Hormonální disruptory v čistících prostředcích: proč jsou nebezpečné a jak se jim snadno vyhnout?

hormonálni disruptory hormonální nerovnováha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Napadlo vás někdy, jaká je zdravotní cena za čistý a provoněný byt? Současná doba přináší s sebou kromě rozvoje v nejrůznějších oblastech přináší také nežádoucí látky, které skrytě a postupně ohrožují náš organismus. Trvá také bohužel nějakou dobu, někdy až desetiletí, než se na to přijde. Jednou skupinou těchto látek jsou tzv. hormonální (endokrinní) disruptory označované také jako hormonální látky. Jak v těle působí a jaká závažná rizika přinášejí?

Co jsou to hormonální disruptory?

Jak již název napovídá, jedná se o látky pocházející z okolního prostředí (zdroje mohou být různé), které poškozují normální fyziologickou funkci hormonů v našem organismu. Tyto látky ovlivňují hormony od jejich vzniku až po místo, kde v těle působí – syntézu, sekreci, transport, vazbu, působení i vylučování přirozených hormonů.

Jak v těle působí?

Může dojít k poškození vývoje, neurologické, rozmnožovací nebo imunitní funkce našeho těla. Pokud to vezmeme podrobněji, tak mohou zasáhnout nejvíce třemi cestami.

1. “Fake hormony“

Hormonálně aktivní látky mohou napodobit působení tělu vlastních hormonů (u žen estrogen, u mužů testosteron, ale samozřejmě také dalších), takže dochází k podobným reakcím v těle jako u přirozených hormonů, moderním slangem by se dalo říct, že se jedná o “fake” hormony.

2. Obsazeno

blokují v buňkách receptory hormonů, takže když se “správný hormon” dostane na místo určení, kde má začít jeho působení, zjistí, že místo je už “obsazen” falešným hormonem. 

Abychom upřesnil funkci receptoru, je třeba poznamenat, že hormonální receptor je bílkovina, který má schopnost vázat nějaký zcela konkrétní hormon. Může být na povrchu buňky nebo uvnitř buňky. Jakmile se hormon na něj naváže, dochází v buňce k mnoha změnám (k jakým, to záleží na konkrétní dvojici hormon-receptor); 

3. Porucha na výrobní lince

Hormonální dysruptory mohou změnit koncentraci (množství) hormonů tím, že ovlivňují jejich syntézu, transport, metabolismus a vylučování. 

hormonálni rovnovaha ekodrogerie

Proč jsou hormonální disruptory nebezpečné?

Následkem jejich působení může dojít k rozvoji rakoviny nebo vrozených vad. Mohou negativně ovlivnit naše kognitivní schopnosti, tedy učení, pozornost, koncentraci a vývoj mozku všeobecně. Mohou způsobit také nežádoucí změny v reproduktivním a sexuálním vývoji. Zde to záleží na pohlaví, věku, potravě, životním stylu nebo druhu zaměstnání. U zvířat bylo už díky poškození tohoto vývoje zaznamenána feminizace samců a maskulinizace samiček.

Rizika v těhotenství

Nejvíce je ale ohrožen plod ve svém vývoji je plod v období gametogeneze (tvorba pohlavních buněk) a v následujícím intrauterinním (nitroděložním) období, kdy může být ohrožen hormonálními disruptory z tukové tkáně matky. Během kojení je pak dítě ohroženo působením těchto látek v mateřském mléku. Může dojít ke vzniku nízké porodní hmotnosti, rakoviny dětí nebo dokonce až v extrémních případech úmrtí plodu. Zdravotní problémy v podobě opožděného duševního vývoje se mohou u dětí projevit až po několika letech. To bylo často zaznamenáno v zemědělských oblastech, kde se hojně používaly pesticidy, které patří také k hormonálním disruptorům.

TIP Celostní medicíny: Expozice hormonálních disruptorů může u potomků epigeneticky programovat zásadní změny a rozvoj onemocnění i v dospělém věku. Tyto změny se mohou přenést i na několik dalších generací, což potvrzují i nejnovější rozsáhlé odborné studie.

