a hnědne dobře. Mají světlehnědou barvu pleti (žádné pihy), tmavě blonďaté až kaštanově hnědé vlasy a oči barvy hnědé nebo šedé. Pokud se přeci jenom spálí, pak jenom mírně. Pokožka po opálení má většinou bronzovou barvu. Doporučené doba opalování je 20 až 30 minut. V České republice mohou tito lidé používat faktor 10 až 15, u moře opalovací kosmetiku s faktorem 20.
Fototyp IV
Do této skupiny patří lidé s pokožkou odolnou proti slunečnímu záření. Téměř nikdy nezrudne a snadno hnědne. Patří sem asi 8 % populace. Mají hnědou až olivovou pleť (žádné pihy), tmavě hnědé až černé vlasy. Doporučená doba slunění může být až 45 minut. V tuzemsku mohou použít faktor 5, při pobytu u moře opalovací prostředky s faktorem 15 až 20. Po opálení má jejich pleť bronzovou barvu. Přestože se tato skupina opaluje dobře, přesto by se měla i tak chránit před sluníčkem a používat k tomu vhodné prostředky. Sníží se tak riziko vzniku rakoviny kůže a poškození pokožky.
Na co je třeba také pamatovat
Pokud máte mateřská znaménka, je třeba je potírat krémem s vyšším faktorem než okolní kůži. Pokud se opalujete, nepoužívejte deodoranty a parfémy. Mohou podráždit pokožku a zůstávají po nich barevné skvrny. Ověřte si, jak je opalovací prostředek vodě-odolný. Součástí některých přípravků je bambucké máslo (zlepšuje hebkost pokožky) a některé antioxidanty (například vitamin E), které pomáhají ochraňovat pokožku před negativními vlivy slunečního záření.
Důležité je také si uvědomit, zda má přípravek chemický či minerální filtr. Chemické nejsou tak vhodné pro osoby s citlivější pletí, protože se vstřebávají do pokožky a mohou vyvolat u některých osob alergickou reakci. Také, pokud se jdete koupat, je třeba počkat asi půl hodiny, než se přípravek vstřebá. Pokud přípravek obsahuje minerální filtr, je vhodnější pro osoby s citlivou pletí, protože působí jen na povrchu pleti, kde odráží sluneční záření. Rovněž se můžete jít koupat jen pár minut po aplikaci přípravku s minerálním filtrem. Jako zajímavost lze uvést, že pokud se opalujeme 20 minut, pokožka dostane svůj denní příděl vitamínu D.
Jedním z přírodních prostředků, které pomáhají v ochraně kůže, jsou antioxidanty. Jejich hlavní funkcí je ochrana organismu proti volným radikálům, které mají nejen negativní vliv na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko vzniku rakoviny. Je dobré si uvědomit, že volné radikály se mohou v těle objevit, i když se neopalujeme a chráníme se před sluníčkem ve stínu. Do této skupiny patří řada vitamínů, minerálů i dalších látek jako vitamin E, C, betakaroten, selen, zinek, resveratrol, bioflavonoidy a další. Nicméně jen některé mohou být součástí opalovací kosmetiky. Můžeme je preventivně užívat i jako doplňky stravy, obvykle jsou dostupné na trhu ve směsích, kde je více antioxidantů najednou.
Je ovšem důležité nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a plně se rozvinout až za 24 hodin. Nejprve je nutné postižené místo ochladit. Obvykle přikládáme obklady namočené v čisté vodě. Můžeme také použít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje. Lze také použít různé prostředky na zmírnění spálenin ve formě mastí, krémů, gelů či pěn (nejšetrnější způsob aplikace), obvykle obsahující panthenol (kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovení kůže) či výtažek z aloe vera.