Elixír čínských mistrů

Již sám název evokuje, že by mohlo jít o směs namíchanou na základě tisíciletých znalostí praktiků Tradiční Čínské Medicíny, ale upravenou pro potřeby dnešního člověka, rádoby moderního, žijícího v srdci Evropy, člověka vyčerpaného, zavodněného, zaneseného a různě zablokovaného.

Kdo z nás se někdy nedostal do spirály povinností, očekávání výkonů, do pasti, kdy nám veškerý čas ukrajuje práce a zbytek posledních sil se snažíme věnovat rodině. Jíme ve spěchu, mnohdy hamburgery, pizzy a chuťovky z rychlého občerstvení, ale nejsme přesvědčeni o kvalitě jídla. Naše fyzická aktivita je omezena na přesun z práce domů, v horším případě autem, v lepším případě je to pár minut chůze pěšky, doma pak opakujícím se maratónem kolem rodiny…

Cítíme se o desítky let starší, než říká datum v rodném listu, vstáváme s pocitem únavy a těžko definovatelné tíže, které se nemůžeme zbavit ani v průběhu dne. Váha nám kontinuálně roste i přes dietní snahy. Redukční diety končí jo-jo efektem a různé, na internetu nalezené detoxikační kůry, nám mnohdy seberou i poslední zbytky energie.

Neradostná myšlenka… Ale jak z této spirály ven?

… Zkusme Elixír čínských mistrů

Elixír čínských mistrů

Prozkoumáme složení jak z pohledu TČM, tak klasickým selským rozumem.

Základem směsi nápoje je speciálně upravená slzovka. Je to obilnině podobná rostlina, ale botanik by ji zařadil mezi pícniny. A tahle zajímavá bylina na náš organismus působí komplexně; dokáže posilovat organismus, ale zároveň nás pomáhá detoxikovat.

Z pohledu Tradiční Čínské Medicíny (TČM) slzovka posiluje hlavně energii sleziny PI QI XU, energii ledvin a plic SHEN/FEI QI XU. Vylučuje z organismu škodliviny – vlhké horko SHI RE, hlen TAN a horké toxiny RE DU, odstraňuje blokády YU.

Co si vůbec představit pod terminologií – posílení energie „SLEZINY“? Lze říci, že „SLEZINA“ je důležitá pro přeměnu a přepravu vyživujících látek a tekutin do těla, tj. přeměňuje zdroje, poskytuje nám pro organismus energii, pomáhá ovládat metabolismus tekutin spolu s „PLÍCEMI“ a „LEDVINAMI“ a v neposlední řadě má vztah ke krvi, řídí „rození“ krve, ovládá svalstvo a končetiny díky energi QI. Pokud je výživa dostatečná, svalstvo je silné, nohy v kondici a pohyblivé.

Zkusme tato slova přeložit do naší mluvy a našich zdravotních neduhů…

 • Únava, mnohdy již od rána… Stává se nám to?
 • První pohled do zrcadla – ráno opuchlá víčka, pak se přidají otoky po těle, kůže je jako nasáklá vodou… Stává se nám to?
 • Problémy se zažíváním, nadýmání… Stává se nám to?
 • Malý dotek – a máme modřinu…  V horším případě nás trápí varixy. Stává se nám to?
 • Nohy jsou oteklé, pocitově jako z olova, každý pohyb je dřina… Stává se nám to?

Všechny tyto problémy mohou mít společného jmenovatele, a to oslabenou energii SLEZINY, ale ta jde mnohdy ruku v ruce s oslabením dalších orgánů.

Slzovka v naší úpravě posiluje tento orgán spolu s energií „LEDVIN“, které čínská medicína vnímá jako pramen života, úschovnu vrozené životní energie, zásobárnu esence.

Slzovka zároveň napomáhá vylučování další škodliviny – vlhkosti SHI a hlenu TAN. Nadbytek „vlhkosti“ a „hlenu“ se nám projevuje tíží, zablokování se pak projevuje bolestmi, které mohou být kdekoli – v kloubech, svalech, cévách, v kůži. Pokud nám vlhkost a hlen v těle stagnují, vzniká tzv. vlhké horko SHI RE, což lze v naší mluvě přirovnat k zánětům. A slzovka dokáže toto vlhké horko odvádět a vylučovat horké toxiny RE DU, které můžeme chápat jako nežádoucí odpad výměny látkové, jež se nám v těle usazuje a způsobuje mnohá onemocnění.

Abychom měli směs vyrovnanou a funkční, další složkou je pečená kůra mandarinky, která jako hořká bylina zprůchodňuje, drenážuje, vypouští a jako bylina povahy teplé harmonizuje organismus.

Jako poslední bylina je přidána rhodiola, která též posiluje energii sleziny a plic PI/FEI QI XU, vyživuje krev srdce XIN XUE XU, ale zde funguje i jako dynamický prvek směsi. Rhodiola z pohledu západní medicíny patří mezi adaptogeny, tj. látky, které zlepšují adaptaci organismu na zvýšenou fyzickou a psychickou zátěž.

Elixír čínských mistrů je naprosto ideální pomocník v této uspěchané době

A nejsou to jen neduhy, se kterými nám může pomoci. Potřebujeme se celý den učit a vydržet v rozumné kondici? Čeká nás šílený pracovní týden? Nebo se chystáme na lyže, na sportovní víkend či jinou fyzickou aktivitu a bojíme se, že se již druhý den „nehneme“, protože svaly jaksi vypoví službu? I zde se vyplatí každé ráno posnídat tuto speciálně namíchanou směs.

Elixír čínských mistrů můžeme též užívat při zdravotních problémech, kterými jsou:

 • Obezita
 • Metabolický syndrom (nadváha + vysoký krevní tlak a cholesterol)
 • Revmatická onemocnění
 • Cysty, myomy atd.
 • Zvětšená prostata, štítná žláza, mandle, krční uzliny
 • Otoky končetin, napětí šlach
 • Celulitida, kožní onemocnění obecně
 • Krvácivá onemocnění
 • Respirační onemocnění
 • Po antibiotikách, kortikoidech, doléčení po „klasických“ lécích

Dobrou chuť 🙂

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.