Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Prostředky na podporu hubnutí patří, zejména mezi ženami, k nejoblíbenějším přírodním přípravkům. I když vždy platí, že ten, kdo chce zhubnout, musí snížit příjem kalorií a zvýšit výdej energie pomocí vhodného dietního a pohybového režimu, existuje řada přípravků, které nám mohou pomoci tohoto cíle dosáhnout.
Tyto přípravky se dělí do několika skupin. Jsou to přípravky k potlačení chuti k jídlu, přípravky zabraňující vstřebávání tuků do organismu a přípravky pomáhající „spalovat“ (odbourávat) v organismu již uložené tuky. V tomto článku se budu věnovat první skupině těchto přípravků. Existuje několik přírodních látek, které mohou různými způsoby ovlivňovat chuť k jídlu. Jedním z nich je výtažek z rostliny garcinia cambogia. Tato látka pomáhá potlačovat chuť k jídlu, kromě toho se uvádí, že podporuje snižování přeměny sacharidů na tuky. Z tohoto důvodu se potom v organismu vytváří méně tuků. Dále podporuje spalování kalorií v klidu – snižuje se tedy ukládání kalorií v organismu.
Další známou látkou je chróm. Podporuje snížení chuti k jídlu, potlačuje chuť na sladké, zvyšuje snížení potřeby dojídání a snižuje hladinu krevního cukru (z toho důvodu se pacienti trpící cukrovkou musí poradit před jeho užíváním s lékařem).
Další látkou, která omezuje chuť k jídlu, je sušený výtažek z kaktusových fíků. Nopal, neboli opuncie, je kaktusovitá rostlina, jejíž plody byly jednou z hlavních součástí jídelníčku již předkolumbovských indiánských národů. Hojně je však konzumovali (a dodnes konzumují) i pozdější obyvatelé Mexika a dalších zemí Severní a Střední Ameriky. Nopal obsahuje většinu důležitých živin v ideálním poměru: nezbytné vitamíny a minerály, 17 esenciálních aminokyselin, lignin, celulózu, hemicelulózu, pektin a vlákninu obsaženou v rostlinném slizu. Právě obsažené látky mohou v žaludku nabobtnat a snižují tak pocit hladu. Dalším přípravkem, který pomáhá snižovat chuť k jídlu (mimo jiné), je výtažek z palmy Acai.
Ještě je jedna cesta, jak pomocí přírodních přípravků snížit chuť k jídlu. Je známo, že řada osob s nadváhou si nadměrnou konzumací jídla pomáhá kompenzovat vlastní psychické problémy. Zjednodušeně řečeno – jí hodně, protože jsou nešťastní a jsou pak nešťastní, že mají nadváhu a tím se dostávají do začarovaného kruhu. Pak je možné užívat například výtažek ze šafránu. Šafrán zvyšuje hladinu serotoninu, který pomáhá člověku cítit se lépe a méně jíst, tedy pokud má tato osoba tendenci jíst, hlavně když je vystresovaná nebo v depresi. Je to zcela přirozené, na rozdíl od některých léků, které mohou potlačovat chuť k jídlu. Samotný šafránový extrakt není ideální způsob na hubnutí, ale může výrazně pomoci, když se zkombinuje s pravidelným cvičením a správnou hubnoucí dietou. Totéž se dá říci i o jiné přírodní látce, l-tryptofanu.
Snížit chuť k jídlu je možné i vhodnou skladbou jídelníčku
Dá se konstatovat, že mnoho druhů potravin může omezit chuť k jídlu, ale to neznamená, že se po nich hubne. Důležitá je umírněnost v jídle, která může výrazně pomoci zhubnout. V takovém případě se dá mluvit o potravinách, které mohou zasytit i v menších porcích. Je samozřejmě pravda, že každý příjem potravy odstraní pocit hladu, ale na druhou stranu ne všechny potraviny jsou pro hubnutí dobré. Důležité je, že potraviny snižující chuť k jídlu mají vysoký obsah vlákniny a obsahují některé druhy škrobu. Hlavně vláknina umožní navodit dříve pocit nasycení, protože nemůže být strávena. Mezi potraviny zabraňující chuti k jídlu patří potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce a zelenina, zejména brambory, fazole, čočka, hrách a listová zelenina. Škrob, který je obsažen v bramborách, potlačuje chuť k jídlu. V bramborách je obsažen přírodní rezistentní škrob.
Při jídle je třeba dodržovat několik zásad – zvolit menší porci či jíst z menšího talíře. Dále před jídlem, přibližně čtvrt hodiny vypít tři až pět decilitrů vody. Podpoří to trávení, ale sníží to i pocit hladu. Dále je dobré doplnit stravu o potraviny bohaté na vlákninu, jak již bylo zmíněno. Rovněž je třeba jíst menší porce, průměrně pětkrát denně. Posledním pravidlem je jíst pomalu, v klidu si vychutnat každé sousto, nespěchat, nejíst ve stresu. Tělu chvíli trvá, než si uvědomí, že jíme a pokud jíme pomaleji, budeme mít dříve pocit sytosti. To v konečném důsledku znamená, že méně sníte a hubnutí vám půjde rychleji.