Estrogen produkuje také tuková tkáň

cm vitalita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Množství tuků, které ženy přijímají v potravě, ovlivňuje hladinu estrogenů. Tučná strava hladinu estrogenu zvyšuje. Mnoho lidí se domnívá, že estrogen produkují vaječníky. To ano, jenže estrogen produkuje také tuková tkáň. Z tuku a cholesterolu, kterému se říká „špatný tuk“, se částečně odvozuje ženský hormon estrogen.

Pokud ženy nemají dostatečnou hladinu uvedeného cholesterolu LDL, nemohou normálně menstruovat. Je to důležitý moment v chybné osvětě, kde se LDL uvádí jako strašák pro mnohé nemoci, kardiovaskulární systém atd.

A mnoho žen se snaží pomocí cvičení a nerozvážné výživy co možná nejvíce snížit množství tuků v těle a hladinu cholesterolu LDL v  krvi, čímž naruší svůj menstruační cyklus, a proto jsou dočasně neplodné a v pozdějších letech jsou náchylné ke křehkým kostem a osteoporóze. Moderní doba to však ještě více komplikuje tím, že mladá žena, u které se objeví nepravidelná menstruace, začne užívat hormonální antikoncepci a zajistí si tak uměle pravidelný chod menstruace. Ovšem netuší, že si tím jen maskuje podstatu svého problému, a ten se po vysazení hormonální antikoncepce s tím větší razancí projeví.

Tělo tedy potřebuje určité procento tělesného tuku k navození normální tvorby hormonů a ty jsou nutné k pravidelnému menstruačnímu cyklu. Estrogen se tvoří z prekurzoru cholesterolu LDL. Mladé ženy s velmi nízkou hladinou cholesterolu LDL se dostávají do nebezpečné situace. Z neznámých důvodů jsou bez ohledu na příjem tuku k nepravidelnému menstruačnímu cyklu zvláště náchylné vegetariánky, jak tvrdí doktor Laurence M. Demer z Lékařského centra Miltona S. Hersheyho v Pensylvánii. A podobně jsou na tom dívky, které trpí dnes více a více komplikovanou a maskovanou mentální anorexií.

Dobrým řešením jsou tuky s jednou dvojnou vazbou, obsažené například v olivovém oleji. Snížení spotřeby tuku pravděpodobně potírá rakovinu prsu a snad i jiné druhy rakoviny závislé na hormonech, protože výživa jim tak poskytuje méně estrogenu. Několik studií ukazuje, že u žen před přechodem i po přechodu, které významně sníží spotřebu tuku řekněme o polovinu, výrazně poklesne hladina estrogenu v krvi.

Filozofie celostní medicíny je jasná, na dvou příkladech jsme si nyní ukázali, že ve stravování je třeba zachovávat rovnováhu a že extrémy, jak nedostatek, tak i přebytek, tělu škodí. Ukázali jsme si to na příkladu tuků a estrogenu. U mladých dívek vadí nedostatek, přílišné hubnoucí diety, přehnané cvičení a u starších opačně – přebytek tuků a nedostatečná pohybová aktivita. Stále tak platí pravidlo zlatého středu.