Dezintegrovaná chlorella – nová a silnější

Chlorella patří mezi zelené potraviny, které jsou pro své všestranné vlastnosti oblíbené mezi milovníky zdravé výživy a přírodní medicíny. V tomto článku bych se rád zmínil o tzv. dezintegraci, která přináší ještě lepší využití této užitečné přírodní látky.

Chlorella

Nejprve ale několik slov o chlorelle samotné. Označení chlorella bez dalšího přívlastku přísluší rodu sladkovodních jednobuněčných řas. Pro svět vědy byly objeveny v roce 1890, ale řasy velmi podobné chlorelle byly nalezeny ve zkamenělinách starých jeden a půl miliardy let.

Její název je odvozen řeckého slova “chloros” = zelený a latinské přípony “ella” = malá.

Nejznámější je druh chlorella pyrenodoisa, s kterým se také můžeme nejčastěji setkat v doplňcích stravy. Tato sladkovodní řasa obsahuje až překvapivě mnoho různých přírodních látek.

Účinné látky chlorelly

Obsahuje vitamín A, D, beta karoten, vitamín C a vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12 a kyselinu listovou). Co se týče minerálních a stopových prvků, je možné zmínit železo, zinek, vápník, měď, draslík, fosfor nebo hořčík. Tím ale výčet ještě nekončí – dále obsahuje několik aminokyselin (lysin, leucin, alanin či arginin), velké množství chlorofylu, vlákninu a také tzv. CGF růstový faktor (vzniká při fotosyntéze a stimuluje regeneraci tkání). Chlorella obsahuje některé složky řazené mezi antioxidanty, tak pomáhá náš organismus chránit před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

  • Její užívání pomáhá zvyšovat celkovou odolnost organismu vůči infekcím.
  • Chrání buňky a tkáně před škodlivým působením volných radikálů.
  • Pomáhá snižovat riziko vzniku chorob srdce a cév.
  • Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a tlak krve.
  • Některé zdroje uvádějí, že zvyšuje účinnost inzulínu s následnou lepší kontrolou hladiny cukru v krvi.
  • Zvyšuje také odolnost vůči stresu a únavě.
  • Dále pročišťuje trávicí trakt, zejména tlusté střevo, a podporuje rozvoj užitečné střevní mikroflóry, zlepšuje funkci střev a jejich peristaltiku (hybnost střev a tak zlepšuje zpracování potravy).
  • V přírodní medicíně je řazena mezi detoxikační prostředky, protože pomáhá zbavovat tělo jedů, těžkých kovů a chemikálií. Je to díky obsahu vlákniny pojmenované vědci jako sporollein. Buněčná stěna řasy, díky obsahu této vlákniny, na sebe ve střevní dutině naváže zmíněné toxické látky, ty jsou pak stolicí vyloučeny ven z těla a tak je sníženo nebezpečí, které pro naše tělo tyto těžké kovy znamenají.

Chlorella

Dezintegrovaná chlorella

A nyní se dostáváme k pojmu dezintegrace uvedeném v nápisu tohoto článku. Jedná se o způsob zpracování, na kterém se významně podíleli i čeští vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Chlorella pro tyto účely se pěstuje v lázních na Třeboňsku.

Dezintegrace pomáhá dosáhnout lepšího využití látek obsažených v chlorelle tím, že se zvýší jejich vstřebatelnost. Toho je dosaženo dezintegrací (česky bychom řekli rozrušením) stěny jednotlivých buněk této řasy. Tuto buňku lze přirovnat k oříšku, který pod svojí slupkou skrývá důležité látky. Naše tělo se jinak obtížně dostane k látkám ukrytým pod stěnou buněk chlorelly, tedy pod tvrdou slupkou pomyslného oříšku. Po dezintegraci mohou enzymy a trávící šťávy zpracovat pro nás organismus všechny výživné látky obsažené v chlorelle.

Chlorella je někdy kombinovaná v doplňcích stravy se selenem, jako v přípravku chlorella se selenem. Je to mimo jiné i proto, že selen může pomoci odstraňovat některé těžké kovy. Jedná se zejména o rtuť. Selen má schopnost vázat rtuť, vytváří s ní komplex rtuť-selenid, který je pro tělo neškodný. Selen je ale důležitý i jinak – jeho nedostatek může způsobit kardiovaskulární problémy, zejména negativně může ovlivnit riziko vzniku infarktu myokardu a cévních onemocnění.

Zpět nahoru