Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hormonální nerovnováha je velmi častý problém, se kterým se setkávají ženy, zejména v období menopauzy. Nicméně může představovat zdravotní komplikace i pro ženy mladší, kterým může bránit v otěhotnění a přinášet řadu nepříjemností, jako je akné, psychická nepohoda, PMS či nepravidelná menstruace.
Čím hormonální nerovnováha vzniká?
Změna hladiny ženských hormonů, estrogenů, nesouvisí jen s věkem. Zcela přirozené období změny jejich hladiny je těhotenství. Jejich hladina je v masovém měřítku ovlivňována užíváním hormonální antikoncepce. Hladinu hormonů u žen může také ovlivnit stres, málo spánku, nedostatek pohybu, xenoestrogeny či nevhodné složení jídelníčku. Z nemocí může hormonální hladinu změnit onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka. Víte, jak poznat, že je špatná funkce štítné žlázy? Mrkněte na náš článek.
TIP Celostní medicíny: Také si dejte pozor na hormonální disruptory v čistících prostředcích.
Jaké jsou příznaky hormonální nerovnováhy?
Hormonální nerovnováha bývá doprovázena řadou příznaků, z nichž můžeme zmínit:
- nepravidelná či bolestivá menstruace
- problémy s otěhotnění
- poruchy spánku a nespavost
- přetrvávající akné
- migrény a bolesti hlavy
- špatná paměť
- velký pocit hladu
- vaginální suchost
- zažívací potíže
- neustálá únava
- výkyvy nálad a PMS
- změny libida a sexuální touhy
- deprese nebo bolesti hlavy
Klimakterium – nejčastější obtíže
Přechod – menopauza, klimakterium – je období v životě ženy, kdy dochází k vyhasnutí funkce vaječníků. Na začátku ji ohraničuje poslední menstruace. V období před menopauzou se začíná snižovat hladina ženských hormonů progesteronu a estrogenu, toto snížení pohlavních hormonů má vliv na cholesterol a kardiovaskulární systém. Tím začíná období přechodu, který začíná zhruba rok před menopauzou a trvá průměrně pět let. Během přechodu dochází k častým změnám v hladině ženských hormonů, což má za následek nepříznivé účinky. Toto období nastává zhruba mezi 49. až 51. rokem života ženy, ale existují výjimky, jak ve směru nahoru, tak i dolů. Nejprve dochází k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, který postupně zcela vymizí.
Jaké obtíže nejčastěji k přechodu patří?
- návaly horka, pocení
- poruchy spánku
- podrážděnost, stavy úzkosti, nesoustředěnost
- bušení srdce.
- atrofie vaginální sliznice a snížení lubrikace, což může přinést bolesti při sexu, ale také spolu s dalšími faktory inkontinenci či časté infekce
- vznik žlutavého chronického výtoku
Přechod usnadní byliny a fytoestrogeny
Pro začátek je možné zvážit užívání doplňků stravy, které obsahují látky označované jako fytoestrogeny, a to než začnete užívat chemické estrogeny v lécích předepsaných gynekologem.
Volné označení „fytoestrogeny“ je používáno pro řadu rostlinných produktů na trhu, pro extrakty z rostlin i pro některé synteticky připravené látky. Jedná se tedy o látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Fytoestrogeny pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi ženskými hormony jako progesteron a estrogen, takže se dá říci, že optimalizují hormonální systém. Vyskytují se v pylu a mateří kasičce, v červeném jeteli a sóji, ploštičníku, andělice čínské, smldinci chlupatém, pohance či červeném vínu.
V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie. Mechanizmy jejich účinků nejsou zatím známy. Některé výzkumy jejich působení vysvětlují vazbou na estrogenové receptory, tedy na receptory, na které se váží původní přirozené hormony v těle ženy. Takto by bylo možné fytoestrogeny charakterizovat jako „přírodní“ SERMs (selektivní modulátory estrogenových receptorů). Ale fytoestrogeny také zřejmě působí jinými mechanizmy, na estrogenových receptorech nezávislými.
Nezapomeňte na progesteron
Jakmile žena oslaví 35. narozeniny, produkce estrogenu a progesteronu se začne znatelně snižovat, dochází snadno k hormonální nerovnováze. Možná vás zaujme, že zatímco se při prvních náznacích menopauzy doporučuje užívat estrogenové přípravky, hladina progesteronu oproti estrogenu, klesá znatelně rychleji. Proto, v první fázi klimakteria, je lepší myslet na zmíněný progesteron, ke kterému časem dodáme i estrogen, radí Zuzana Švédová, odborná bylinkářka.
Jaké byliny nasadit při hormonální nerovnováze?
Jaké jsou byliny na hormonální nerovnováhu, které pomohou dostat se do rovnováhy.
Červený jetel a Sója
Dalším rostlinným zdrojem fytoestrogenů je sója a jetel. Pokud sóju porovnáme s červeným jetelem, jetel obsahuje více fytoestrogenů (čtyři) než oblíbená sója (jen dva druhy). Červený jetel je známou léčivou bylinkou našich předků. Dlouho se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí. Pozornost vědců přilákaly až výsledky analýz, které ukazovaly na obsah přírodních látek podobných ženskému hormonu estrogenu, fytoestrogenů. Pomáhají odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria, jako jsou pocení, poruchy spánku a další. Rovněž jsou také řazeny mezi antioxidancia. Co se týká sóji, je možno zařadit do jídelníčku i jídla, která sóju obsahují, jako tofu, tempeh či miso. Pozor však na jejich původ a kvalitu!
Wild Yam
Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky smldinec chlupatý, je exotická rostlina obsahující velmi zajímavé látky, které nám mohou pomoci při řadě zdravotních problémů.
Andělika čínská
Známá díky obsahu fytoestrogenů je rovněž andělika čínská (Angelica sinensis). Kromě toho, že pomáhá odstraňovat návaly horka a zmírňovat vysušení vaginální sliznice, působí i preventivně proti osteoporóze a kvasinkovým zánětům.
Chmel otáčivý
Chmelu otáčivý (Humulus lupulus) pomáhá zmírňovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Navíc díky tomu, že se jedná o přírodní sedativum, pomáhá zmírňovat projevy klimakteria jako podrážděnost a sexuální napětí.
Šalvěj lékařská
Při nadměrném pocení pomáhá užitečná léčivá rostlina šalvěj lékařská (Salvia officinalis).
Minerály, vitamíny a zdravý životní styl
Z minerálních látek je dobré užívat hořčík a zinek. Z vitamínů vitamín B a vitamín C. Dobré je také preventivně užívat vitamín D a vápník kvůli možnosti vzniku osteoporózy.
Důležité je také dodržovat zdravý životní styl – pravidelné cvičení či relaxace, omezit slaná, tučná a kořeněná jídla, čokoládu, horké nápoje, alkohol a nápoje s kofeinem. Naopak je dobré do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu.