prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Fosfor

11.10.2011
Minerální prvek fosfor patří k důležitým minerálním látkám vyskytujících se v našem organismu. Fosfor se vyskytuje ve stravě živočišného původu, ze které můžeme uvést maso, vaječné žloutky, ryby či mléčné přípravky. Fosfor lze ale najít i v rostlinné stravě. Jako příklad lze uvést mouku, luštěniny či ořechy.

Jeho význam spočívá v tom, že je důležitou složkou kostí a zubů, společně s vápníkem. Logicky se největší počet nachází v kostech a zubech, asi 85 %, ale nicméně zbytek zůstává v organismu v krvi a měkkých tkáních. Není to ovšem jeho jediná funkce. Je velmi důležitý pro správnou funkci mozku a nervů. Hraje také důležitou roli v udržování rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v tělních buňkách a tekutinách. Tato rovnováha je odborně označována jako acidobazická rovnováha. Fosfor má také význam při tvorbě a přenosu energie. Nachází se v buněčných membránách, nukleových kyselinách a sloučenině adenosintrifosfátu, která se zúčastní přenosu energie. Jedná se o nukleotid, při jehož rozkladu na produkt adenosindifosfát dochází k uvolnění energie. Je tak důležitý pro aktivaci řady enzymů.Případy, kde dojde v organismu k nedostatku fosforu, jsou velmi vzácné vzhledem k tomu, že je bohatě obsažen v řadě potravin. Pokud přeci jenom k nedostatku z určitých důvodů dojde, projeví se křivící, poruchou funkce ledvin a špatným ukládáním minerálních látek v kostech, ztrátou chuti k jídlu, anémií a také zvýšeným oslabením obranyschopnosti organismu a tím pádem i zvýšenou náchylností k různým infekcím. Tento nedostatek můžeme nalézt u diabetiků, alkoholiků či dlouhodobě hladovějících.Je důležité si uvědomit, že hospodaření organismu s fosforem souvisí s hospodařením s vápníkem. Pokud dojde k nadbytku fosforu, dochází recipročně ke snížení obsahu vápníku. Potom může dojít k oslabení stavby kostí. Nadbytek fosforu může v organismu vyvolat i nedostatek železa.Celková nabídka přípravků obsahující fosfor.


Související články:
Omega-3 mastné kyseliny ze lněných semínek
Pivovarské kvasnice
Bylinky z pralesa - rudé a žluté Lapacho
Udržuj zásadité tělo pro zachování optimálního zdraví!
Pro pevnost našich kostí a zubů
Ukončení hladovky
Bór
Platina


11.10.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Bioženy ohrožují zemi
Dýně Hokaido
Mládež, alkohol a oparový virus
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Divím se, že to ty děti přežijí!
Priessnitzův obklad
Astrolog Antonín Baudyš: „Jsme v tiché válce, připravené elitami a USA. Někdo se nás jako civilizaci rozhodl ukončit a vypnout.“

171,- Kč
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS