Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Jak se zbavit kašle - suchý a vlhký kašel, kašel jako příznak vážnější nemoci

08.10.2015
Jak se zbavit kašle

Nastává podzim, čas nachlazení a chřipek. Často vznik onemocnění ještě sami usnadníme tím, že odmítáme vzít do úvahy, že už není léto a nezvolíme oblečení přiměřené podzimu. Pokud nejsme vysloveně otužilci, pak se nemoc v takovém případě přihlásí o slovo. Nachlazení, které je často virového původu, bývá také někdy označováno jako onemocnění horních dýchacích cest. V takovém případě je pak jedním z charakteristických příznaků kašel.

Kašel je vlastně našemu zdraví prospěšný reflex, kterým se sliznice (tvořená řasinkovým epitelem) zbavuje cizorodých prvků (prach, kouř, hlen, vyvolávajícím faktorem může být také alergie nebo chlad).

 

Ovšem v případě nachlazení je kašel záležitostí, kdy se tělo nemůže pomoci samo a je třeba mu pomoci. Velmi častou příčinou je tzv. zadní rýma, kde v nosních dutinách dochází k tvorbě hlenu, který stéká do horních cest dýchacích a pokud není včas všechen vykašlán, může se stát i zdrojem bakteriální infekce.

 

Existuje řada přírodních prostředků, které nám mohou pomoci usnadnit jednak vykašlávání hlenu, zmírnit suchý dráždivý kašel (který také někdy nachlazení doprovází) nebo celkově i ulehčí průběh nemoci.

 

Jak vyléčit kašel?

V prvé řadě je třeba se zmínit o léčivých rostlinách, kterých je k dispozici celá řada. Divizna velkokvětá neboli latinsky Verbascum densiflorum obsahuje saponiny, které pomáhají zředit hlen, který potom můžeme lépe vykašlávat. Pokud je sliznice suchá a kašel lze označit za suchý a dráždivý, divizna pomůže také. Vytváří na sliznici ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje dráždění ke kašli.

 

Tymián (Thymus vulgaris) a mateřídouška (Thymus serpyllum) obsahují podobné silice (karvakrol, cymen, thymol), které ředí hlen, tím rovněž usnadňují vykašlávání. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) obsahuje jako specifické účinné složky slizy, které zlepšují viskozitu hlenu a tím, stejně jako předchozí jmenované bylinky, napomáhá vykašlávání. Výtažek z jitrocele se často vyskytuje i v dětských sirupech proti kašli.

 

Z lékořice lysé (Glyrrhiza glabra) se používá kořen, který jako hlavní účinnou složku je saponin glycirrhizin, který tlumí kašel a pomáhá naředit hlen. Takto bychom mohli uvést ještě celou řadu rostlinných drog z usušených léčivých rostlin, které různým způsobem pomáhají při kašli - podběl lékařský, lípu srdčitou, anýz vonný a mnoho dalších.

 

Tím ovšem výčet přírodních prostředků nekončí. Velmi oblíbenou složkou je med, který můžeme najít v řadě přírodních sirupů proti kašli. Med pomáhá nejen při kašli, ale i obsahuje užitečné látky podporující imunitu. Medu by se samozřejmě měly vyvarovat osoby s alergií na včelí produkty a s alergií na pyly všeobecně.

 

Při kašli pomáhá rovněž zázvorový čaj (nebo pastilky, sirup a podobně). Obsažené látky v jeho kořenu mají protizánětlivé účinky, což pomáhá při nachlazení a zklidňuje sliznice dýchacích cest.

 

Pomoci mohou i některé další jednoduché postupy - důležitý je dostatek tekutin, horká sprcha, po které se v posteli pořádně vypotíme a inhalace některých bylinných odvarů. V případě suchého kašle je doporučován heřmánek nebo rozmarýn, v případě vlhkého kašle šalvěj, máta nebo několik kapek eukalyptového oleje. Dobré je i pití cibulového čaje, který mírní kašel a posiluje imunitu. Možností přírodní léčby je, jak vidět, opravdu mnoho, důležité je ale také věnovat pozornost prevenci a celkovému posílení obranyschopnosti našeho těla.

 

Celková nabídka přípravků na kašel.


Související články:
Kašel, aneb "Kdo kašle s námi, kašle proti nám!"
Přijde zima, přijde kašel
Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu
Violka vonná
Jaké bylinky pomáhají lépe odkašlávat
Školkový kašel


08.10.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

231,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS