Jak obnovit důvěru po nevěře 

jak obnovit duveru po nevere

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Emoční dopad nevěry na vztah bývá i několik let. Některé páry se přes nevěru nepřenesou nikdy a vztah končí. Důvěra je totiž křehká věc a pokud byla jednou narušena, stojí velké úsilí ji znovu obnovit. Co dělat v případě, že se o to chcete ještě pokusit? Článek je primárně zaměřen na situaci, když je ve vztahu podvedená žena.

Nastavte si nová pravidla

Pravidlo číslo 1: K nevěře se po prvotním probrání celé situace již nevracet. I zde platí: buď situaci zcela přijmi (odpusť), nebo změň (odejdi). „Na druhou stranu – navzdory tomu, že se to nedoporučuje – pokud žena nevěru svému partnerovi ještě nějakou dobu předhazuje, chlap by ji měl uklidnit, utěšit a ne vyčítat, že o tom zase mluví,“ říká Olga Brabcová, se kterou nedávno vyšel na Celostní medicíně rozhovor.

Dále platí, že pokud druhý udělal chybu, měl by to vykompenzovat – to je vlastně pravidlo číslo dvě (kdo podváděl by se měl více snažit; něco sám navrhnout, možná si to i nějak „odpracovat“ a každopádně projevit lítost, omluvit se). Pravidlo číslo tři totiž říká: Orientujte se na budoucnost. To znamená zavázat se, že na obnově vztahu budete společně pracovat.

K urovnání si myšlenek a zpracování zrady může podvedenému pomoci psycholog a jako první pomoc nebo samostudium velmi doporučuji knihu, která je dle mého názoru v oblasti manželství a partnerských vztahů nejlepší na světě: Sedm pravidel spokojeného manželství od profesora Gottmana. Tam najdete jak tipy na činnosti, které je pro nové utužení svazku dobré podnikat, tak se na základě Gottmanova výkladu budete moci zamyslet, jestli jste ve vztahu vůbec s tím pravým, respektive jestli bytí s Vaším partnerem za nějakou další snahu stojí.

Pochopte příčinu

Za jakých podmínek by cesta k obnovení důvěry byla možná, popisuje pro tento článek také lektorka sebelásky Adéla Chytilová: „Kdyby se ten člověk hodně snažil, dával by mi zájem, omlouval by se. Pomohlo by mi, kdybych věděla, proč se nevěra stala a měla od toho člověka důkaz, že opravdu se bude snažit. A také bych se snažila o vlastní sebereflexi.“

Jak bylo řečeno, když se nevěra stane, je dobré pochopit její příčinu (pokud partnerovi na udržení vztahu záleží, měl by odpovědět na všechny vaše otázky). Jak říká Olga Brabcová, to vůbec nejdůležitější je právě, z čeho nevěra vznikla: „Je něco jiného obnovovat důvěru, když se rozejdou a on to udělá naschvál nebo když šlo o jednorázovou nevěru pod vlivem alkoholu, což není v žádném případě omluva, ale je pak o hodně jednodušší důvěru obnovit, než pokud chlap podváděl dva roky a měl paralelně další vztah.“

Samozřejmostí by také mělo být, že ten, kdo podváděl, zcela přeruší s třetí stranou kontakt (pravidlo číslo čtyři).

Kde se stala chyba?

Jak zmínila Adéla Chytilová, nevěra může být – přes všechno zlé – příležitost k sebereflexi. Někdy je druhý vážně jen kretén. Ptát se v takovém případě „co tato situace vypovídá o mě?“ je v tomto případě zbytečné sebemrskačství a ztráta času. Na druhou stranu, vůbec si nepoložit otázku, co druhému ve vztahu chybělo a co jsem mohla udělat jinak, je druhý extrém.

Nedávno v jednom pořadu popisovala transformační učitelka Katarína Runa, jak lidé často říkají, že problém je ten druhý: „Zeptala jsem se ale někdy, kolik pozornosti naše partnerství dostávalo výživy? Nakolik jsem poslouchala, co partner potřebuje? Například v intimitě. Protože pro muže je to esence.“ Katarína také říká, že je problém, když žena od muže očekává, že ji učiní šťastnou. Muž, do kterého je projektováno toto očekávání, pak nemá na výběr. Buď vztah ukončí, zůstává kvůli dětem, nebo si najde někoho jiného. Dalším problémem též mohlo být, pokud žena brala muže jako samozřejmost. To je podhoubí pro nevěru jako dělané.

Obnovení důvěry: A jde to vůbec?

Nejčastější odpovědí dalších žen, které jsem pro potřeby tohoto článku na téma obnovení důvěry vyzpovídal, a které si přály zůstat v anonymitě, bylo, že si po nevěře už další setrvání ve vztahu představit neumí. „Já bych se přes to nepřenesla,“ pravila první. „Někdy je lepší to utnout, aby se netrápili. Žena by si měla uvědomit, co k dotyčnému doopravdy cítí. Aby spolu nezůstávali jenom kvůli dětem,“ řekla druhá. Nebo do třetice: „Nejlepší je z takového vztahu utéct.“

V tomto článku jste nalezli pár tipů, jak důvěru po nevěře obnovit. Každopádně, obnovit ztracenou důvěru je dlouhý proces, ke kterému je třeba hodně otevřenosti a trpělivosti. Na závěr dávám slovo ještě jedné moudré a velmi zralé ženě: „Obnovit důvěru po nevěře dokáže jen minimum lidí. A je to vlastně dobře. Neřiďme se tím, jak je společnost naprogramovaná. Pokud máme pocit, že to k ničemu dobrému nevede, je lepší odejít.“

Jiří Hamerský