Bylinky a menopauza

Menopauza je hormonální změna, která se nevyhne žádné ženě. Dochází k výraznému snížení produkce hormonů estrogenu a progesteronu. Toto má za následek to, že vajíčka již nedozrávají a žena přestává menstruovat. Tento proces, označovaný jako klimakterium, nenastává okamžitě, ale probíhá postupně během několika let.

Menopauza se přihlásí u žen o slovo průměrně po tom, co oslaví své padesáté narozeniny. Jedná se jen o průměrný údaj, může k ní dojít dříve, ale i později. Kdy dojde k nástupu menopauzy, ovlivňuje řada okolností – způsob života, zdravotní stav, kouření, genetická dispozice a další faktory.

Vlastní menopauza bývá předcházena obdobím, které se označuje jako premenopauza. Vyznačuje se příznaky jako zkrácení ovulačního cyklu, návaly horka a pocení, zvýšená podrážděnost, bolesti hlavy a kloubů, depresivní pocity a další. Nastává několik let před vlastní menopauzou. Toto období se vyznačuje ztrátou chutí na sex, přírůstkem hmotnosti, potížemi s močením, zhoršením prokrvení pokožky, osteoporózou a zvýšeným rizikem cévních chorob.

Ke zmírnění těchto nežádoucích příznaků lékaři často předepisují hormonální léky. Řadě pacientek ovšem nevyhovuje z řady důvodů klasická hormonální léčba a právě zde je vhodné vyzkoušet jako alternativu doplňky stravy obsahující přírodní látky podobné svým účinkem ženským hormonům.

Některé tyto látky se nacházejí i v léčivých rostlinách. Většinou obsahují fytoestrogeny, přírodní látky, které jsou svým účinkem podobné ženským hormonům a které napomáhají obnově hormonální nerovnováhy. Tyto fytoestrogeny bývají označovány jako izoflavony.

Jednou z nejznámějších je andělika čínská (Angelica sinensis). Pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporozy a je mimo jiné doporučována i jako prevence proti kvasinkovým zánětům.

Podobné fytoestrogeny se nacházejí v sóje a další léčivé rostlině, kterou je červený jetel. Červený jetel (Trifolium pratense) je hojně rozšířený v Asii a Latinské Americe. Obsahuje co do množství podstatně více izoflavonů než často doporučovaná sója. Navíc soja obsahuje dva druhy izoflavonů, kdežto červený jetel čtyři – genistein, daidzein, biochanin A a formomononetin. Soja obsahuje pouze daidzein a genistein. Tyto izoflavony působí i jako antioxidancia. Červený jetel pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria – pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další.

Fytostrogeny obsahuje i chmel otáčivý (Humulus lupulus). Pomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Navíc i díky svému sedativnímu účinku pomáhá zmírňovat podrážděnost a sexuální napětí.

Ženy, které kromě klimakterických potíží, trpí i řídnutím kostí, by měly kromě zmiňovaných doplňků stravy s výtažky z léčivých rostlin užívat i vitamin D, vápník, hořčík a zinek.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.