Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bylinky a onemocnění močových cest

29.09.2012

Infekce močových cest patří mezi velmi časté onemocnění. Síla a nebezpečnost této infekce se může lišit, od nezávažné bakterurie bez příznaků až k velmi nebezpečné pyelonefritidě se sepsí. Dělí se na infekci dolních a horních močových cest.

 

Infekce dolních močových cest má převážně původ v mikroorganismech, které pocházejí z našeho těla. Důvodem je anatomická blízkost urogenitálního traktu a konečníku. Mezi baktérie vyvolávající infekci jsou nejčastěji ty bakterie, které se vyskytují ve střevní mikroflóře hlavně Escherichia coli, v menší míře Enterococcus faecalis, Proteus mirabilis a další. V největší míře pronikají tyto baktérie přes močovod. Tyto infekce se dají poznat i podle charakteristických příznaků, ke kterým patří: častější nutkání na močení doprovázené pálením a štípáním, bolestí v okolí močového měchýře či pocitem plnosti, ale bez horečky.

 

Infekce horních cest močových je zastoupena pyelonefritidou, která může být akutní nebo chronická. Ta se na rozdíl od předchozího typu horečkou projevuje, dále lumbální citlivostí, bolestivostí, zimnicí a třesem. Objevit se může také průjem nebo pocit nevolnosti, který se může projevit až zvracením.

 

Klasickou léčbu je možné doplnit užíváním řady léčivých rostlin, ať už ve formě čajů či doplňků stravy. Používají se jak jednotlivě, tak ve směsích, tak ve formě extraktů.

 

Silice, které jsou v léčivých rostlinách obsaženy (jalovec), dráždí při vylučování ledvinami a zvětšují tak objem vylučované moči a minerálů, čímž dojde i ke snížení množství bakterií v moči. Některé z nich mají antiseptické vlastnosti. Vzhledem k tomu, že dráždí, neměly by se užívat při akutním zánětu ledvin. Jiné antiseptické vlastnosti mají deriváty chinoinu obsažené v listu medvědice. Při akutním zánětu ledvin lze použít ty léčivé rostliny, které obsahují flavonoidy (zlatobýl, přeslička, vrbovka), které nedráždí. V případě nejistoty se můžete obrátit na naší poradnu. Flavonoidy mají také protizánětlivý účinek a zvyšují odolnost kapilárních stěn. Pozitivně působí i léčivé rostliny, které mají spasmolytický účinek, který mírní bolestivé křeče při infekcích močových cest (máta, řebříček).

 

K nejoblíbenějším rostlinným drogám patří plody brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon). Hlavní účinnou látkou jsou proanthokyanidiny. Tyto látky zabraňují usazení bakterií na stěně sliznice močových cest tím, že se navážou na určité molekuly na jejich povrchu a tím zabrání rozvoji infekce. Bakterie jsou pak vyplavovány z močových cest a neškodí. Pro obsah silic se používají plody jalovce (Juniperi fructus). Dále tyto plody obsahují silice a třísloviny. Používají se jako mírné diuretikum. Výtažky z brusinek lze najít v našem sortimentu v přípravku Swiss Mega brusinky.

 

Velmi oblíbená léčivá rostlina v případě onemocnění močových cest je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která mimo jiné obsahuje biogenní aminy, chlorofyl a minerály. Má rovněž, jako jalovec, mírně diuretický úřinek. Používají se listy nebo nať. Kopřivu můžete v našem sortimentu najít v přípravcích Borůvková směs nebo PM Detoxikační elixír.

 

Při zánětech močových cest se používá semeno lichořeřišnice (Tropaeoli majoris). Její působení je označováno jako přírodní antibiotikum. Lichořeřišnici můžete najít v přípravku Audiron.

 

Diuretické a dezinfekční účinky má list medvědice (Uvae ursi). Obsahuje fenolické glykosidy, třísloviny a další látky. Zde je použití méně časté, neboť pro dosažení účinku je důležité dosažení inhibiční koncentrace fenolických glykosidů v nálevu a alkalická reakce moče v hodnotě pH 8.

 

Diuretické a mírně protizánětlivé účinky má i nať přesličky (Equisetum arvense). Výtažek z medvědice můžete najít například v našem sortimentu v přípravku Vrbovková směs. Obsahuje saponiny, oxid křemičitý, flavonoidy a minerály.

 

Stejný účinek má i nať vrbovky malokvěté (Epilobium), která obsahuje flavonoidy, steroly, triterpenové kyseliny a třísloviny. Tato bylina se doporučuje i u onemocnění prostaty.Tuto rostlinu můžeme najít ve stenojmenném přípravku Vrbovková směs.

 

Poslední rostlina, o které se zmíním, je celík zlatobýl (Solidago), který má protizánětlivý a močopudný účinek. Obsahuje flavonoidy, triterpenové kyseliny a třísloviny. Je doporučován rovněž i u onemocnění prostaty. Z bylinky se používá nať. Celík zlatobýl můžeme najít v již zmiňovaném přípravku Vrbovková směs či v přípravku PM Ledvinový elixír.

 

S lékařem je nutno předem konzultovat užívání všech zmíněných léčivých rostlin, pokud se jedná o těžší poruchu funkce ledvin, srdeční nedostatečnost, závažnou hypertenzí, v období těhotenství a kojení nebo v případě tvorby otoků.

 

Celková nabídka přípravků na onemocnění močových cest.


Související články:
Záněty močových cest
Akutní zánět močového měchýře z pohledu celostní medicíny
Byliny, které působí na ledviny
Bylinář v denní praxi
Andělika
Vylučování
Ostružiník křovitý
Časté a náhlé nutkavé močení - hyperaktivní močový měchýř


29.09.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS