Jak překonat únavu? Zdravěji s guaranou!

cm zena v posteli

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zkouškové období, blížící se termín odevzdání důležitého projektu nebo přípravy na obchodní jednání, které jste nechali na poslední chvíli, znamenají nejen zvýšenou mozkovou aktivitu, ale také málo spánku. Jak přežít náročné období, lépe se soustředit a potlačit únavu? Hektolitry kávy zkuste nahradit „koktejlem“ z guarany, večerními procházkami, hroznovým cukrem a lehkým cvičením. Poradíme vám, jak na to!

Guarana je jako káva bez vedlejších účinků

Když jsou lidé unavení, sáhnou většinou po plechovce s kávou a uvaří si pořádně silné espresso. Spolu s ním se do jejich těla dostane kofein, který organismus rychle vzpruží. Účinek kávy je ale pouze krátkodobý a může být doprovázen pocity „těžkého“ žaludku, překyselením, nervozitou, zvláštním bušením srdce nebo poruchami spánku. Většina konzumentů navíc nevydrží u jediného šálku, a tak se pravděpodobnost výskytu negativních účinků zvyšuje.

Zdravější alternativou ke kávě je guarana, která pochází se středoamazonské oblasti a kterou Brazilci konzumují smíchanou s mlékem nebo vodou. Guarana obsahuje dvakrát více kofeinu než klasická káva. Ten se v lidském organismu uvolňuje postupně, většinou šest až osm hodin. Proto nás guarana udrží bdělejší delší dobu. Kromě kofeinu byste v červených bobulovitých semenech guarany našli také vitamíny C a B a další stimulující látky.

Jak guaranu správně užívat?

Guaranu koupíte ve formě želatinových kapslí, tablet, čajů a energetických nápojů. Přidává se do žvýkaček, müsli tyčinek nebo bonbónů. Některé výzkumy tvrdí, že funguje lépe v kombinaci s vitamínem C, takže se ji vyplatí rozmíchat například ve vodě obohacené o čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu. Obecně však platí, že neexistuje žádný univerzální návod, jak guaranu používat. Na každého totiž působí trochu jinak, proto ani neexistuje předepsané množství, které by se mělo během dne konzumovat. Při užívání guarany byste měli vždy počítat opožděným nástupem stimulujícího efektu. Pozitivní účinky se projeví až za 60 nebo 90 minut. Zapamatujte si, že guarana není doplněk stravy, který byste mohli užívat pravidelně a dlouhodobě. Jde spíš o první pomoc ve výjimečných případech.

Mýty o hubnutí a lepším sexu

O guaraně koluje spousta mýtů. Někteří tvrdí, že vám pomůže spálit nadbytečné tuky, jiní zase, že jde o skvělé afrodiziakum. Ve skutečnosti je to trochu jinak. Guarana dokáže tlumit hlad, proto si ji také amazonští indiáni brali na lov, ale nadváhy vás sama o sobě nezbaví. Jak je to s účinkem guarany na náš sexuální apetit? Výtažky z červených bobulí nám pomáhají překonávat únavu a zvýšit aktivitu, takže máme dostatek energie na všechny činnosti včetně sexu. Afrodiziakální účinky bychom ale guaraně připisovat neměli.

Vsaďte na jednoduché cukry a pohyb

Skvělou seminární práci, propracovaný projekt nebo bezchybnou přípravu na jednání s klientem napíšete i bez guarany. Únava je někdy způsobena nedostatkem jednoduchých cukrů. Pro její utlumení vám postačí lžička medu, několik pastilek hroznového cukru nebo kousek ovoce. Svůj mozek musíte také nechat odpočívat. Běžte se proběhnout se psem nebo dojděte nakoupit. Otevřete okna v pokoji, dopřejte si trochu čerstvého vzduchu a pořádně se protáhněte. Uvidíte, že prostá výměna psychické činnosti za fyzickou vás povzbudí. Konzumaci guarany vždy spojte s pitím vody. Kofein je totiž močopudná látka, která zatěžuje ledviny. Z tohoto důvodu se guarana nedoporučuje těhotným ženám, ženám v přechodu nebo lidem, kteří mají problémy s vylučováním.