Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jak napovídá titulek, jedná se o rostlinu, která má významné postavení v tradiční indické medicíně, ajurvédě, ale také je o ní stále větší zájem v současnosti i u nás.
Její domovinou je, jak jinak, Indie. Můžeme ji najít také v některých zemích Afriky. Jedná se vlastně o polokeř, který může dorůst výšky až jednoho metru. Zvonovité květy jsou malé, zelené až žluté a plody jsou červené nebo oranžové bobule. Jako rostlinná droga se z ní zpracovává kořen, ale také plody a listy. Patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae).
Její název pochází ze sanskrtu, “ashva” znamená kůň a “gandha” pach, čili je to rostlina připomínající zápach koní. Přesto se jinde můžeme dočíst o sladké vůni. Chutná hořce. Je také nazývána indický ženšen, což není přesné, protože není příbuzná ženšenu všehoji (Panax ginseng). Zpracovaný prášek má béžovou barvu a většinou se adjustuje do kapslí.
Její benefity
Rostlina obsahuje celou řadu zajímavých přírodních látek: alkaloidy (dusíkaté látky, se silným účinkem na organismus). Většinou tvoří soli s organickými kyselinami (tropin, pseudotropin, anaferin, somniferin a withanin), glykosidy, flavonoidy, fytosteroly (withanolidy) nebo aminokyseliny (glutamová, asparagová, glycin).
Obsažené withanolidy působí imunostimulačně. Je to dáno tím, že ovlivňují aktivitu kostní dřeně (obsahuje kmenové buňky, z nichž se vyvíjejí červené i bílé krvinky a krevní destičky). Alkaloid somniferin má sedativní účinky.
Rostlina je díky těmto látkám ve středu zájmů vědců. Je ovšem třeba upozornit, že se jedná o vlastnosti, jejichž přesné využití musí být ještě potvrzeno vědeckými studiemi. Dosavadní výzkumy a platná legislativa schvalují tyto účinky Ashwagandhy:
- Normální funkce reprodukčního systému
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální stav pokožky
- Antioxidant
- duševní a kognitivní činnost, koncentraci, únavu
- podporuje relaxaci, spánek
- normální činnost kardiovaskulárního systému
- Energie – vitalita – svaly – výdrž
Je řazena mezi antioxidanty, ale také adaptogeny. Jako antioxidant ochraňuje náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů. Jako adaptogen chrání náš organismus v období zvýšených nároků jak na psychiku, tak na fyzický stav, při stavech nemoci nebo při rekonvalescenci a zvyšuje jeho odolnost. Někdy je také proto označována jako tonikum, tedy jako rostlina, která působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus.
Při vážnějších zdravotních problémech je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem. Tuto bylinu nesmí užívat těhotné a kojící ženy. Je třeba také zdůraznit, že u této rostliny (vzhledem k obsahu alkaloidů) je třeba dodržet doporučené dávkování v doplňcích stravy. Zejména při předávkování může dojít k nežádoucím účinkům jako jsou průjem, kožní problémy, ospalost až útlum, poškození jater, zvýšení hladiny testosteronu, tyreotoxikóza nebo riziko potratu. Může dojít také k interakcím s některými léky na předpis, jako je například fenobarbital (v současnosti málo předepisovaný) nebo digoxin.