Deficit železa: nejčastější příčina chudokrevnosti u mladých žen

cm intim zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mladé ženy ve fertilním věku nejčastěji trpí nedostatkem železa. Příčinou tohoto jevu jsou jeho zvýšené ztráty pravidelně se opakující menstruací (často spojenou s intenzivním krvácením), také těhotenství a porody. Pokud je zároveň málo železa v přijímané potravě, vzniká chudokrevnost, protože železo je základním stavebním kamenem červených krvinek, přesněji hemoglobinu (červeného krevního barviva). V tomto případě mluvíme o chudokrevnosti z nedostatku železa, čili o sideropenické anémii.

PŘÍČINY NEDOSTATKU ŽELEZA

Nedostatek železa z pravidelných krevních ztrát je u mladých žen v plodném období nejčastější příčinou chudokrevnosti vůbec. Jelikož hemoglobin je zodpovědný za přenos kyslíku krevním oběhem z plic do všech tkání a orgánů těla, při jeho snížení pod určitou minimální hodnotu, která je u žen 120 g/l, dochází ke klinickým projevům chudokrevnosti. Tyto jsou způsobeny hypoxií, čili nedostatečným okysličením celého organismu. Závažnost příznaků onemocnění závisí na stupni anémie a také na tom, jak rychle ke krevním ztrátám dochází. Většinou po porodu jsou tyto krevní ztráty větší a rychleji vzniknou, proto i příznaky jsou závažnější, resp. se objeví rychleji.

Pokud jsou ztráty krve, hemoglobinu, a tím i železa pomalejší, například způsobené jen silnějšími nebo častějšími menstruacemi, příznaky nemusejí být zpočátku markantní. Organismus se totiž dokáže na situaci adaptovat zapojením jiných, tzv. kompenzačních mechanismů – například vyplavením krevní rezervy z některých orgánů, zrychlením krevního oběhu, zvýšením srdeční frekvence, intenzivnější respirací a podobně.

PROJEVY NEDOSTATKU ŽELEZA

Ze subjektivních příznaků ženy pociťují zejména zrychlený tep, unaví se a zadýchají se spíše než dřív, jsou fyzicky i duševně méně výkonné, mohou mívat bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku. Také se vyskytuje celková slabost, malátnost, hučení v uších, snížená ostrost zraku, nadměrné vypadávání vlasů, mravenčení prstů, někdy přecitlivělost na chlad. Objevuje se bledost kůže a nezřídka jsou přítomny i trávicí potíže jako nechuť k jídlu, pocit pálení jazyka, zácpa nebo průjem, zvýšená plynatost.

Při lékařském vyšetření se objektivně zjistí bledost pokožky a sliznic – zejména úst, rtů. Prohlédnout je třeba i nehtová lůžka a dlaně, kde je bledost lépe viditelná. Bývá zrychlená srdeční činnost (tachykardie), mohou se vyskytovat i mírně zvýšené teploty.

PREVENCE NEDOSTATKU ŽELEZA

Účinnou prevencí nedostatku železa, nejen při jeho pravidelných nadměrných ztrátách, je plnohodnotná strava, dostatek zeleniny a tzv. zelených potravinových doplňků výživy. Velmi dobře pomáhá pravidelný příjem výtažku z mladého ječmene. Je vydatným zdrojem přírodního železa, minerálů, vitaminů a enzymů, protože je pěstovaný a vyráběný ekologickým způsobem, bez obsahu chemických příměsí, šetrným zpracováním mladých rostlinek. Obsahuje i další živiny, antioxidanty potřebné pro organismus, ale také množství aktivních enzymů, aminokyseliny, chlorofyl a rostlinné bílkoviny, které lidský organismus dokáže využít pro zdravý růst a regeneraci tkání. Příznivě ovlivňuje detoxikaci organismu, podporuje procesy trávení, snižuje riziko vzniku rakoviny, urychluje hojení a regeneraci kůže a sliznic. Působí také proti zánětům a infekcím. Pomáhá upravovat krevní obraz tím, že podporuje tvorbu hemoglobinu, zvyšuje kondici, příznivě působí i na hormonální systém, zlepšuje psychiku a rychlost reakcí. Je vhodný i pro těhotné a kojící matky. Důležité je dodržovat dostatečný pitný režim.