Divizna – údiv nad bohatostí byliny

cm divizna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kvete Vám v létě na louce ve  vaší blízkosti divizna ? Lidová moudrost říká: Pokud se v místě bydliště vyskytuje určitý druh byliny, pak je nám tato bylina nabízena, aby pomohla. Nechoďme tedy kolem ní, ale věnujme jí pozornost. Prostudujme si, k čemu ta bylina slouží a zda se vám může hodit.

Otevřeme encyklopedii a pohleďme, co zajímavého se o ní můžeme dozvědět:

1) Říká se jí také královská svíce, její dlouhé lodyhy se kdysi opravdu používaly jako pochodně… Byla i rostlinou magickou, chránila prý před zlými duchy a ďáblem… Nás dnes účinně chrání hlavně před kašlem, je to zlato, které léčí…

2) Divizna je ztepilá a okrasná dvouletá bylina, která prvním rokem tvoří přízemní růžici plstnatých, jakoby sametových listů, a teprve druhým rokem vyráží mohutná kvetoucí lodyha, která někdy dorůstá výšky až 2,5 metru.

3) U nás ji můžeme najít na teplých, slunných místech, na skalách, u polí, na okraji lesů, především na jižních stráních, kde se opakovaně vysemeňuje. Lze ji ale také pěstovat na zahrádce, důležité je dopřát jí hodně slunce, na zálivku je nenáročná a navíc je velice zdobná.

4) Existuje mnoho druhů divizny, nejznámější jsou např. Divizna velkokvětá (sápovitá), malokvětá, černá, ozdobná… Někdy je nesnadné je od sebe odlišit a identifikovat. To nám však nevadí, protože pro léčebné účely můžeme používat kteroukoli z nich, obsaženými látkami se téměř shodují.

Jak správně sbírat a sušit diviznu

  • I když se dříve k léčebným účelům běžně používaly i listy divizny, dnes sbíráme hlavně její květy, v období od května do září. Květ divizny má své specifikum, ráno se otevře a tentýž den večer opadává, je proto nutné ho z rostliny sklízet postupně každý den. Sbíráme pouze žlutý květ bez kalicha, který lze lehkým tahem vyjmout. Květy nemačkáme a zacházíme s nimi velice opatrně.
  • Sušení květů by mělo být co nejrychlejší, optimálně během jednoho dne. Výhodou je, že je můžeme sušit i na přímém slunci, nebo při poměrně vysoké teplotě v otevřené troubě (do 60°C). Pokud nám květy při sušení zhnědnou, vyhodíme je, nemícháme je s kvalitně usušenou drogou, protože bychom ji tím znehodnotili. Správně usušené květy si zachovávají žlutou barvu.
  • Skladujeme je v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, papírové či látkové sáčky nejsou vhodné, droga by v nich zvlhla a ztratila svůj účinek.

Divizna je osvědčeným lékem na kašel

Divizna je známým a velice často používaným přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje také při astmatu. Obsažené látky účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí. Účinek divizny je v tomto případě dvojí, podporuje totiž produkci sekretu, pomáhá tělu se ho zbavovat, tedy zlepšuje vykašlávání. Zároveň na sliznicích dýchacích cest vytváří ochranný povlak, který je chrání před vysycháním a přílišným drážděním. Zejména při zánětech horních cest dýchacích nám může být skvělým pomocníkem, ulevuje od bolestivého a dávivého kašle a zkracuje dobu léčení.

Za tímto účelem pijeme čaj z květů divizny, nebo bylinné směsi s jejím obsahem. Často se kombinuje např. s květem černého bezu, hluchavkou, fenyklem, heřmánkem, jitrocelem, tymiánem, květem lípy apod. Najdeme ji běžně v průduškových směsích a tzv. prsních čajích, zakoupených v lékárně.

Divizna má ve formě čaje příjemnou chuť, i děti a lidé, kteří bylinné čaje neradi pijí, jsou často ochotni ji v době nemoci užívat. Diviznový čaj sladíme medem, bylinným sirupem, popřípadě vůbec. Výluh přelijeme přes husté sítko, zbavíme se tak případných jemných chloupků, které by mohly dráždit sliznice.

Jaké další léčebné účinky má divizna?

1) Květ divizny má i další léčebné účinky na naše tělo. Dříve se často používal k léčbě katarů zažívacího traktu, žaludku, střev a podporu léčby průjmových onemocnění. Působí také močopudně, má tedy na tělo i čisticí účinek.

2) Divizně se přisuzuje i lehký dezinfekční a antibakteriální účinek, jak vnitřně, tak při vnějším užití. Z tohoto důvodu se nálev, odvar, nebo mast z květů používaly pro podporu hojení poranění kůže a špatně se hojících kožních nemocí.
Rozmačkané květy divizny, umíchané do kašovité hmoty, se místně přikládaly na záněty žilbércové vředy a hemoroidy, dodnes můžeme najít přípravky s jejím výtažkem pro léčbu zmíněných potíží.

Pokud máte to štěstí a v blízkosti vašeho domova se tato ušlechtilá bylina vyskytuje, určitě si nasušte zásobu jejích zlatých léčivých květů. Vězte, že těch pár minut denně, strávených jejich sběrem, se vám mnohonásobně vyplatí.