Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Hepatitida E

30.04.2014
Játra
Jde o zánět jater, který vyvolává RNA virus hepatitidy E (HEV). Je ze skupiny hepeviridae a hodně se podobá hepatitidě A. Oba typy se přenášejí kontaminovanými potravinami nebo vodou. Lidově se o tomto onemocnění hovoří jako o nemoci "špinavých rukou".

Zdroj nákazy

Různá zkoumání ukazují na to, že možným zdrojem onemocnění mohou být vepřové maso a pokrmy z něho, které nebyly dostatečně tepelně zpracovány. Paštiky, jelita, steaky, pokrmy vyrobené například při domácích zabijačkách, zvěřinových hodech apod. Dále je to kontaminace potravin nečistou vodou, jak se objevily případy při záplavách, a pití kontaminované vody, také kontaminace zeleniny hnojené prasečím hnojem. Zdrojem infekce může být jak nemocný člověk, tak i zvíře, proto je potřebné upozornit na možnosti přenosu tohoto onemocnění. Inkubační doba je 4 - 6 týdnů.

 

Projevy nemoci

Onemocnění může začít jako běžná chřipka, pacienti trpí nespecifickými projevy – tj. např. zvýšenými teplotami, bolestmi kloubů a svalů, únavou, nevolností, nechutenstvím, zvracením, neurčitými bolestmi břicha doprovázenými průjmy. Je přítomna tmavá moč, světlá stolice. Obtíže jsou stejné jako u ostatních typů, bývají však intenzivnější a trvají déle. U některých typů může akutní forma nemoci přejít do chronického stadia, zvláště u těch lidí, kteří mají problémy s imunitou, nebo z jiných důvodů - mají poškozena játra, žijí hekticky, ve stresu apod.

 

Hlavním rizikem u tohoto onemocnění je poškození jater a s tím související komplikace. Příznakem onemocnění může být nestandardně také žloutenka (žluté zbarvení kůže a očního bělma).

 

Diagnóza

Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu, epidemiologické anamnézy a sérologického vyšetření, při kterém je stanovována protilátka anti-HEV komerčně vyráběnými soupravami. Protilátky mizí do roka po onemocnění.

 

Léčba

Léčba je pouze symptomatická. Podává se interferon, někdy v kombinaci s Ribavirinem. Proti hepatitidě E je dosud nejistá vakcína, od roku 2012 existuje prý vakcína vyráběná čínskou společností. V akutním stadiu je podstatný klid na lůžku a lehká dieta bez přepalovaných tuků, podáváme vitamíny, flavonoidy. Přidáváme produkty vyrobené z ostropestřce mariánského.

 

Prevence

Nejlepší ochranou proti tomuto onemocnění je prevence: dodržování základních hygienických zásad jak před konzumací, tak i při přípravě jídel, a při sebemenším podezření zajistit jejich důkladnou tepelnou úpravu.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravá játra.

 

Rychlý test k detekci protilátek proti viru HCV OraQuick HCV naleznete v naší nabídce.


Související články:
Od žloutenky k hepatitidě (a ještě ke všemu virové)
Hepatitida A
Virová hepatitida C


30.04.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

729,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS