Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Stromek údajně až osmimetrový, ale podle mne obvykle ve velikosti i vzezření trnitého keře do 5 m s bílými květy vonícími trochu jako šeřík, u kterého si někdo ulevil prdem. Jinými slovy trochu voní a hlavně drobátko víc smrdí. A bohužel podobné to je i s čajem z tohoto kvítí.
Vůně se výrazně zlepšuje u plodu a nejvíce u naloženého plodu v nějaké oblíbené kořalce. Doporučuji vodku, slivovici, kalvádos nebo nejlépe líh kolem 55-60 %, protože se do něj vylouhuje i voda z čerstvých plodů. U sušených plodů stačí 45-50%. Ze sušených i z čerstvých chutná ale jinak. Já bych kvůli účinku upřednostnil raději čerstvé těsně před začátkem mrznutí, kdy je v nich nejvíce účinných glykosidů, vitamínů, cukru i ostatních účinných látek zhodnocujících příznivě zdravotní stav se slovy: „Na zdraví!“ A ono na srdeční skutečně jo. Jste-li ale zdrávi, tak klidně také. Zdraví se totiž musí slavit a to nejlépe každý den ráno na počest toho, že jste se vůbec v této chemicky a duchovně nepříznivé době ještě probudili. Od 50ti let asi 10 ml a od 65ti asi 15 ml a od 80ti asi 20 ml. V blízkosti Černobýlu, Fukušimy a v radiaci obecně 4xD před jídly 50 ml (nejlépe v kombinaci s ostropestřecovou směsí ). Je to totiž nejlepší antioxidant, který nám v oběhu ráno vždy chybí a navíc s podporou srdce a cév, na což v našich zemích mře úplně nejvíc lidí ze všech statistických důvodů.
Dávejte 150-300 g sušených nebo čerstvých hložinek, jaké jste sehnali, na 1 litr alkoholu a nejlépe bude, když to pomelete chvíli na kaši v mixéru, než to nalijete do přiměřené lahve. Poloprodukt zanechte v teplém stínu za ledničkou a každý den za rozbřesku protřepejte a zjistěte, jestli se to nekazí, (tato interpunkční čárka je pozoruhodná, protože její absence bude pravdivější…) přičichnutím a hlavně ochutnáním. Nechte to tam extrahovat, dokud to z organoleptických důvodů nezmizí. (organolepticky = očuchat, ochutnat, omrknout proti světlu, potřít mezi prsty, analyzovat svými pocity apod.)
O něco méně chutná, ale mnohem více účinná na srdeční choroby a hlavně krevní přetlak je tinktura ze sušených květů, které zalijete ve sklenici 40-50% lihem nebo jinými čistými alkoholickými nápoji a po třech týdnech za občasného protřepání se užívá hlavně ráno nebo i vícekrát denně tolik kapek, kolik vážíte kilogramů plus kolik vám je let. Nesmí se užívat současně s léky z náprstníku (Digitalis, Digitoxin apod. Digi…) nebo alespoň 2 hodiny od sebe. Nebo raději to nebrat se žádnými. Sice je mou alibistickou povinností napsat, že to máte konzultovat s lékařem, ale ten je povinen vám to zakázat… Takže je to na vaši odpovědnost, jako nakonec všechno tady… (v obou smyslech (pro SNV: CZ i HDK (SNV je stojící si na vedení (pro ty, co to nechápou, doporučuji složitou situaci zjednodušit silnějším čajem z lusku senny))))
Marmeládu z hložinek si připravíte nejlépe tak, že v pařícím hrnci, který zakoupíte v domácích potřebách, vedete páru dole vařené vody do jalovčinek a ty ze sebe vypustí čistou šťávu, kterou vypustíte stranou do hrnce na vaření marmelády. Na každý litr šťávy přidejte 1 kg cukru nebo lépe fruktózy, která nezvyšuje hladinu cukru v krvi a má o trochu vyšší sladivost. Přidejte půl až jednu lžíci práškového vitamínu C a na mírném ohni vařte až do zahoustnutí. Potom šup do sklenic a ty nejlépe po zazátkování ještě na chvíli do vroucí vody ke zničení vůkol poletujících plísní, které se dostaly pod víčko ve snaze vám produkt zkazit.
