Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Po každém chirurgickém zákroku neboli operaci jsme v první řadě rádi, že dobře dopadl. Nicméně zanedlouho je pro nás důležité, jak se co nejlépe a také možno co nejrychleji zotavit. Samozřejmě, že je třeba dodržovat všechny instrukce lékaře a dalšího odborného zdravotnického personálu, ale k podpoře zotavení po operaci můžeme přispět také sami.
Z doplňkových metod to mohou být léčivé rostliny, některé volně prodejné léky, doplňky stravy, vodoléčba, různé relaxační metody či samozřejmě správná životospráva (například vhodné posilující nápoje).
Podpora rekonvalescence po operaci
Správná životospráva je po operaci velmi důležitá. Ideální je konzultace s nutričním terapeutem či terapeutkou. Je třeba mít ve stravě či formou doplňků stravy dostatek minerálů, vitamínů a stopových prvků. Pacient ale také nesmí zapomínat na dostatečný příjem tekutin, měl by činit alespoň dva litry tekutin denně. V některých případech (záleží na zdravotním stavu) je možné zvolit vhodnou formu pohybu, jako je chůze.
Vitamíny, minerály a stopové prvky
K doplnění živin jsou vhodné přípravky tekuté výživy, které obsahují bílkoviny (jsou důležité pro obnovu tkání), sacharidy, tuky, vitamíny a stopové prvky. Důležitý́ je dostatek vitaminu C (kyseliny askorbové), který́ má́ význam pro tvorbu pojivových tkání (podporuje tvorbu kolagenu). Neměli bycho zapomenout na příjem vitamínu E (tokoferolu), který je stejně jako vitamin C antioxidantem.
Odborníci zjistili, že u těžce nemocných pacientů, kterým byly po operaci podávány doplňky stravy s oběma vitamíny se snížil výskyt selhání orgánů a bylo možno zkrátit dobu pooperační intenzivní léčby. Je třeba dbát na příjem minerálních prvků jako je vápník, železo, měď či zinek.
Vápník (společně s vitamínem D2) pomáhá obnovení kostí. Zinek má význam pro tvorbu bílkovin. Zinek hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a také elastinu (je základní složkou některých typů vaziva). Železo je důležité pro transport kyslíku krví, a také zásobuje celé tělo energií, což je důležité právě po operaci.
Enzymové preparáty
Operace a těžké úrazy včetně zlomenin jsou událostmi, na jejichž rychlé zvládnutí nemusí enzymy v našem těle stačit. Proto je vhodné podpořit tělo enzymy zvenčí. Významnými pomocníky pro urychlení hojení a na podporu rekonvalescence jsou enzymové preparáty, které jsou dostupné jako volně prodejné léky.
Podporují hojení ran, posilují imunitu a jsou vhodné také při zánětech dýchacích cest, bakteriálního i virového původu. V případě hojení ran je důležité, že obsažené enzymy usměrňují zánět a vstřebávání otoku tím způsobem, aby to bylo pro organismus co nejvýhodnější. Dále přispívají ke zlepšení prokrvení tkání a činnosti lymfatického systému.
Tyto preparáty obsahují směs enzymů (bílkovin katalyzujících chemické reakce) doplněnou rostlinným flavonoidem rutosidem. Enzymy zasahují příznivě v různých fázích zánětlivé reakce a korigují imunitní děje. Tato směs enzymů zahrnuje například pankreatin, trypsin, chymotrypsin, bromelin, papain, amylázu a lipázu.
Alternativy k enzymovým preparátům
K dispozici jsou různé doplňky stravy, které se dají použít jako určitá alternativa ke kategorii enzymových preparátů jako volně prodejných léků. Rozdíl v nich je ten, že nikdo negarantuje jejich působení (na základě studií). Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je ten, že léky musí před uvedením na trh projít schvalovacím procesem, kde se hodnotí bezpečnost, účinnost a jakost. Doplňky stravy oproti tomu tímto procesem projít nemusí a výrobce musí zajistit pouze zdravotní nezávadnost doplňků. Léky lze použít k léčbě či prevenci. Tyto přípravky mohou obsahovat enzymy, extrakt z chmele, železo, vitamín C, extrakt z grapefruitových jader a měsíčku, hlívu, čagu, vitamíny D a E a podobně.
Jaké léčivé rostliny urychlující hojení?
Užitečné mohou být nejrůznější bylinky na hojení: aloe vera, heřmánek pravý, měsíček lékařská, kontryhel lékařský, kostival lékařský či jitrocel kopinatý.
Hojení napomůže šalvěj, měsíček a heřmánek
Šalvěj lékařská má svíravé a dezinfekční účinky. Heřmánek pravý má protizánětlivé účinky. Extrakt z heřmánku může u některých lidí vyvolává alergické reakce a také ránu vysušuje, což je v některých případech nežádoucí. V případě měsíčku lékařského je možné použít na podporu hojení drobnějších poranění mast z něho.
Kostival nepatří na hluboké rány
V poslední řadě bych se rád zmínil o oblíbeném kostivalu lékařském, který se nachází také ve volně prodejných lécích. Je vhodný ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, chronických onemocněních, při dně nebo i křečových žilách. Je rovněž užitečným pomocníkem při léčbě srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů i pohmožděnin.
Kostival lékařský přispívá k tvorbě hojivé tkáně. Důležité je upozornit, že by se neměl používat na hluboké rány. Je to proto, že urychluje povrchové hojení. To má za následek, že než se rána stačí zhojit uvnitř, mohou vzniknout abscesy (dutiny vyplněné hnisem, důsledek infekčních onemocnění).