Narušením působení hormonů dochází k hormonální nerovnováze

Jde o narušenou výši optimální hladiny určitého hormonu (estrogen, testosteron, progesteron a další). Může k ní přispět nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků, a v případě pohlavních hormonů tzv. xenoestrogeny, o kterých si povíme za chvíli.

Jaké jsou projevy hormonální dysbalance?

  • nepravidelná či bolestivá menstruace
  • problémy s otěhotněním
  • poruchy spánku a nespavostí
  • přetrvávající akné
  • migrény a bolest hlavy
  • špatná paměť a jiné příznaky

Pandemie estrogenové dominance

Jednou z variant hormonální nerovnováhy je tzv. estrogenová dominance, kterou trpí čím dále tím více žen. Jde o narušený poměr mezi ženskými pohlavními hormony, estrogenem a progesteronem. V tomto případě je vyšší hladina estrogenu a nižší hladina progesteronu. Jako následek tohoto nežádoucího jevu může dojít ke zvýšenému ukládání tukových zásob hlavně v oblasti břicha a stehen, hypoglykémii, premenstruačnímu syndromu, vypadávání vlasů, endometrióze, nepravidelnému menstruačnímu cyklu, časté změně nálad, snížení sexuálního libida, osteoporóze nebo neplodnosti. 

TIP Celostní medicíny: Poznáváte se v těchto příznacích? To by vám neměl ujít článek Jak upravit hormonální nerovnováhu.

Nejedná se ovšem pouze o poruchu funkce pohlavních hormonů. Jedná se o všechny hormony vytvořené v endokrinních žlázách – hypofýze (oxytocin, prolaktin, růstový hormon a další), štítné žláze, hypothalamu (například dopamin), slinivce břišní (inzulin, glukagon), nadledvinách (glukokortikoidy, mineralokortikoidy atd.) nebo tukové tkáni (leptin, který reguluje tělesnou hmotnost). 

Xenoestrogeny jako nepřítel hormonálního systému

Xenoestrogeny jsou právě jedním z druhů hormonálních disruptorů. Jedná se o chemické látky, které nejsou tělu vlastní, ale svými biologickými účinky napodobují konkrétně ženské hormony estrogeny. 

Jsou to různé látky, které mohou aktivovat či blokovat estrogenový receptor. Mezi ně se počítají látky syntetické, jako některé pesticidy nebo průmyslové chemikálie, například ftaláty, bisfenol, alkylfenoly nebo polychlorované bifenyly.

Řada z těchto látek se může objevit také v běžných čistících prostředcích, které patří takříkajíc k předmětům denní potřeby, a to je to právě nebezpečnější. O jaké nejčastější látky se jedná?

hormonalni disruptory v cisticich prostredcich

Triclosan 

Triclosan je chlorovaná látka, vyráběná synteticky. Má antibakteriální a protiplísňové účinky. Můžeme ji také najít v hračkách, odpadových pytlů do košů nebo v ponožkách.

Odborníci zjistili, že nebezpečně působí již v koncentraci, která je úředně schválená pro použití ve výrobcích pro člověka. 

Je nebezpečná v tom, že po použití v domácnosti se přes čističky odpadových vod může dostat do vod povrchových. Zde dojde k reakci s volným chlorem za vzniku menšího množství nebezpečných látek, jako je například 2,4 – dichlorfenol. Velké množství těchto nebezpečných sloučenin se přemění vlivem slunečního záření v další sloučeniny, zejména dioxiny. Dioxiny jsou jedovaté a jsou to silné hormonální disruptory.

Fenol 

Tato sloučenina se běžně vyskytuje i v přírodě, kde je v přirozené formě produkují mikroorganismy, rostlinami, zvířaty a ovšem také lidmi. V potravinářství se například přidává do uzenin. Najdeme ho také v čistících prostředků, detergentech nebo dokonce v lécích. Citlivý jedinec reaguje již na jeho malé množství. Fenol se může dostat do organismu různými cestami, lze ho vdechnout, nevědomky pozřít či se může vstřebat přes kůži. V organismu může způsobit podráždění dýchacích cest a očí, srdeční arytmie nebo poškození jater a ledvin. Důležité je mít na vědomí, že také působí mutagenně (může dojít k mutacím v organismu).

