Imunita potřebuje péči

cm imunita 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Imunitní systém má hlavní funkci – chránit tělo před škodlivými vlivy. Je pro to perfektně vybaven, má důležité nástroje obrany a svou funkci plní vždy, za všech okolností. Nebo se alespoň snaží plnit. Jedním z nástrojů obrany je soubor biochemických reakcí, které znáte pod pojmem zánět. Každý to zná, jistě měl takovou zkušenost a ví, že není nic příjemného, když je v těle zánět. Zánět nás zastavuje v činnosti, omezuje pohyb, brání funkci daného orgánu, bolí, pálí, místo postižení otéká, je červené… A co teprve, pokud je zánět chronický, což vlastně znamená v řeči medicíny, že je neléčitelný… Tehdy říkáte: Trpím chronickým zánětem.

Jaká jsou řešení zánětu?

Krátkodobé řešení (s otazníky)

Jako první krok, který vás napadne, je zánět zastavit, zmírnit bolest, použít prostředek, který má schopnost působit proti zánětu, a je přitom jedno, v jaké je formě. I navzdory tomu, že váš imunitní systémpoužívá zánět“ proto, aby uhájil svou funkci. Chce se vypořádat s výsledkem působení škodlivého vlivu. Takový léčebný postup má viditelný efekt, ať už je použita chemická tabletka, injekce nebo prostředek z bylin; prioritou je, aby zánět přestal působit… Dojde k úlevě, můžete pokračovat v činnosti.

Jenže je tu otázka: Když zánět zastavíte, vyřešíte tím podstatu problému?

  • Co se stane, když protizánětlivým postupem vlastně vyřadíte z funkce obranný nástroj imunity? Jak úspěšná bude obrana, když vojáci nebudou mít v puškách náboje?
  • Co lze namítat alergologovi, kterého navštívíte se svým dítětem kvůli sípavému kašli, a on vám sdělí, že u vašeho dítěte začíná astma? Lékaři vysvětlují, že základem astmatu je zánět, a proto vašemu dítěti preventivně nasadí kortikoidní prostředek, jenž bude tlumit zánět; tím bude bránit rozvoji astmatu. V čem je priorita: zánět, nebo astma?
  • Co lze namítat ortopedovi, jehož navštívíte pro krutou bolest oteklého a zarudlého kloubu, s nímž nemůžete hýbat? Lékař vám aplikuje přímo do kloubu kortikoidní injekci, tím zánět razantně zastaví, a tak se vám zhruba na tři týdny uleví. V čem je priorita: zánět, nebo nenávratné poškození kloubu?
  • Co lze namítnout lékaři, kterého navštívíte, protože máte horečky, jste unavený/á, schvácený/á, máte rýmu, kašel, nemůžete dýchat, na rentgenu začíná zápal plic? Lékař vám naordinuje antibiotikum, léky proti teplotě, proti bolesti a proti kašli… V čem je priorita: zánět, nebo poškození srdce, ledvin, kloubů…?

Rozvaha

Naznačil jsem, že je problematické brát imunitnímu systému jeho zbraň – zánět, ale je třeba individuálně rozlišovat akutnost stavu a správně se rozhodnout, co je v danou chvíli prioritní. Pokud je situace taková, že vás ohrožuje na životě nebo jsou potíže opravdu nesnesitelné nebo je jasné, že situaci váš imunitní systém nezvládá, pak je nabíledni, že musíte použít prostředek, který zánět zastaví, a vám se uleví.

Námitku mám však pro ten případ, kdy akutnost pomine a imunitní systém nedostane příležitost, aby se napravil, a protizánětlivá léčba pokračuje z obavy, aby se nemoc nevrátila nebo nevznikla chronická nemoc.

Čím déle se však v tomto postupu bude pokračovat, tím více ztrácí imunita schopnost sama bojovat.

Problém totiž v tom akutním stavu nevyřešila imunita, ale za imunitu to řešil lék. A pokud toto zastupování imunity bude trvalé, původně akutní zánět stejně přejde v zánět chronický; jen s tím rozdílem, že se již vytvořila závislost na léku, protože váš imunitní systém již nedovede sám fungovat.

Důvod: Z letáčku léku se dozvíte, jak účinkuje, je to vědecky zdůvodněno, ale také zvíte, že lék neřeší příčinu, a navíc je velká pravděpodobnost, že bude mít časem vedlejší reakci a vytvoří základ pro novou nemoc způsobenou právě tím lékem.

Další dva kroky

Rekonvalescence: Po uklidnění akutního stavu má nastat řádná rekonvalescence. Tento proces nelze uspěchat, vždyť tělo bojovalo se zánětem a imunitní systém to nezvládl sám, není tedy v pořádku. Po antibiotické léčbě je narušena střevní mikroflóra, detoxikační systém se musí vypořádat s chemickou látkou, buňky těla je třeba oživit. Je vhodné podávat probiotika, prebiotika, ostropestřec mariánský, vitamín C apod.

A je čas na rozbor situace:

  • Proč váš imunitní systém selhal? Co jste udělal/a špatně? Jaké podmínky jste svému tělu vytvořil/a, že byl imunitní systém přetížen, a tak se nedokázal s vetřelcem vypořádat?
  • Byl postup s užíváním léků proti zánětu správný? Nebylo to řešení krátkozraké?

Upozornění:

  • Pokud nenastane vyhodnocení situace a nebude provedena náprava, je skutečně jen otázkou času, kdy se nemoc vrátí a zánět se bude opakovat; když se tělo setká s bacilem, znovu na něj imunitní systém nebude správně reagovat.
  • Je také pravděpodobné, že se zánět zopakuje na dalším orgánu, a tak vás cesta k lékaři povede (jen) na jiné odborné oddělení. Původně byl zánět na mandlích, ale nyní může proběhnout např. na močových cestách, na kůži, v kloubu. Je to stále jedno a totéž onemocnění, uplatňuje se stejný princip.

Řešení s perspektivou

Mnohem lepší je prevence. Varovat se situacím vyčerpání organizmu, pečovat o detoxikační systém jaterní, dbát na dostatečný pitný režim, udržovat ve střevu symbiózu. V epidemiích užívat přírodní prostředky na podporu imunity – třeba echinaceu, vilcacoru apod., dbát na dostatečnou antioxidační ochranu.