Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bylinky a menopauza

04.06.2012
Menopauza je hormonální změna, která se nevyhne žádné ženě. Dochází k výraznému snížení produkce hormonů estrogenu a progesteronu. Toto má za následek to, že vajíčka již nedozrávají a žena přestává menstruovat. Tento proces, označovaný jako klimakterium, nenastává okamžitě, ale probíhá postupně během několika let.

Menopauza se přihlásí u žen o slovo průměrně po tom, co oslaví své padesáté narozeniny. Jedná se jen o průměrný údaj, může k ní dojít dříve, ale i později. Kdy dojde k nástupu menopauzy, ovlivňuje řada okolností – způsob života, zdravotní stav, kouření, genetická dispozice a další faktory.

Vlastní menopauza bývá předcházena obdobím, které se označuje jako premenopauza. Vyznačuje se příznaky jako zkrácení ovulačního cyklu, návaly horka a pocení, zvýšená podrážděnost, bolesti hlavy a kloubů, depresivní pocity a další. Nastává několik let před vlastní menopauzou. Toto období se vyznačuje ztrátou chutí na sex, přírůstkem hmotnosti, potížemi s močením, zhoršením prokrvení pokožky, osteoporózou a zvýšeným rizikem cévních chorob.

Ke zmírnění těchto nežádoucích příznaků lékaři často předepisují hormonální léky. Řadě pacientek ovšem nevyhovuje z řady důvodů klasická hormonální léčba a právě zde je vhodné vyzkoušet jako alternativu doplňky stravy obsahující přírodní látky podobné svým účinkem ženským hormonům.

Některé tyto látky se nacházejí i v léčivých rostlinách. Většinou obsahují fytoestrogeny, přírodní látky, které jsou svým účinkem podobné ženským hormonům a které napomáhají obnově hormonální nerovnováhy. Tyto fytoestrogeny bývají označovány jako izoflavony.

Jednou z nejznámějších je andělika čínská (Angelica sinensis). Pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporozy a je mimo jiné doporučována i jako prevence proti kvasinkovým zánětům. Můžeme ji najít v přípravku Angelica Star nebo Decolen a dalších.

Podobné fytoestrogeny se nacházejí v sóje a další léčivé rostlině, kterou je červený jetel. Červený jetel (Trifolium pratense) je hojně rozšířený v Asii a Latinské Americe. Obsahuje co do množství podstatně více izoflavonů než často doporučovaná sója. Navíc soja obsahuje dva druhy izoflavonů, kdežto červený jetel čtyři – genistein, daidzein, biochanin A a formomononetin. Soja obsahuje pouze daidzein a genistein. Tyto izoflavony působí i jako antioxidancia. Červený jetel pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria – pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další. 

Fytostrogeny obsahuje i chmel otáčivý (Humulus lupulus). Pomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Navíc i díky svému sedativnímu účinku pomáhá zmírňovat podrážděnost a sexuální napětí. Chmel otáčivý můžeme najít v přípravcích Decolen nebo Elli MenoOsteo a dalších.

Ženy, které kromě klimakterických potíží, trpí i řídnutím kostí, by měly kromě zmiňovaných doplňků stravy s výtažky z léčivých rostlin užívat i vitamin D, vápník, hořčík a zinek.

 

Přípravky ke zmírnění příznaků menopauzy naleznete v naší nabídce.


Související články:
Menopauza
Menopauza - pomoc najdete v přírodě
Jak nejlépe projít obdobím klimakteria
Bylinky a sexuální potíže
Bylinář v denní praxi
VIDEO: Vím, co jím - chci se najíst i po padesátce!
Menopauza a přírodní prostředky
Kokoška pastuší tobolka
Nepravidelná menstruace - přírodní léčba
Jak upravit hormonální nerovnováhu
Cypřiš vždyzelený
"Ženšen" pro ženy – andělika čínská v tradiční čínské medicíně


04.06.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS