Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Biodynamická terapie

19.08.2010

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xaura.jpg

Vzbuďte v sobě sebeuzdravující síly, které jsou každému člověku vlastní. V dnešní době je každý přetížen a přestává komunikovat se svým tělem. Důsledkem uspěchané doby je stres a únava. Odolný organismus si dokáže s touto zátěží poradit. Pokud se ale stres a napětí stále opakují a nenastává relaxace, tělo se uzavírá do svalového pancíře.

 

Zmíněné opancéřování slouží jako obrana proti psychickým zraněním, současně ale zabraňuje jak psychickému, tak i fyzickému organismu v jeho živelném projevu a omezuje naši schopnost prožívání, vyjadřování emocí a jednání. Biodynamická masáž nám nabízí možnost získat opět kontakt se svým tělem, zbavit se stresu a napětí, odstranit svalový tonus, prožít svoje emoce, obnovit sebeuzdravující síly, na které naše tělo zapomnělo. Po takové masáži odchází člověk plný energie, uvolněný a rozhodnutý držet svůj život pevně ve svých rukách.

Biodynamické masáže vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Tato metoda byla původně vyvinuta z biodynamické fyzioterapie a navazuje a dále rozvíjí psychoterapii zaměřenou na tělo, založenou Wilhelmem Reichem (rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik). Jejím teoretickým základem je Freudova teorie (podvědomí, libido, strukturní model). Masáže představují spektrum metodických tělesných dotyků.

 

Pro indikaci, kdy se má která masáž použít, se vychází ze tří charakteristických situací:

  • Pokud je psychicko-vegetativní rovnováha v důsledku velkého vzrušení, zmatení nebo velkého vnitřního napětí narušena, používají se techniky, které harmonizují, umožňují vegetativní výboj a posilují osobnost. Potvrzují se tělesné hranice a pomáhají odvádět vazivové tekutiny a umožňuje se nové rozdělení energie v těle.
  • Jestliže se organismus nachází ve stavu přílišné strnulosti a rigidity, používají se masáže, které mobilizují a uvolňují psychickou kontrolu. Pracuje se především na svalové úrovni nebo i hlouběji na vazivovém obalu kostí.
  • Když se má dynamická rovnováha organismu pouze stabilizovat, posílit vitalita, libido a schopnost hlubokého uvolnění, používají se hlavně ergonomické masáže.

 

Dále byla vyvinuta řada jednodušších metod – biorelease, které se používají na uvolnění při tělesných a psychických stresových situacích. Masáže mají protistresové a uvolňující účinky, jsou vhodné pro klienty, kteří se chtějí aktivně spolupodílet na svém zdraví, “vrátit se do životnosti”. Jsou to jemné a lehké doteky, při kterých se obnovuje tělesná a duševní rovnováha. Někdy se působí přímo na kůži a používá se masážní olej, u jiného druhu masáže zůstává klient oblečený. Uvolňují se blokády energetického proudu a potlačené emoce, posiluje se dýchání. Odstraňují se bolesti hlavy a harmonizuje činnost zažívacího ústrojí. Klient prožívá regresi (návrat k pocitům, které zná z dětství), cítí se bezpečně. Po skončení masáže se doporučuje krátká relaxace, tzv. zažívání, kdy klient odpočívá po příjemné meditativní výměně energií. Protože jsem chtěla tyto zážitky zprostředkovat pro širší veřejnost, nejen pro pacienty docházející na psychoterapii, vytvořila jsem si vlastní postupy a kombinace. Vždy jde o komunikaci s klientem, který si sám zvolí, po několika ukázkách, co bude pro něho nejpříjemnější.

Při této masáži vnímáme všemi smysly, doporučuje se poslouchat meditační nebo relaxační hudbu. Velmi se mi osvědčilo provonět prostor při masáži Spironem. Komplex přírodních éterických olejů, který obsahuje, vytváří příjemnou atmosféru a celkově uklidňuje. Díky svému složení má Spiron celou řadu příznivých účinků.


Kontraindikace masáží biorelease:

  • jakékoliv akutní onemocnění,
  • těhotenství – jen se souhlasem, mohou být vyvolány silné emocionální stavy, nemasírovat břicho.

Související články:
Thajská masáž
Tai-či: nový životní styl


19.08.2010
autor: Marta Holmanová
zdroj: magazín Vitae 7-8/2010
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS