Jak na hormonální rovnováhu: Bolestivá prsa? Může za to estrogenová dominance

AdobeStock 88016794 scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bez estrogenu se ve svém životě neobejdeme, ovlivňuje řadu funkcí. Máme jej všechny, přesněji všichni, neboť se v menší míře nachází též u mužů. Hlavním producentem estrogenu jsou především vaječníky, žluté tělísko, placenta, nadledvinky, prsy a játra. Jenže i tuková tkáň produkuje estrogen a bohužel jej můžeme přijímat nevědomky z vnějšího prostředí, a to potravou, vodou, kosmetikou či léky.

K čemu potřebujeme estrogen?

Svět hormonů je tajuplně přesný. Ve své podstatě hovoříme o barevném koktejlu, který není-li úplný, může s životem řádně zamíchat. Stejného efektu se pak dočkáme, je-li některé „ingredience“ víc. Vždyť estrogen toho má na starost tolik:

 • Podnícení sekundárních pohlavních znaků
 • Zrychlení metabolismu
 • Snížení množství svalové hmoty
 • Stimulaci růstu děložní sliznice
 • Ovlivnění libida
 • Zdravý vzhled kůže, ale i cév
 • Péči o kostní aparát
 • Eliminaci osteoporózy
 • Zvýšení obnovy kostí

A to jsme zdaleka nevyčerpali vše. Estrogenu podléhá též menstruační cyklus, těhotenství, ale i přechod, během kterého se onen poklad, ze kterého jsme po dlouhou dobu čerpaly, začíná ztenčovat, zavírat na zámek. Tento proces je naprosto přirozený a zcela náleží k životu ženy. Zde si pak pomůžeme bylinkami, cvičením či úpravou stravy, kdy zařadíme potraviny, které mají na hladinu estrogenu pozitivní vliv.

TIP Celostní medicíny: O bylinách, které mohou být prospěšné v období přechodu, jsme se rozepsali v tomto článku o hormonech.

Institut funkční medicíny a výživy dodává…

Celkový progesteron i estrogen procesem přirozeného stárnutí klesají. Uvádí se, že ve věku od 35 do 50 let se sníží celková produkce progesteronu v těle o 75 %. V tomto věkovém rozmezí však celkový estrogen klesá pouze o 35 %, což podporuje vznik nerovnováhy.

Hormonální nerovnováha

Co se však stane, pokud je hladina estrogenu dlouhodobě zvýšená a dochází k tzv. estrogenové dominanci? Zde zmíním další z hormonů, kterým je progesteron. I ten se tvoří převážně ve žlutém tělísku. Stejně jako estrogen, taktéž i progesteron zodpovídá za přípravu děložní sliznice k uhnízdění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění, tvorba progesteronu slábne, na řadu přijde menstruační krvácení. Pokud však žena otěhotní, progesteron se postará o to, aby již k menstruaci nedošlo, v pochvě se utváří ochranný hlen, připravují se mléčné žlázy a dochází k tlumení předčasných kontrakcí dělohy.

Rovnováha mezi těmito hormony je skutečně křehká, mění se též s věkem, zejména v období před a během menopauzy. Přesto ji často ovlivňujeme vnějšími vlivy, kterými jsou:

estrogenova dominance

Jak se projevuje estrogenová dominance?

Podrobně jsme se už o problematice hormonální nerovnováhy rozepsali. Připomeňme si, jak to vypadá, když je estrogenu přebytek, a že to nutně nemusí znamenat nedostatek progesteronu, přestože to tak velmi často bývá.

 • Nepravidelný menstruační cyklus
 • Oteklá, bolestivá prsa
 • Výkyvy nálady
 • Padání vlasů
 • Únava
 • Problémy se spánkem
 • Ztráta libida

Vyšší hladina estrogenu je též spojována s ženskou nadváhou, protože tukové buňky jsou schopny estrogen vytvořit, a tedy vychýlit potřebnou rovnováhu. Navíc již víme, že dlouhodobě nadlimitní hladina estrogenu může vést ke zvýšenému riziku výskytu rakoviny prsu a dělohy.

TIP Celostní medicíny: Víte, že některé ženy mají možnost v rámci prevence rakoviny prsu genetické testování?