Formaldehyd 

Je to organická látka, která se kromě výskytu v čistících prostředcích (zejména ve WC deodorantech, protože usmrcuje viry i bakterie), objevuje také v lepidlech, mořidlech, lacích nebo jako pesticid. Vzhledem k tomu, že některé z těchto přípravků se používají při výrobě koberců nebo nábytku, z nichž se pak může v domácnostech odpařovat. Využívá se při sterilizaci lékařských nástrojů. Při nízkých koncentracích může způsobit podráždění dýchacích cest nebo alergickou reakci. Pokud se jedná o vyšší koncentraci, může dojít k vážným komplikacím, jako jsou edémy (otoky) a záněty plic, které mohou končit až smrtí. Je také v podezření, že může způsobovat rakovinu (karcinogenní látka).

Syntetické vonné látky 

Tyto látky se přidávají do čistících prostředků (a také například do aviváží, vzpomeňme si na televizní reklamy), aby nám dobře voněly (pocházejí z ropy). Tyto látky jsou samy o sobě toxické a karcinogenní. U citlivých jedinců mohou způsobit alergii, astma, bolest hlavy či ekzémy.

TIP Celostní medicíny: Doporučujeme vyhnout se parfemacím velkým obloukem a při výběru prostředků do domácnosti vybírat z non-toxic variant. Na trhu je řada přírodních produktů, které jsou zcela bez parfemace, nebo pro vůni využívají přírodní éterické oleje. Snadno seženete přírodní aviváž, deodorant, úklidové prostředky do domácnosti, ekologickou kosmetiku i prací prášky.
Prozkoumejte nabídku přírodní BIO kosmetiky a EKOdrogerie.

Diethanolamin (DEA) a triethanolamin (TEA) 

Tyto látky jsou v řadě čistících prostředků. Pokud se potkají někde v prostředí s dusitany, dojde při následné reakci ke vzniku nitrosaminů, což jsou karcinogenní látky, které se mohou vstřebat do organismu přes kůži. 

Amoniak  

Amoniak (česky čpavek) je typický svým silným čpícícím zápachem (dříve se používal k probuzení omdlelých osob). Působí dráždivě a patří také mezi žíraviny. Pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě, může dojít ke vzniku chronických nemocí dýchacích cest a očí. Působí vysoce toxicky také na vodní organismu. V koncentraci 5 až 10 % se přidává do detergentů. 

Vyměňte chemii za ekologické čistící prostředky, nebo sáhněte po domácích pomocnících

Kromě průmyslově vyráběných ekologicky šetrných čistících prostředků, můžeme použít látky, které máme, dá se říct, “po ruce”. 

ekodrogerie prirodni cistici prostredky

Citron 

Kyselina citronová v něm obsažená působí antibakteriálně a dezinfekčně. Můžete ho použít pro úklid, kuchyně, koupelny, toalety a dalších prostor v bytě.  Odstraňuje například dobře vodovodní kámen z vodovodní baterie. Můžete ho také přidat do mycího prostředku pro myčky nádobí pro lepší odstranění mastnoty. 

Ocet 

Pro své dezinfekční účinky má široké použití. Může pomoci třeba odstranit plíseň na zdi nebo mastné skvrny. Vyčistí myčku a přispěje k odstranění vodního kamene. Také ho lze použít na úklid koupelny (či jiných místností s podobným povrchem), když ho smícháme s citronovou šťávou a vodou.

Jedlé soda (natrium hydrogencarbonicum) 

Je užitečná, pokud se potřebujeme zbavit mastnoty nebo připálenin (či také usazenin nebo skvrn od kávy a čaje). Pomáhá také odstraňovat zápach z lednice či mikrovlnné trouby. Pokud ji smícháme s octem, dá se také použít na čištění keramických povrchů, dřezů, sprchy či pečící trouby. Můžeme ji také použít pro lepší odstranění skvrn a zápachu z prádla.