Z praxe mohu říci, že jsem vyzkoušel šťávu vylisovat na silném odšťavňovači, ale produkt nevypadal moc dobře… do hněda a husta. Přesto jsem ho rozředil 1:1 vodou s cukrem v poměru také 1:1, přidal do toho zase lžíci práškového vitamínu C, varem zahustil a výsledek sice nebyl na pohled pořád nic moc, ale rozhodně docela dobrý a použitelný.
Standardně lze hložinky také rozvařit ve sladké vodě, zavčas přecedit pecky a zahustit dalším varem.
A když se vám to zahustit nepovede, vznikne neméně léčivý sirup. Přeji vašim experimentům zdar.
Z hlohu se sbírá většinou účinnější květ, květ s posledními listy nebo plod, který vypadá jako miniaturní jablíčko ve velikosti větší borůvky a jako jablíčko i chutná. Bohužel je v něm dužiny jen minimum, takže i když se tím snaživě krmíte, tak pořád jen vyplivujete pecičky, kterých je uvnitř hložinek, jak se plody nazývají, skoro víc než dužiny. V extraktu plodu s pecičkami předpokládám i zajímavou přítomnost kyanoglykosidů (amygdalin je jen v pecičkách), které mají vliv na prevenci rakoviny. Hlohů je více druhů a liší se v podstatě jen detaily v počtu pecek, čnělek apod., ale všechny jsou léčebně použitelné.
Hloh je kytka, kterou by měli mít oblíbenou všichni dříve a stále věrně po desítkách let zamilovaní a nenápadně prokořenění, protože jakékoliv zdravotní potíže stárnoucího partnera vedou k výronu stresových hormonů katecholaminů milující osoby, které odkrvují všechny orgány od pánve po srdce včetně i s kusem plic. Tím stres způsobuje nefunkci všech důležitých orgánů trávení, vylučování i existence. Je jasné, že při dlouhodobém stresu to vede jednoznačně k poruchám směr rakovina, a při kratším silném směr angína pectoris a infarkt. Stav mezi těmito bych charakterizoval, jako u pr dele s dechem, protože stažené průdušky stresohormonálně i od blokád páteře dorazí člověka, který se pod tíží starostí, překyselení vlivem přidušení a věku hrbí a je neschopen se dlouhodoběji radovat, drcen potížemi s přežíváním v moderní postkulturní společnosti bezohledných zákony chráněných dravců a hyen, kam bezesporu naše kultura volným pádem směřuje od pravdy a lásky, štěstí a laskavosti, pohody a vzájemnosti, sounáležitosti a vděku.
Prostě už nejsme pevným národem a týmem, ale snadno reklamou a nařízeními ovladatelným stádem jednotlivců, vystavených šikaně každého predátora, vychytralíka či jeho úředníka v okolí. Jsme velmi podobní zebrám. Chvilku bílí, chvilku černí, až nám z toho zůstaly pruhy na kožichu. Ale kdyby například zebry držely spolu, postavily by se do kruhu ocasy vně, se slabšími kusy uprostřed, potom by stačilo v případě útoku lva jen vyhodit zadními a sousedky vzápětí také a lev by nebyl.
