Cordyceps sinensis (housenice čínská)

cm cordyceps

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době se můžeme setkat v řadě přípravků s poměrně exoticky znějícími složkami z oblasti tradiční čínské medicíny – jako je reishi, leskokorka, housenice či další. Tyto houby se odedávna používají v tradiční čínské medicíně a housenice čínská (cordyceps sinensis) patří mezi ty velmi ceněné.

Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spóry, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Cizopasí na povrchu těla hmyzu, vlastně, což zní trochu děsivě, proroste do jeho těla a živí se z něho. Hmyz, jakmile mu dojdou síly, před smrtí zaleze do země a ukryje se tam. Zůstane vlastně z něho mumifikovaná skořápka, která je vyplněna podhoubím. Je třeba ovšem zdůraznit, že hmyz, v konečné fázi housenka (odtud název) je, jak zdůrazňují entomologové, velmi odolná a dlouho přežívá. Dochází vlastně k symbiotické formě, je to vlastně napůl hmyz a napůl rostlina. V letním období podhoubí vyrůstá ven a celý životní cyklus se opakuje – vytváří se plodnice, ta pomocí dceřiných cyst vytváří spóry, ty vystřeluje, usazují se na hmyzu a vše se stále opakuje. Koncem léta tedy, když končí vegetativní období housenice, v horských oblastech začíná sběr jejích zralých plodnic.

Jaký přínos má extrakt z této houby (zůstaneme u tradičního označení houba) pro náš organismus?

Jednak obsahuje glukany a nukleotidy, které tradičně posilují imunitu a tím i celý organismus. Také působí proti zánětům a infekcím a tak se řadí mezi látky, které jsou označována jako přírodní antibiotika. Dále pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém.

Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou tak psychikou odolnost, takže se dá řadit i mezi adaptogeny. Je zajímavé zmírnit, že v tradiční čínské medicíně se užívá jako afrodisiakum. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu, tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty, což napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě.

Dále se doporučuje tradičně pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem.

Housenice čínská

Má tedy všestranné regenerační účinky a proto je možné ji doporučit i jako doplněk léčby v případě nádorových onemocnění. Je důležité vědět, že existuje zhruba 300 druhů této houby. Jsou označovány zkratkou podle latinského názvu houby CS, nejznámější jsou druhy s označením 1 až 4. Nejlepší z nich je druh s označením 4, který nejlépe roste a je vytrvalý. Dále se rozlišují, zda je housenice sbírána v přírodních podmínkách či zda je pěstována laboratorně ve skleníku, což je v současnosti rozšířené, kvůli obtížné dostupnosti. Dále záleží na postupu zpracování. Jako výhodnější je označován postup s pomocí fermentace. Tímto procesem dochází ke zvýšení nutriční hodnoty potraviny (další tvorba a posílení vitaminů, aminokyselin, polysacharidů) a rovněž i prodloužení trvanlivosti.

Cordyceps je nadále předmětem dalšího zkoumání a do budoucna se jistě setkáme s dalšími poznatky o jeho prospěšném použití pro naše zdraví.