Neboť jsem svou profesí nutriční terapeut, pojďme se společně podívat na to, jak si můžeme pomoci prostřednictvím stravy, která nás rovněž zásobí slušným množstvím fytoestrogenů, což jsou látky pocházející z rostlinné říše, jejichž struktura je podobná endogenním estrogenům, které si utváří lidské tělo. Fytoestrogeny se však nachází jak v potravinách rostlinného původu, tak v potravinách živočišného původu, kam se dostávají prostřednictvím pastvy, resp. příjmu krmiva. Vždyť kolik zvířat je dnes krmeno sójou.

Hlavní zdroje fytoestrogenů

Jak na svém webu uvádí Informační centrum bezpečnosti potravin, jedny z nejslušnějších zdrojů fytoestrogenů budou sójové produkty. I zde však shledáváme výrazné rozdíly. Nejvýše v tabulce stojí sójový jogurt a sójové mléko, které obsahují mezi 6000–8000 µg fytoestrogenů / 100 g potraviny. Mezi další potraviny budou patřit mléčné výrobky, například sýr camembert obsahuje 29 µg fytoestrogenu ve svých 100 g. V těsném závěsu se drží gouda, klasický kravský jogurt či mléko. Vejce ve svých 100 g ukrývá 11 µg fytoestrogenu.

Oproti sóje jsou však tyto hodnoty skutečně zanedbatelné. Též však hodně záleží na denní skladbě jídelníčku zvířete. Pokud spásá bylinky typu jetele lučního či vojtěšky (vysoký obsah fytoestrogenů, které lze doporučit v druhé fázi klimakteria), je přikrmováno sójou, zkonzumované fytoestrogeny se pak objeví i v mléce.

Zbytkový estrogen v pitné vodě

Velkým problémem je v současné době kvalita vody, do které se prostřednictvím moče dostává etinylestradiol, typ estrogenu, který se uvolňuje z hormonální antikoncepce. Taková voda pak putuje do vodních toků a postupně i do zdrojů pitné vody. Což bude mít zejména v budoucnu hluboký dopad na naše zdraví a plodnost.

hormonalni antikoncepce rizika

Estrogen a káva

Káva – stokrát propíraná, stokrát pokládána na paškál, jedněmi milována, druhými zatracována. Oněch informací je tolik, přitom mnohdy jsou tak protichůdné. Nicméně podíváme se na kávu pouze z pohledu estrogenu, přináším studii provedenou společností Fertility a Sterility z roku 2001, kde autoři uvádí: Ženy, které konzumovaly nejméně 500 mg kofeinu denně (což odpovídá čtyřem až pěti šálkům kávy), měly téměř o 70 % vyšší hladinu estrogenu (konkrétně estradiolu) než ženy, které konzumovaly méně než 100 mg kofeinu (méně než jeden šálek kávy). Vypití většího množství než dvou šálků kávy denně tak může u žen (zvýšením hladiny estrogenu) přispět k bolestivosti ňader či k endometrióze.

U mne osobně se nadbytek kofeinu téměř vždy projeví bolestivostí prsů. Užiju-li si však pouze jedno slabé espresso denně, k takovému jevu nedojde.

Jak na hormonální rovnováhu?

Zmíníme 4 zásad, které jsou podle nás důležité, a s jejichž pomocí můžeme dosáhnout znovu rovnováhy.

1: V hlavní roli stres…

Pracujme se stresem, který je stejně destruktivní jako špatně seskládaný jídelníček či nevhodné životní podmínky. Za zkoušku stojí meditace, psychoterapie, jóga, pobyt v přírodě, radostný pohyb nebo sport, který vás bude pravidelně bavit.

Součástí práce se stresem je i kvalitní spánek a pravidelný režim, který podporuje celkovou rovnováhu hormonů (nejen pohlavních).

2: STOP obezitě

Tuková tkáň je sama o sobě hormonální aktivní a produkuje nový estrogen. Jezte vyváženě, sportujte, nepřejídejte se.

3: Pozor na xenoestrogeny

Látky chemickou povahou podobné estrogenů, které se rády navážovou na estrogenový receptor v lidském těle.

