Bartholiniho cysta, jak si jednoduše pomoci

ena žena e1579247834667

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Překvapuje mne, kolik žen v současné době trápí zánět Bartholiniho žlázy, případně cysta, která sice nemusí činit aktuální potíže, nicméně, představuje jakousi časovanou bombu. Ta může kdykoli spustit vážnější, bolestivý problém. To se však nestane, pokud o sebe žena dostatečně pečuje, dopřeje si čas a klid, během kterého tělo získá šanci opět tuto žlázu pročistit, případně, nedopustí, aby se ono zduřelé místo jakkoli zanítilo.

Bartholiniho žláza

Bartholiniho žláza, přezdívaná také velká předsíňová žláza, je žlázou párovou, nacházející se v oblasti ženských zevních pohlavních orgánů, přesněji po levé a pravé straně před poševním vchodem. Jejím úkolem je jemné zvlhčení vulvy. Nejčastější příčinou zvětšení žlázy je ucpání jejího vývodu s následným nahromaděním sekretu. K tomuto jevu může docházet poraněním v této oblasti, nástřihem či spontánním poraněním při porodu. Jedním z důvodů může být také působení bakterií či smíšená bakteriální infekce.

Bartholiniho žláza a její léčba

Navštívíte-li lékaře, s největší pravděpodobností vám nabídne operaci. S cystou se sice dá delší dobu žít, nicméně, stále nad námi visí hrozba zánětu. Opomeneme-li chirurgickou léčbu s ne vždy valnými výsledky, zkusme se podívat, co pro sebe můžeme udělat právě my samotné, aby se místo nezanítilo.

Bylinky

Opatřeme si bylinný čaj, ve kterém bude figurovat měsíček zahradní, dále pak kontryhel, případně heřmánek. Tento čaj nám nejenom zachutná, rovněž také eliminuje tvorbu možného zánětu. Měsíček a kontryhel patří mezi byliny, které lze užívat dlouhodobě, s heřmánkem však buďme opatrnější. Přidávejme nanejvýš po dobu 14 dní, následně učiňme alespoň měsíc pauzu. Bylinky doporučuji vypěstovat svépomocí, případně, zakoupit v organické podobě.

Dále navrhuji zakoupit bylinku s názvem lichořeřišnice, nejlépe v podobě tinktury. Lichořeřišnice je celkově bohatá na vitamín C, z minerálů pak obsahuje dostatek železa, draslíku či fosforu. Nejvíce účinných látek obsahuje nať před rozkvětem. K léčení a v kuchyni využíváme buď celou kvetoucí nať nebo listy, květy, plody či vylisovanou šťávu.

lichořešnice

Cystu lze potírat měsíčkovým balzámem, například od firmy Odylique. Lepší kombinaci pro suchou a popraskanou pokožku nenajdete. Tento 100% přírodní certifikovaný multifunkční balzám vyrobený na základě dlouholetých osobních zkušeností zakladatelky firmy, můžete použít všude tam, kde je ho potřeba. Na rty, chodidla, lokty, ruce a kůžičku kolem nehtů. Vhodný a naprosto bezpečný pro celou rodinu, včetně dětí. Pokud se pro tuto masáž rozhodnete, snažte se ji provádět co nejvíce pravidelně.

Výborně taktéž pomáhá i malinová směs. Jedná se o velmi moudrý výčet bylin, jako je již zmiňovaný kontryhel obecný, bříza bělokorá, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, měsíček lékařský, ostružiník maliník, meduňka lékařská, hloh obecný, hluchavka bílá, fenykl obecný, bedrník anýz.

Sedací koupele

Bylinky lze přidat taktéž do sedacích koupelí, které tento stav příjemně vyladí. Z bylinek můžeme aplikovat například heřmánek. Sedací koupel provádíme 4 x týdně, po dobu 10 – 15 minut, kdy vodu napouštíme co nejteplejší, samozřejmě ona teplota musí být únosná, nesmí docházet k zarudnutí pokožky. Voda by měla sahat po pupík. Výborně poslouží větší lavor. Po koupeli se udržujeme v teple, hlavně tedy chodidla, která nenechávejme nikdy prochladnout. Dle starého herbáře poslouží taktéž teplé obklady, například z cibule, kterou 20 minut vaříme, rozmačkáme, uložíme do plátěného pytlíku, přiložíme na postižené místo. Tuto možnost však ponecháme, jakmile se oblast zanítí. V tomto případě pak aplikujeme také čerstvou šťávu z rozrazilu potočního či několikrát denně vrstvu zeleného jílu, který vysouší a výrazně tlumí probíhající zánět. Pokud během 24 hodin nedojde k zlepšení, při silném zánětu doporučuji navštívit lékaře.

Strava

Snažme se rovněž vyladit i náš stravovací režim, buďme k sobě vnímavé. Vylučme potraviny, které jsou příliš zpracované, instantní, silně kyselinotvorné. Vylaďme své střevo, na čas můžeme vysadit taktéž i lepek. Pracujme s jáhly, pohankou, zařazujme kvalitní oleje, jako jsou lněný či konopný olej. Mysleme na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. V zimě pak upřednostněme zeleninu fermentovanou, jako je tolik oblíbené pickles. Omezme příjem cukru. Zařaďme vícero kvalitních ryb, dopřejme si 2x týdně pomazánku z rybiček, nejlépe sardinek.

