Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Imunitní systém

20.10.2005
Imunita Imunitní systém je odpovědný za mechanismy spojené s obranyschopností našeho organismu. Jeho činnost lze přirovnat k práci ochranky: za prvé nepřipustit ohrožení organismu, a pokud prvotní opatření selhala, potom postupovat podle následujícího schématu: identifikovat, lokalizovat a zlikvidovat agresora... zde ovšem jakákoliv podobnost končí. Náš imunitní systém má ještě další úkoly, a sice zapamatovat si údaje o agresorovi a antigenu, a dále o možných způsobech jeho likvidace. Zdánlivě se všechny tyto činnosti zdají jednoduché, avšak je třeba si uvědomit, že imunitní systém je komplikovaná soustava různých vzájemně spolupracujících orgánů - kostní dřeň, brzlík, slezina, lymfatické uzliny, mandle a dále rovněž kůže a plíce!

Důležité / zajímavé:

  • Leukocyty, neboli bílé krvinky (jejich zvýšená hladina v krvi svědčí o boji organismu s infekcí nebo zánětem) mají schopnost fagocytózy.
  • Fagocytóza je proces založený na vychytávání a pohlcování drobných organických částic (včetně baktérií, mykóz, prvoků a virů).
  • Odolnost to jsou všechny obranné mechanismy našeho organismu, které ho chrání před mikroorganickou nákazou. Odolnost může být přirozená - získaná (díky kontaktu s choroboplodnými antigeny), humorální (schopnost produkce protilátek) a buněčná (schopnost poškozování a pohlcování mikroorganismů).
  • Antigeny jsou všechny látky identifikované imunitním systémem, které ho podněcují k činnosti.
  • Imunitní reakce je odpovědí organismu na působení antigenu.
  • Imunitní paměť je systém paměťových buněk, které rozhodují o efektivnější imunitní reakci při opakovaném setkání s antigenem.

 

Reakce na zranění

Pokud dojde ke zranění lidského organismu, dochází současně při poškození kůže k k přerušení ochranné bariéry, což je stejné jako otevřít dveře do těla pro všechny choroboplodné mikroorganismy přítomné v okolí. Vzhledem k tomu, že je těchto mikroorganismů velmi mnoho, nezabrání často ani očištění a dezinfekce rány následné infekci. Tehdy se ke slovu dostává náš imunitní systém, především leukocyty, které se shromažďují v poškozeném místě a prostřednictvím procesu fagocytózy bojují proti infekčním mikroorganismům, B - lymfocyty se pokouší identifikovat antigeny přítomné v ráně. Porovnají je s údaji obsaženými v imunitní paměti, a pokud se ukáže, že jde o mikroorganismy známé, následuje okamžitá produkce příslušných, již vyzkoušených, protilátek. Na tvorbě protilátek se podílejí rovněž T - lymfocyty.

 

Horečka

Horečka je reakcí našeho imunitního systému na vznikající infekci. Zvýšení teploty může zabít některé choroboplodné mikroorganismy a uvádí do provozu také obranné procesy v organismu. Není proto dobré se za každou cenu snažit snižovat teplotu, protože tím bráníme našemu imunitnímu systému v boji proti infekci.

 

Nachlazení

Každý imunitní systém si vytváří zvláštní databázi o zlikvidovaných virech, kterou používá v případě dalších infekcí. To znamená, že pokud tento systém zná agresora, může proti němu rychle zasáhnout a zlikvidovat ho dříve, než se rozmnoží a vyvolá nemoc. Existují však bohužel choroby jako chřipka a nachlazení, proti nimž je třeba bojovat stále znovu od začátku, neboť počet různých virů a jejich mutací, které tyto nemoci způsobují, je velký.

 

Celková nabídka přípravků na posílení imunity.


Související články a videa:
Odolnost proti infekcím svědčí o našem zdraví
Za všechno může imunitní systém
Tři linie obrany
Koloidní stříbro
Lidé, kteří nejsou čistotní, mají lepší imunitu! S čistotou to přeháníme, červi jsou i prospěšní


20.10.2005
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS