Guarana – superrostlina dnešní doby

cm guarana

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Guarana, neboli Paulinie nápojná, je bez pochyb velice významnou rostlinou 21. století. Je to rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Ačkoliv označení guarana je celosvětově uznávané, latinský název je Paullina cupana a český Paulinie nápojná. Rostlina hlavně pochází z Brazílie, Venezuely, Kolumbie a Ekvádoru, následně se ale rozšířila do tropických částí Ameriky i Afriky a dnes se pěstuje také v Turecku.

V odlehlých částech Jižní Ameriky ji můžete znát pod označením waranna, wanna, či brazilské kakao. Paulinie je popínavá rostlina, může dorůst výšky až 12 metrů.  Má tenký stonek s jemným žebrováním. Zelené listy mají oválný tvar a jsou až ve 3 až 5 četných skupinkách. Květenství připomíná květenství hroznu, kvetou žlutě až světle zeleně. Po odkvětu vyrostou plody, které jsou typické bobule s červenou slupkou, bílou dužinou a uvnitř mají bíle semínko. Celá bobule pak nápadně připomíná lidské oko.

Guarana je v Jižní Americe velice oblíbená, a s růstem její oblíbenosti v těchto oblastech se začala i vyvážet do okolních oblastí a dále do celého světa. Tak se stalo díky jednomu misionáři, který se za oceán vypravil a byl velice překvapen vitalitou a energií zdejších obyvatel. Všichni byli aktivní i v pokročilém věku. Pak objevil původ jejich energie, což byly již zmiňované liány Paulinie. Ale až v 18.století mohl botanik Theodor von Martius provést chemickou analýzu složení semen Paulinie. Ze semen izoloval bílou krystalickou sloučeninu, které dal jméno po rostlině – a to guaranin. Dnes je spíše známá pod názvem kofein, na který se později tato látka přejmenovala. Další výzkumy proběhly během 2.světové války, kdy se zjistilo, že guarana blahodárně působí proti bolestem hlavy, má analgetické účinky, pomáhá tlumit horečnaté stavy. S koncem minulého století pak proběhly další výzkumy v Kalifornii, kdy se zjistily bezpečné dávky užívání guarany. Výsledky ukázaly, že guarana nemá toxické účinky ani při pravidelnějším užívání vysokých dávek.

Guarana je tedy hlavním zdrojem stimulantů, což jsou látky podporující bdělost a energii. Stimulanty mohou pomoci se soustředěním při studiu, pomáhají zlepšovat fyzický výkon. Dokáží také lépe navodit psychickou pohodu. Proto lze označit guaranu za přírodní doping, který ocení sportovci i studenti. Složky guarany působí na centrální nervovou soustavu, oddálí pocit únavy, dodá vitalitu, posílí paměť,… A to vše díky obsahu kofeinu, theobrominu a theofylinu. Díky pozvolnému uvolňování nám energie vydrží až 8 hodin, podle pohlaví, věku, metabolismu i celkové aktivitě. Své oblíbence má v řadách automobilových řidičů, sportovců, manažerů, studentů, i v řadách těch, co mají velice fyzicky náročné zaměstnání.

Proč vyměnit kávu za guaranu? Je totiž známo, že popíjení kávy má v těle jen krátkodobé stimulační účinky. Po chvilce energetického opojení přichází útlum a je potřeba dávku kávy zopakovat. Není nutné kávu vyřazovat a zcela nahradit guaranou. V kávě je spousta antioxidantů a málokdo si umí představit den bez šálku kvalitní kávy. Ale vězte, že guarana má až 4x více kofeinu, nevznikají u ní silné závislosti a paradoxně ani při její konzumaci nevznikají poruchy spánku, problémy se srdcem, vyšším tlakem, pocity nervozity a podrážděnosti. Oproti kávě se guraninovo-tanonový komplex vstřebává pomaleji, rovnoměrněji a déle bez nežádoucích účinků. Pro srovnání, vypijeme-li jeden šálek kávy, vpravíme do svého těla 20 až 120 mg kofeinu na jednu čajovou lžičku. U guarany, při stejném množství, užijeme pouze 50 mg kofeinu. A položme si ruku na srdce, většina z nás nevydrží jen u jedné kávy, a tak si můžeme lehce přivodit nespavost, podrážděnost či další z mnoha nežádoucích účinků.

Guarana je kromě vitality a energie skvělým pomocníkem při očistě těla od volných radikálů, pomáhá čistit krev, zmírňuje tak projevy stárnutí a pomáhá s omlazením pleti. Pomáhá při eliminaci depresivních stavů, úzkostnými poruchami, pomáhá při migrenózních stavech. Chrání náš kardiovaskulární systém před vznikem aterosklerózy a dalších chorob, které souvisejí s metabolickým syndromem. Pomáhá při léčbě horečky i při křečích a bolestech žen v období menstruace. Pro muže je skvělým afrodiziakem a pomáhá i s erektilními poruchami.

Jak jsem psal výše, guarana kromě kofeinu obsahuje i theobromin a theofylin, což jsou látky rovněž povzbuzující nervovou soustavu, pomáhají například snižovat krevní tlak, regulují srdeční tep a působí diureticky. Theofylin působí i protizánětlivě. Dále Paulinie obsahuje velké množství vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, vitaminu A, C, E a mnoho vitaminů B-komplexu.Guaranu v jakékoliv formě neužívejte po 18.hodině kvůli stimulačním účinkům přetrvávajících několik hodin a také ji neužívejte nalačno. Mohli byste si přivodit žaludeční obtíže.

Guaranu lze užívat maximálně 4 týdny v kuse a pak ji alespoň na měsíc vysadit nebo nahradit jinými obdobnými rostlinami. Důvodem je rezistence. To znamená, že při dlouhodobém užívání si naše tělo na obsažené látky navykne a přestane na ně reagovat. Guarana není vhodná pro těhotné a kojící ženy, pro osoby s problémy s ledvinami, dále osoby s kardiovaskulárními chorobami, nízkým tlakem a kvůli vysokému obsahu kofeinu není ani vhodná pro děti do 15 let. Guarana sice snižuje krevní tlak, ale jestliže máte problémy s hypertenzí, obraťte se před užíváním na svého ošetřujícího lékaře.

Často se paulinie využívá i při redukci tuků. Samozřejmě nic nefunguje tak, že budete jíst nezdravě a sedět na gauči. Ale pokud změníte jídelníček a přidáte přirozený aktivní pohyb, může guarana sloužit jako stimulátor odbourávání tuku z podkoží. Guarana zrychluje metabolismus a stimuluje naše tělo. To znamená, že naše tukové buňky rychleji odbourávají. Navíc po guaranových semínkách máme více energie, a tak vydržíme déle sportovat. Nespornou výhodou je také fakt, že guarana tlumí pocit vlčího hladu, což nás naučí jíst vyváženě, nemlsat mezi jídly a jíst do příjemné sytosti bez přejídání. Mohla bych to shrnout tak, že Guarana sama od sebe nic nespálí, ale výrazně při naší snaze pomůže.