TIP Celostní medicíny: Zajímá vás, jak si správně poskládat jídelníček, případně z něj eliminovat potraviny, které vám nesvědčí? Podívejte na webinář o eliminační dietě.

Zařazujme polévky, dlouze táhlé kostní vývary, které jsou výluhem toho nejlepšího. Polévku si dopřejme alespoň 3x týdně. Namísto nudlí vkládejme jáhly, které se rovněž vyznačují protizánětlivým účinkem.

Výtečnou pomocí může být slzovka, přirozeně bezlepková potravina velmi příjemné chuti, svým tvarem připomínající větší kroupu. Skvěle se uplatňuje při průjmech, žaludečních či střevních problémech, zahlenění, zánětech plic, průdušek, otocích, ale i cystách.

Dříve, než ji povaříme, je dobré slzovku na pár hodin namočit, spěcháme-li, postačí i hodina. Většinou se používá v doprovodu jiných přílohových potravin, například rýže. Lze ji však zkombinovat s čímkoli dalším. Jelikož se vaří déle, je dobré vybrat potraviny s podobnou potřebou varu. Sama ji míchám společně s rýží Basmati natural.

Dodržujme pitný režim, mysleme na čistou pramenitou vodu, zelený čaj, bylinky. Nečekejme na pocit žízně, to už tělo často strádá, každý den si dopřejme alespoň 1,5 litru kvalitních nápojů.

Celkový klid, dostatek spánku, vyrovnané a harmonické vztahy

Úžasným způsobem jak tělo zbavit cizorodých látek, bude i pohyb, během kterého se příjemně zapotíme. Vyzkoušejme jógu, běh, jízdu na kole. Zařaďme saunu, naopak zvažme využití bazénu. Pomoci může taktéž i infračervené záření, které se vyznačuje protizánětlivým účinkem.

Odpočívejme, prohřívejme se, celkově upevňujme imunitní systém, naučme se smysluplně pracovat se stresem, nedovolme, aby nás něco připravilo o vnitřní klid a mír.

Psychosomatika a cysty

Cysty jsou odrazem nesprávného fungování lymfatického systému, kdy narušení toku lymfy výrazně přispívá ke vzniku bulek, cyst a dalších útvarů v kůži. Z psychosomatického pohledu lze na cystu pohlížet jako zapouzdřenou bolest, kterou způsobil muž, snažte se tedy samy sebe zeptat, zda je váš vztah harmonický, oddáváte se ve vztahu lásce, nabízíte, ale taktéž sklízíte pochopení, vážíte si svého muže, který vás ochraňuje, miluje a ctí.

laska k prirodě laska k lidem

Je nutná operace?

Věřím, že tato druhá možnost je o mnoho lákavější, nežli operace, která ne vždy přinese kýžený výsledek. Často se totiž stává, že i po zavedení dusičnanu stříbrného, který má za úkol žlázu zničit, část žlázky zůstane a i přes proběhlou operaci se opětovně objevuje cysta. Tato operace sice není časově náročná, nicméně probíhá v celkové anestezii s dlouhou prognózou hojení a  ne vždy pozitivním výsledkem. Znám mnoho žen, které tuto bolestivou záležitost podstupovaly, často pak několikrát za sebou. Zároveň uznávám, že i onen absces, který se vyznačuje nesmírnou bolestivostí, kdy postižené místo je vysoce nervově protkáno, není příjemný a často je přirovnáván k bolesti větší, nežli bolest porodní.

Tato cysta je tak trošku během na dlouhou trať, věřím však, že tělo, ač občas poleví, disponuje obrovskou vitální silou, která je schopna činit zázraky. Všem ženám s touto „diagnózou,“ držím obě pěsti.

Tip celostní medicíny

Zdraví začíná ve střevech, a to přímo v naší střevní mikrobiotě. Střeva hustě osídlená bakteriemi jsou jakýmsi naším druhým mozkem, a zároveň naší chemickou a farmaceutickou továrnou, které mají vliv na imunitní a nervový systém. Bohužel moderní doba a uspěchaný životní styl mají neblahé účinky na složení střevní mikrobioty a tudíž na celkové zdraví.

V on-line kurzu Institutu funkční medicíny a výživy Střevní mikrobiota – základ pevného zdraví se dozvíte o fenoménu mikrobioty mnohem více. Řeknete si nejen jak správně o ni pečovat, a i jak zároveň zkvalitnit svůj život a zdraví.

Podrobně proberete sedm oblastí, které jsou pro péči o střevní mikrobiotu podstatné – od způsobu porodu, přes výživová doporučení až k významu přirozeného přírodního prostředí a odstupu od jeho přehnané sterilizace. Tento kurz je vám poskytnut v online podobě. Můžete si jej během jednoho roku pustit a vrátit se k němu z pohodlí domova vždy, když budete mít čas.