Jak si pomoci při ekzémech správným praním prádla?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ekzémy, alergie a přecitlivělá pokožka jsou určitě něco, co není příjemné pro nikoho z nás. Léčení kožních ekzémů je zdlouhavé, náročné a vyžaduje obrovskou míru disciplíny a trpělivosti. Kromě pravidelné návštěvy lékaře, častokrát i nepříjemných krémů a léků je třeba i dodržování přísné tělesné hygieny. Kromě toho mnozí lidé velmi rádi vyhledávají i alternativní a celostní pohled na tuto problematiku a své kožní starosti řeší pomocí zdravé a na míru upravené stravy. Je to určitě správná cesta, avšak jak se říká, je to „na dlouhé lokty“.

Co si ale mnozí z nás neuvědomují je fakt, že průběh a stav alergie lze do značné míry ovlivnit i tím, v čem a jakým způsobem pereme své prádlo. Zkusme se tedy podívat na to, jak samotné praní probíhá a co se vlastně v naší pračce děje.

Pere voda nebo prací prostředek?

Toto je určitě otázka, která vás zaujme. Většina z vás jistě odpoví, že prací prostředek. Skutečnost je však zcela jiná. Ve skutečnosti pere voda, prací prostředek přidáváme do praní pouze na změnu chemické a fyzikální struktury vody tak, aby byla voda v naší pračce schopná z textilie odstranit špínu a skvrny.

Co se tedy v naší pračce s prádlem děje?

Prací prostředek, který přidáváme do pračky změní chemické vlastnosti vody tak, aby bylo možné vyprat špínu. Vedlejším účinkem však je, že se tyto chemické látky dostanou i do samotné textilie. Proto je nutné prádlo po vyprání důkladně vymáchat. Proces máchání v našich dnešních moderních pračkách je však velmi krátký, mnoho moderních praček má dnes již režim šetrné spotřeby vody. V praxi to znamená, že máchání prádla trvá jen 2-3 minuty a probíhá ve velmi malém objemu vody, což způsobí, že v textilii zůstává častokrát až 60% reziduálních chemických látek z pracího prostředku. Tyto chemické látky se během sušení a žehlení dostatečně zafixují ve struktuře textilie. Když si svůj oblíbený kousek ze šatníku oblečeme, naše šaty, společně s těmito chemickými zbytkovými látkami, se během celého dne dostávají do nepřetržitého kontaktu s pokožkou. Tělesným teplem a třením oděvu o pokožku se tyto chemické reziduální látky z textilie částečně uvolňují a pokožku dráždí. Běžný člověk to až tak nevnímá, ovšem lidé s kožními problémy nebo s citlivou pokožkou velmi dobře znají.

Jak z toho ven?

Pokud chceme prát účinně, ekologicky a navíc šetrně vůči pokožce, dnes už existují i pro tuto situaci zajímavé alternativy. K dispozici jsou prací prostředky vyráběny na bázi přírodních minerálů, které dokáží změnit strukturu vody ne chemicky, ale tím, že minerály v kontaktu s vodou a doplněné o mechanický pohyb v pračce změní pH vody. Voda se tak z tvrdé stane měkkou a bez přidání dalších chemických pracích přípravků dokáže výborně proniknout do textilií a odstranit špínu. Velmi důležité v tomto případě je, že do vody, a tím pádem ani do textilie, se neuvolňují žádné chemické látky, takže naše prádlo je bez obsahu jakýchkoliv zbytkových látek, které by mohly pokožku při nošení dráždit.

Bude prádlo skutečně vyprané

Určitě ano. Při praní je však třeba dodržet několik důležitých faktů. Kvalitu praní v podstatě ovlivňují 3 hlavní faktory: teplota praní, mechanický pohyb a aktivační činidlo, které napomáhá změnit strukturu vody. Tak se na jednotlivé tyto faktory podívejme.

Mechanický pohyb je určitě velmi důležitý. V minulosti, kdy se pralo jen ručně, to byly naše ruce, které zařídily, že bylo prádlo dokonale vyprané. Dnes jsou moderní automatické pračky konstruovány důmyslně tak, aby se prádlo v pračce pohybovalo ve více směrech, působí tam i odstředivé síly, takže o tento faktor určitě máme postaráno. Způsob účinku praní můžeme zvýšit tím, že dávkovač pracího přípravku vložíme přímo do bubnu pračky. Kromě samotného pohybu bubnu se pak v pračce nachází i další prvek, který zvyšuje účinnost praní.

Co se týče teploty vody během praní, to je myslím jasné každému z nás. Pokud pereme ve studené nebo jen velmi mírně teplé vodě, je třeba, aby voda obsahovala velmi velké množství chemických látek, které zajistí odstranění špíny a skvrn. Výrobci praček a klasických pracích prostředků nás přesvědčují o účinném praní již při teplotě 30 °C. Pokud však pereme prádlo při takto nízké teplotě, určitě nelze šetrným způsobem a bez přidání agresivní chemie odstranit běžnou špínu. Minimálně taková obyčejná věc jako je lidský pot je směsí mastných olejovitých složek. Teplota 30 °C je na odstranění i takové obyčejné špíny slabá.

Při jaké teplotě tedy prát? Ideální teplota je 40 °C nebo více. Je to teplota vyšší než teplota našeho lidského těla, voda ohřátá na takovou teplotu si už dokáže poradit s běžnými „špinavými složkami“. Kromě toho je velmi důležité dbát na to, aby nebylo prádla v pračce příliš mnoho. Pokud pračku přeplníme, není tam dostatek vody, která by mohla prádlo vyprat a výsledek určitě není uspokojivý.

Třetím faktorem ovlivňujícím kvalitu praní je aktivační činidlo. O tom jsme si už něco víc řekli v úvodu článku. I zde už dnešní doba umožňuje výběr podle toho, co nám vyhovuje a jakým směrem se chceme ubírat. Dovolím si upozornit ještě na fakt, že lidé s citlivou pokožkou a kožními problémy by se určitě při praní měli vyhnout používání aviváže. Ta uzavírá vlákno, snižuje absorpční schopnost textilu a určitě není příznivá vůči naší pokožce. Důležité je, že i lidé s alergiemi a kožními starostmi mohou výrazně zlepšit svůj stav takovou obyčejnou věcí, jako je praní svého prádla.

Pro šetrné a ekologické praní prádla doporučujeme vajíčko na praní Ecoegg.