Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Alzheimerova choroba

09.12.2005
Mozek Alzheimerova choroba, její příznaky, faktory vzniku, rozvoj, průvodní jevy a aktuální pomoc
K příznakům nemoci patří deprese, zmatené vnímání prostoru a času, neschopnost soustředění a komunikace, ztráta schopnosti udržet moč a stolici, ztráta paměti, změny osobnosti a prudké změny nálady. Zdraví a celková funkční osobnost se rychle zhoršují, až je člověk naprosto neschopen samostatně fungovat.

Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou tato choroba postupuje, se u každého postiženého liší. U rozvinuté nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

 

Příčiny nemoci nejsou zcela objasněny, faktorů je více.

 

Přičítají se:

 • nedostatečnému přísunu živin do mozku (lze diskutovat o vitamínech skupiny B, o zinku, antioxidačních vitaminech A, E a karotenoidech, je pozorován deficit selenu, bóru a draslíku). To úzce souvisí se špatným vnitřním střevním prostředím - tzv. dysbiózou střevní a následně se sníženou schopností vstřebávací. Také požívání alkoholu a mnohých syntetických léčiv prohlubujících nedostatek klíčových vitaminů a minerálů.
 • Věk a rodinné dispozice jsou dalšími rizikovými faktory. Výzkum ukázal změny na 19. chromozómu. U mladších jedinců choroba souvisí nejspíše se změnami na 1., 14. a 21. chromozómu.
 • Také se ukazuje narůstající vliv autoimunitní podstaty, když si organizmus tvoří protilátky, které se zaměřují na různé tkáně v těle, a tedy také na mozkovou tkáň.

 

Nemoc vede k rozvoji demence a v takových situacích lze jen složitě rozlišovat také jiné překrývající procesy, většinou degenerativní onemocnění mozku, Parkinsonova nemoc, Creutzfeld - Jacobova nemoc, Pickova choroba, Huntingtonova nemoc, a navíc je třeba se zmínit ještě o demenci způsobené depresí – o tzv. pseudodemenci, metabolicko-toxické demenci. Postupně dochází k rozpadu nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku.

 

Pomoc je zaměřena individuálně na ty potíže, které se u jedince vyskytují, tj.

 • na posílení imunity,
 • řešení autoimunitní podstaty,
 • na výživu a regeneraci mozkových buněk.
 • na vyváženou stravu z přírodních potravin s vysokým podílem vlákniny,
 • na potravní doplňky, jež všechny uvedené látky obsahují. Příkladem může být koloidní roztok MULTI STAR. Je všeobecně známo, že koloidní roztok má mnohem vyšší vstřebatelnost prvků na rozdíl od tablet. Obsahuje životně důležité minerály, stopové prvky, vitamíny, enzymy a aminokyseliny. Za zmínku stojí i fakt, že jeho nedílnou součástí je kyselina fulvická, která v přírodě pomáhá kořínkům rostlin "nasávat" z půdy důležité prvky potřebné k růstu. Po objevu této vlastnosti se kyselina fulvická zařazuje do koloidních roztoků, a tím se ještě více zvyšuje využitelnost všech potřebných látek. Podporuje dobré trávení a vstřebávání živin, regeneraci těla, zabezpečuje rovnováhu fyzického a duševního rozvoje.

 

Speciálně pro mozkovou činnost je výhodný BRAIN STAR, který vyživuje a regeneruje mozkové buňky, podporuje mozkový a periferní krevní oběh. Zvyšuje aktivitu centrálního mozkového systému, zpomaluje proces stárnutí, zlepšuje intelektuální a poznávací funkce. Stav a funkci mozkových buněčných membrán zlepšuje LECITIN. Paměť se posílí a duševní výkon je aktivnější.

 

U Alzheimerovy choroby jsou důležité hormonální regulační schopnosti. Je známo, že tzv. "matečný hormon" DHEA, který je vlastně předhormonem většiny ostatních hormonů, je ve stařeckém věku na velmi nízké úrovni. Jeho tvorba v nadledvinkách, u žen ve vaječnících, dále v šišince a jiných orgánech těla je již vyčerpána.

 

V přírodě je rostlina dioscorea vilosa svým složením velice blízká našemu lidskému DHEA. Je tudíž diskutována otázka, zda by jejím užíváním nemohlo tělo dostat další šanci, aby si z ní vyrobilo svůj vlastní hormon DHEA, a tímto krokem si zvýšit nabídku pro tělo, aby si mohlo aktuálně vyrábět současně chybějící regulační hormony. (Uvedená myšlenka však zatím nebyla podpořena větším výzkumem.)

 

Svou nabídku zde poskytuje i produkt WILD YAM z divokého mexického yamu.

 

Ve své podstatě je výše uvedený proces velmi důležitý pro regeneraci stárnoucího těla (jako je také známo o funkci testosteronu). Je to velmi silný regulátor imunitního systému, podporuje odolnost tělesného celku proti degenerativním vlivům a podporuje mozkovou činnost.

 

A na závěr je nutno se zmínit o antioxidačních formulích, které tělo trpící Alzheimerovou chorobou velmi nutně potřebuje. Volné kyslíkové radikály totiž rychle a soustavně ničí ještě zdravé buňky. Tělo si nestačí vyrábět "zhášeče" volných radikálů, a proto je musíme ve velké míře do těla dodávat. Jmenovitě: Koenzym Q10, Beta karoten, Cell Guard, Ginkgo Biloba, Selen, Zinek..., kurkuma, lykopen, glutathion, resveratrol... kombinace kyseliny listové, vitamínu B6 a B12 atd. pomáhají snížit hladinu homocysteinu a též zpomalit mozkovou atrofii.

 

Samostatnou kapitolou - v poslední době dost zkoumanou - jsou flavonoidy antioxidační povahy, účinné látky malin, ostružin – zejména barvivo, účinné látky kořene lékořice, účinné látky plodu granátového jablka, zejména barvivo, účinné látky kurkumy obsažené v kari-koření. Poslední studie ukazují velmi důležitou funkci kurkumy při prevenci různých degenerativních onemocnění.

 

Dipeptidy

Šanci dostává Carnosin - dipeptid regenerující buňky s antioxidačním účinkem a také česká specialita Alafit. Výhledově čekáme na výzkum kmenových buněk a jejich zavedení do praxe.

 

 • Zlepšení výživy a pitného režimu – jen těžko můžeme pozitivně ovlivnit stav nemocného, pokud je dehydratovaný nebo trpí nedostatkem některých důležitých živin.

  --- Není prospěšné kouření a alkohol. ---

 • Je třeba dobře kompenzovat současně probíhající cukrovku. Zařadit rehabilitační prvky, také elektroléčbu, magnetoterapii, balneoterapii.
 • Dobře koordinovaný sociální program, součinnost rodiny s ostatními institucemi sehrávají významnou pomoc.

 

Celková nabídka přípravků proti stárnutí a přípravků na mozek a paměť.


Související články:
Ginkgo biloba - strom dlouhověkých a moudrých
DHEA - souvislost mezi nízkou hladinou a zvýšeným rizikem úmrtí
Longevity - dlouhý věk
Maca - studie
Potrava pro mozek
Vegetariáni: Alzheimerova choroba?
Karnosin
Využíváme svůj mozek naplno?
Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza - byliny pomohou i s vážnými chorobami
Mikroglie
Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví
Léčivé rostliny jako prevence nervových nemocí
Kvalitní palivo pro mitochondrie


09.12.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS