Indol-3-karbinol (I3C) jako prevence nádorových onemocnění

Zdraví prospěšné účinky ovoce a zeleniny jsou připisované mnoha výživovým složkám, ale nejdůležitější příznivé účinky brukvovité zeleniny, jako je brokolice, kapusta, zelí a květák, se připisují skupině složek, která obsahuje síru, přesněji glukosilonátům, k nimž patří také indol-3-karbinol (I3C). Dostupné klinické údaje potvrzují efektivitu látky I3C jako výživového doplňku při onemocněních vyvolaných lidským papillomavirem HPV, jako například rakovina hrdla děložního, při genitálních bradavicích, u osob se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, bulkami, cystami a bolestmi prsou (mastodynie a mastopatie), cystách na vaječnících, myomech dělohy, rakovině tlustého střeva a u mužských pacientů s benigní hyperplazií prostaty a rakovinou varlat.

I3C je oblastí aktivního zájmu vzhledem ke své úloze v metabolismu estrogenů, ženských pohlavních hormonů. Pro buňky ženských měkkých tkání, jako jsou prsy, děloha a vaječníky, je velmi důležitý přísun „správných“ estrogenů. Indol-3-karbinol pomáhá posouvat vzájemný poměr „správného“ a „špatného“ estrogenu ve prospěch toho „zdravého“, čímž napomáhá zabraňovat růstu nádorových buněk a podporuje naprogramovanou smrt buňky, tzv. apoptózu.

Studie ukazují, že I3C ovlivňuje nejen metabolismus estrogenu, ale také testosteronu a androsteronu. Na testosteronu, mužském pohlavním hormonu, závisí vývoj buněk předstojné žlázy – prostaty, a to zdravých i nádorových. Rakovina prostaty je třetí nejčastější rakovinou na Slovensku a aktuálně tvoří na Slovensku 8,6 % všech zhoubných onemocnění. I3C může snižovat riziko rakoviny prostaty o 40 %. Jeho působením se testosteron může měnit na estradiol a estron, ženské pohlavní hormony, které dokáže, jak bylo výše uvedeno, přeměnit na jejich neškodné typy.

Testosteron se v těle může také měnit na vysoce aktivní dihydrotestosteron (DHT), který u mužů způsobuje zvětšení prostaty a tím problémy, které jsou s tím spojené – od častého a nepříjemného močení až po rakovinu prostaty. Tuto reakci přeměny testosteronu na dihydrotestosteron potlačuje rostlina Saw palmetto, která je jako jedna z možností konzervativní terapie doporučovaná při benigní hyperplazii prostaty. Jí trpí každý druhý muž ve věku nad 50 let. Saw palmetto dále pomáhá také při poruchách močení, menstruačních bolestech, při bolestech a zánětech vaječníků, má anabolické účinky a působí také jako afrodisiakum. Tento přírodní produkt nemá žádné vedlejší účinky.

Rakovina penisu u mužů a rakovina hrdla děložního u žen mohou být způsobeny také lidským papillomavirem (HPV – human papillomavirus). Během svého sexuálního aktivního života se jím infikuje minimálně polovina žen a mužů. Lidské papillomaviry se dělí na dvě skupiny – papillomaviry s nízkým rizikem, které nevyvolávají rakovinné změny, ale způsobují vznik kondylomat na sliznicích a kůži zevních pohlavních orgánů obou pohlaví. Druhou skupinou jsou papillomaviry s vysokým rizikem, které jsou schopné vyvolat rakovinu hrdla děložního, prsů, anogenitální oblasti (konečník, tlusté střevo) a u mužů vznik rakoviny penisu a varlat. Statisticky nejvýznamnější jsou typy 16, 18, 31 a 45, které představují až 80 % všech infekcí. Indol-3-karbinol pomáhá podporovat pozitivní reakci lidského organismu také při onemocněních virem HPV, ve výrazné míře zabraňuje jeho rozmnožování tím, že zasáhne do buněčného dělení blokováním syntézy DNA (zdvojení) a navodí již uvedenou apoptózu – smrt buňky, čím může zabránit vzniku kondylomat a dysplazie hrdla děložního, která může vést až ke vzniku rakoviny hrdla děložního.

Další látkou, která dokáže pozitivně ovlivnit přeměnu nádorových buněk, závislých i nezávislých na estrogenu, je resveratrol. Získává se ze slupek nezralých červených hroznů a jeho antioxidační, protizánětlivé, antiinfekční, protirakovinné a kardioprotektivní vlastnosti ho zařadily mezi látky s unikátní schopností bojovat proti rakovině během všech jejích stádií.

Bohužel je množství resveratrolu v červeném víně, stejně jako množství I3C v zelenině nekonzultovatelné v rozsahu, který potřebujeme na účinnou prevenci před uvedenými onemocněními. Je zřejmé, že pokud nedodržujeme správnou životosprávu se zastoupením všech uvedených prvků, je vhodnější je doplňovat ve formě výživových doplňků.

Přípravky s obsahem indol-3-karbinol (I3C)  naleznete v naší nabídce.

Zdroje:

  1. Kiselev, V.I, Kiselev, I., Severin, E.S.: Study of specific activity of indol-3-karbinol against human papilloma virus-infected cells: Voprosy Biologicheskoi, Meditsinskoi i Farmatsevticheskoi Khimii (Rus.), 2003, No.4.
  2. McDanell R, et al. Chemical and biological properties of indole glucosinolates (glucobrassicins): a review. Food Chem Toxicol 1988;26(1):59-70.
  3. Balk JL. Indole-3-carbinol for cancer prevention. Alt Med Alert. 2000, 3:105-107
  4. Cohen JH, et al. 2000. Fruit and vegetable intakes and prostate cancer risk. J Natl Cancer Inst 92:61-8.
  5. Chinni SR, et al. 2001. Indole-3-carbinol (I3C) induced cell growth inhibition, G1 cell cycle arrest and apoptosis in prostate cancer cells. Oncogene 20:2927-36.
  6. Pezzuta, J., M., 1997. Resveratrol. University Illinois, Chicago, USA: Science 275, 218, 1997
Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.