Amalaki neboli emblika lékařská (emblica officinalis)

indian gooseberry 337445 960 720

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Indická tradiční medicína, ajurvéda, využívá ve své praxi mnoho nejrůznějších léčivých rostlin, pro nás ovšem velmi exotických. Jednou z nich je i emblika (též embilika) lékařská (latinsky Emblica officinalis). Na trhu s doplňky stravy se můžeme setkat spíše s označením amalaki (též amla, amlaki nebo amlaka). Lidově je také označována v angličtině jako indický angrešt (indian gooseberry).

Není ale rozšířená jen v Asii, ale také v Evropě či Jižní nebo Severní Americe. Vlastně se nejedná o léčivou rostlinu, ale o strom, který dosahuje výšky až 15 metrů. Má tenký pokroucený kmen a široké větve. Malé květy mají zelenavě bílou barvu a plod má elipsovitý tvar a žlutě zelenou barvu, proto označení indický angrešt.

Používají se z ní její semena, listy, kořeny, kůra nebo květy, které se suší. V ajurvédě se amalaki používá pro ochlazování tělesné energie. Vzhledem k této charakteristice se používá u řady nejrůznějších nemocí. Můžeme z nich zmínit nachlazení a horečnaté stavy, zažívací problémy, jaterní nemoci, zmírnění bolesti nebo zánětlivých procesů. Všeobecně se používá k posílení imunity.

Amalaki obsahuje celou řadu zajímavých látek jako kyselina gallová (působí antimikrobiálně a také jako antioxidant), elagová, pyrogallol, seskviterpeny (terpeny ze tří isoprenových jednotek, jsou často součástí silic), taninové třísloviny, flavonoidy (nejznámější je kvercetin), fytosteroly (beta-sitosterol), karotenoidy, vitaminy C a E, soli vápníku, fosforu, hořčíku, zinku.

Některé z nich se staly objektem zájmu vědců. Například zmíněná látka pyrogallol. Vzniká z kyseliny gallové a jedná se o fenolickou látku. Jsou mu přisuzovány antibakteriální účinky. Vědci hodnotili možnost jeho uplatnění u pacientů s cystickou fibrózou (neboli mukoviscidóza je lidské geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu). Zjistili, že tato látka pomáhá zmírňovat nadměrný zánětlivý proces. To u nemocného přispívá ke snížení rozsáhlého poškození tkáně dýchacích cest.

Z dalších vědeckých studií vyplývá, že přírodní látky obsažené v amalaki přispívají k ochraně jaterních buněk (hepatoprotektivum), snížení hladiny krevního cukru a hladiny triacylglyceridů a celkového cholesterolu. Zajímavé je, že vědci zjistili, že tyto obsažené látky také mohou přispět ke zmírnění úzkostných stavů a deprese. Je to dáno tím, že blokují enzym, který při duševních nemocech snižuje hladinu serotoninu. Pokud se jeho hladina zvýší k fyziologickým hodnotám, dojde i ke zlepšení duševního stavu pacienta.