Jak se zbavit arsenu v rýži?

ryzova pole

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jelikož je rýže vodní rostlinou, skrze svůj rozsáhlý kořenový systém dokáže z vody, ale i půdy nasát velké množství nejrůznějších látek. Ať už těch potřebných, bohužel však i těch ne zcela žádoucích. Jednou z nich bude právě arsen.

Jak odstranit arsen v rýže?

Nejvyšší koncentrace arsenu se v rýži drží ve slupce. Obecně by tedy mohlo platit, že čím je rýže ohlazenější, tím bude obsahovat arsenu méně. Taková rýže je však pro náš jídelníček více méně prázdnou potravinou, nejedeme-li přímo v módu léčivé šetřící diety. Jak to tedy udělat, abychom konzumovali co nejčistší rýži a zároveň tělu dopřáli cennou vlákninu, vitamíny, ale také minerály?  

  • Namísto klasicky pěstované rýže se zaměřme na rýži v bio kvalitě.
  • Arsen v rýži snížíme namočením rýže přes noc do vody. Před samotným varem ji pak ještě velmi dobře propláchneme (takto však také přicházíme o cenné minerály) 
  • Jednou z cest může být, že rýži vaříme až ve čtyřnásobném množství vody. To znamená, zcela upouštíme od klasického předpisu, kdy na jeden šálek rýže přidáváme 2 šálky vody. Tento způsob zaručí, že se potenciálně přítomný arsen vyplaví do vody, kterou pak z hotového pokrmu slijeme.  
  • Pokud dodržujeme bezlepkovou dietu, snažme se být soběstační, více si uchystejme svépomocí. Namísto rýžové mouky zařazujme mouku z ovesných vloček, pohanky, jáhel, čiroku, v menší míře též kukuřice. Pečme svůj vlastní chléb, koláče i rohlíky.  
  • Omezme konzumaci piva, ryb, které jsou výše v potravním řetězci, jako je například žralok, štika, candát, bolen, makrela královská.

Dobrou zprávou je, že množství arsenu je ovlivněno místem, kde se rýže pěstuje, neznamená to tedy, že jakákoli rýže natural, kterou si v obchodě ukládáte do nákupního košíku, musí být nutně nasáklá arsenem. Pokud však chcete mít jistotu, doporučuji opravdu nakupovat organicky pěstovanou rýži. A pak si můžete dovolit připravit bez obav i rýži natural, která se pyšní zajímavým množstvím vlákniny. 

ryze arsen

Proč nechceme konzumovat těžké kovy?

Arsen je toxický polokov, který rozhodně konzumovat nechceme. Arsen se mění při metabolické přeměně v těle na další arzenité sloučeniny. Těžké otravy se projevují průjmy, nevolností, vypadáváním vlasů a další nepříjemné obtíže. Trvalé vystavení organismu zvýšeným dávkám sloučenin arsenu vede k poškození zdraví, jako dermatologické poškození, zvýšený výskyt kardiováskulárních chorob, rakoviny a mutagenity (Wikipedia).

Arsen v podloží

Ten se v přírodě vyskytuje v nejrůznějších podobách, například jako příměs některých rudných ložisek, ať už zlata, stříbra, niklu, kobaltu nebo železa. Nachází se také v některých uhelných ložiscích.  Jak se můžeme dočíst v článku na: Arsen není jen v rýži, ale i v dalších potravinách. Je důvod… | Plzeň (rozhlas.cz):

„Při spalování kontaminovaného uhlí nebo při dobývaní a zpracování zmíněných rud pak dochází k významnému zamořování životního prostředí. Z půdy se sloučeniny arsenu dostávají kořeny do těl zemědělských rostlin. Nebo jsou splachovány do řek a moří, kde se stávají součástí těl řas, ryb a dalších vodních organismů, které se nám poté dostávají na stůl…“ 

Množství arsenu v potravinách se v Česku sleduje od roku 1994. Bohužel, arsen není jen přítěží rýže, najdeme jej také v některých rybách, rozinkách, kakau či pivu. O koncentraci arsenu v rybách a jednotlivých druzích rýže si více můžete přečíst recenze: dTest: Arzen v rýži – Nezávislé testy, víc než jen recenze.

TIP Celostní medicíny: Jak vybrat nejlepší rýži, která nabízí mimo sacharidů i jiné podstatné živiny?