Najdeme je v PET lahvích (bisfenol A), kosmetice, dámských vložkách, toaletním papíře (parabeny, ftaláty, parfemace, bělící látky) a v neposladní řadě v konvenčních čističích pro domácnost.

4: Čerstvý jídelníček

Vyskytne-li se v rodině klientky rakovina prsu, kdy žena vykazuje známky estrogenové dominance, snažím se poukázat na prospěšnost rostlinné stravy. Netřeba však striktně přecházet na čistě veganskou stravu, nicméně je dobré umenšit některé druhy potravin, které mnohdy jídelníčku dominují. Těmi bývá nejčastěji maso, které je konzumováno každý den. Stejně jako masné či mléčné výrobky, vejce, cukr a bílá mouka. Takový jídelníček postrádá cennou vlákninu, životodárné enzymy, dostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků.

Nový jídelníček tedy naplňme zdravějšími přílohami, jako jsou jáhly, pohanka, quinoa, amarant, ječné kroupy, rýže basmati. Z luštěnin se zaměřme spíše na čočku, protože fazole a hlavně pak cizrna obsahují podobné množství fytoestrogenů jako již zmíněná sója. Zařaďme brukvovitou zeleninu. Dopřejme si maso z volného chovu, kde přesně víme, co zvíře jedlo. Začleňme jej 2x týdně. Jídelníček proložme taktéž rybami. Výborné jsou sardinky ve vlastní šťávě, treska, ale i makrela či volně žijící losos.

ryba

Dostatek mikronutrientů pro játra a střevo

Často přehlíženým a přitom jedním z nejdůležitějších hráčů na poli hormonální nerovnováhy jsou játra, jejichž činností dochází k metabolizaci hormonů, které už nejsou potřeba. Filtrují nepotřebné hormony a toxiny. Pokud detoxifikace jater nefunguje dobře, metabolity hormonů neodchází z těla a kumulují se v tukové tkání.

Jako podpora jater poslouží glutathion, sulforafam N-Acetyl-cystein, omega 3 MK, folát, cholin, riboflavin, kobalmamin, pyridoxin (vitamíny skupiny B), DIM (brukvovitá zelenina). Všechny tyto látky by měly být součástí stravy, sáhnout můžeme i po pampeliškovém kořenu nebo ostropestřci mariánském.

Stejně zásadní je role střeva, kudy játry zpracované balíčky zbytkových hormonů odchází stolicí. Jestliže nás trápí zácpa, může docházet ve střevě k reaktivaci estrogenů zpět do krevního oběhu.

Průmyslově zpracované potraviny

Snažíme se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, které mohou obsahovat chemická aditiva, konzervanty, antibiotika, hormony, pesticidy, herbicidy, bifenyly… Tyto látky nahrávají estrogenové dominanci.

Speciální pozornost pro Indol-3-karbinol

Na scénu přichází cenný indol-3 -karbinol, který pomáhá nastolit estrogenovou rovnováhu, čímž zabraňuje růstu nádorových buněk a podporuje tzv. apoptózu.

brokolice

Kde najdeme I3C?

Najdeme jej především v brukvovité zelenině, jako je brokolice, kapusta, zelí a květák. Estrogen, který je jedním z hlavních ženských hormonů, je složen ze třech složek, které se v těle chovají odlišně. Dva z těchto metabolitů 16-alfa-hydroxyestron a 4-hydroxyestron vykazují karcinogenní účinky. Třetí 2-hydroxyestron je však benigní a jeho účinek je naopak obranný. Indol-3-carbinol zvyšuje poměr hodného estrogenového metabolitu vůči potenciálně škodlivým estrogenovým metabolitům.

Mimo jiné vykazuje silné antioxidační schopnosti, působí jako stimulátor detoxikačních enzymů, chrání strukturu DNA a předchází vzniku rakoviny prsu a děložního čípku.

Jednotlivé dílky pak utvářejí celek, který je dán velkou spoustou aspektů, které zpevňují jeho obranné kontury.

TIP Celostní medicíny: Další tipy, jak řešit hormonální nerovnováhu, najdete v našem starším článku.

V článku jsou použity informace z knihy:
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.