Zebry se to vývojem nenaučily a my, jejichž předci sílu týmu znali a uměli bojovat za společný cíl, jsme byli zdegenerováni sebestředností, osobními výhodami a vlastněním, parazitální hamižností a hrabivostí, což byl dlouhodobý cíl našich loutkovodičů, jejichž obava z konkurence a snaha o zisk za každou cenu vede ke zničení naší kultury velmi jednoduchým mechanizmem včasným vymýváním mozků našim stále méně odolným, nešikovným (kromě dotykáče), ale pilně rozmazlovaným dětem s programem plynulého snižování znalostí rodného jazyka, pravdy, zručnosti, tradic a historie, zvyků, znalostí a zkušeností předků i vazeb na ně. A když si to všechno uvědomíme a vypneme konečně debilizující televizi, jsme již staří a blbí a můžeme si tak akorát udělat na srdce čaj z květů, listů nebo plodů hlohu a nadávat. Ještě, že nám to ve stáří dochází pomalu nebo jen z malé části, protože skutečná pravda by s námi sekla hloh nehloh.
Květ hlohu sušte kvůli jeho nevůni někde mimo byt. Květ roste všude kolem po krajině v remízech u polí a obsahuje nejvíce z postřiků zemědělské chemie. Mimo to se v něm vyskytují silice, glykosidy, kvercetin, saponiny, antokyany, flavonoidy atd.. Účinné a léčivé látky však obsahují také mladé listy a zralé plody. Do listů si hloh přidal kyselinu krategovou a oleanovou a do plodů navíc karoteny, vitamín C a B a cukry. Je toho samozřejmě mnohem víc, ale důležitější je, na co.
Produkty z hlohu se užívají pro úpravu arytmie a krevního tlaku, hlavně vysokého. Posilují srdeční sval a zlepšují jeho prokrvování. Zlepšuje se i oběh jako celek. Omezují tvorbu trombů, usazování cholesterolu, kornatění tepen, bušení srdce. Jsou močopudné stimulací ledvin a tím se podílí také na zmenšování otoků. Poněkud i uklidňují a podporují spánek vystresovaných.
Hloh je dobré kombinovat do směsí s dalšími podpůrnými bylinami, například srdečníkem, jablečníkem, břízou pro řešení vysokého tlaku (viz mátová směs. Zde je máta jen jako podružný pomník úředníku, který mi před čtvrt stoletím nepovolil název hlohová směs ani srdečníková směs, a tak jsem mu řekl jízlivě, jestli by mu nevadila mátová směs, a on mi řekl, že nevadila, i připsal jsem pilně mátu a máme na srdce a tlak mátovou směs, čímž ne vlastní vinou mateme nezkušené). S květem černého bezu a šípkem pro řešení blokád kolem nahrbené páteře. Se slézem, jitrocelem, podbělem, lípou a diviznou při potížích s dýcháním a pravostranným selháváním (malý oběh). S truskavcem, blešníkem, zlatobýlem, jehlicí, břízou při ledvinových kamenech.
Hloh samotný nebo bylinná směs se spaří asi 2 lžičky do 2 dcl vroucí vody 10 minut spařit pod pokličkou a pít 3-4xD mimo jídla podle tělesné velikosti a přetlaku. Ne tu samou, ale vždy čerstvě připravenou. Je vhodné přítomné třísloviny eliminovat přidáním špetky něčeho kyselého, třeba vitamínu C práškového.
Hloh je sice účinná bylinka, ale ty účinky nejsou zřetelné ze dne na den, spíše z měsíce na měsíc. Tím myslím kalendářní, aby nedošlo k podobnému omylu, kdy jeden příslušník na obchůzce pohleděl na Měsíc na obloze a říká druhému: „Ten Měsíc vypadá, že je opravdu daleko…“ A druhý mu odpověděl, že to je pravda, že to mu říkali na vysoké škole, kterou několik let navštěvoval. (Měl ji v rajónu.) A proč že to říká? První: Protože ho náčelník převelel za týden na měsíc na školení…!
Příroda dělá všechno možné, aby člověku pomohla, a na nejčastější umírací choroby máte za každými humny perfektní rostlinu na jejich řešení, ale my si raději polkneme tabletku, protože ke hlohu je to dál než do lékárny… To, že nám hloh poněkud smrdí, zkuste pojmout z druhé strany, nesmrdíme my polní chemií hlohu trochu víc než by si zasloužil?