Doba jedová 4 – Hořká antikoncepční pilulka

cm doba jedova 4

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je velmi pravděpodobné, že v dějinách bude při zpětném pohledu všeobecně rozšířené předepisování syntetických hormonů ženám považováno za největší „průšvih“ medicíny za celé století. Většina žen, které užívají hormonální antikoncepci, neví skoro nic o hormonech, které užívají, ani nejsou obeznámeny s jejich potencionálně závažnými vedlejšími účinky.

V roce 1960, kdy se antikoncepční pilulka objevila na scéně, se schylovalo k revoluci. Tato událost ohlašovala dobu, která měla osvobodit plodné ženy od břemene nechtěného těhotenství a otevřít dveře k větší rovnoprávnosti a svobodě. V uplynulých čtyřiceti letech si kolem 468 milionů žen zvolilo hormonální antikoncepci za preferovanou metodu ochrany proti početí. Tento „lékařský zázrak“ způsobil, že téměř 90 % západních žen v reprodukčním věku v určitém období svého života užívalo nějaký druh antikoncepce.

Výběr antikoncepčních prostředků se steroidními hormony se nyní rozšířil, zahrnuje kombinované přípravky a přípravky s velmi nízkou či extrémně nízkou dávkou. Obsahují estrogen a syntetický progesteron zvaný progestin. Také se vyrábějí antikoncepční přípravky pouze s obsahem progestinu – v podobě injekcí nebo implantátů (např. Depo-Provera či Norplant).

Hormonální antikoncepce patří údajně k nejzkoumanějším lékům v historii. Po třiceti letech experimentování (bohužel na nic netušících ženách) jsme se dozvěděli, že jsou konečně známy bezpečné dávky. Jak však oprýskává tenké pozlátko bombastické reklamy, farmaceutické kamufláže a přikrášlených klinických hodnocení, vyvstává jiný obraz, který odhaluje ničivé následky užívání steroidních hormonů na celkový zdravotní stav žen.

Jaké jsou tedy účinky potlačování přírodních hormonů syntetickými? Hormonální antikoncepce doslova zastavuje menstruaci; krvácení se každý měsíc spouští pouze proto, že syntetické hormony jsou na sedm dní cyklu vysazeny. Spíše než o menstruaci bychom tedy mohli přesněji hovořit o „abstinenčním krvácení“.

Užívání kombinované antikoncepce zvyšuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční, rakoviny prsu a děložního hrdla, neplodnosti, cévní mozkové příhody, nutričních deficitů a vysokého krevního tlaku. K nežádoucím účinkům patří nevolnost, zvracení, migrénové bolesti hlavy, přecitlivělost prsů, přibývání na váze, změny zájmu o sex, deprese, vypadávání vlasů, růst ochlupení v obličeji, krevní sraženiny a zvýšený výskyt vaginitidy. Ženy s anamnézou epilepsie, migrény, astmatu či srdeční choroby mohou zaznamenat zhoršení symptomů. Mnoho těchto účinků přetrvává dlouho po vysazení prášků.

Nancy Beckhamová v knize Menopause: A Positive Approach to Natural Therapies (Menopauza: Pozitivní přístup k přírodní léčbě) píše: „Ženy užívající hormonální antikoncepci mají větší sklony k jaterní dysfunkci a k alergiím. Estrogenové léky také ovlivňují hladinu vitaminů B12 a C může být snížená. Doposud není známo, nakolik je to klinicky signifikantní.“ Kromě toho má organismus nedostatek mastných kyselin a zinku.

Užívání přípravků Depo-Provera a Norplant (oba obsahují syntetické progestiny) má stejně znepokojivý dopad na ženské hormonální zdraví – se všemi výše uvedenými nežádoucími účinky a riziky progestinů.

Ženám, které si stěžují na nepravidelný cyklus nebo menstruační potíže, lékaři už řadu let běžně předepisují antikoncepční prášky. Vzhledem k tomu, že málokdo chápe skutečnou příčinu ženských problémů, není divu, že je to nejpřijímanější forma léčby. Ve skutečnosti to však žádná léčba není. Neřeší základní fyziologickou a často ani emoční nerovnováhu, způsobenou estrogenovou dominancí, špatnou stravou a emočním stresem.

Ukázka z knihy Doba jedová 4 – Hormony.