Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Aloisie trojlistá

21.09.2014
Aloisie trojlistá
Aloisie trojlistá, latinsky Aloysia triphylla, je vytrvalá aromatická rostlina, někdy označovaná jako keřík. Pochází z jižní Ameriky, odkud byla do Evropy v 17. století přivezena Španěly. Má úzce kopinaté listy a má charakteristické světle fialové květy. Plodem je peckovice. Je pěstována jako pokojová či balkónová rostlina, není vhodná k pěstování na zahradě (na místě svého původu roste pod stínem palem). Již odedávna je oblíbená pro svoji příjemnou citronovou vůni, za kterou vděčí obsaženým rostlinným silicím. Z této léčivé rostliny se sbírají listy, které se suší.

Jak již bylo zmíněno, obsahuje velké množství obsažených silic, ze kterých můžeme jmenovat carvon, citronelol, limonen či geraniol. Z dalších látek obsahuje tanin či flavonoidy. Právě díky jejich obsahu má čaj z listů aloisie příznivé účinky na naše zdraví.

 

Zejména se uvádí příznivé působení u žaludečních potíží, například při křečovitých bolestech, zažívacích obtížích či nadýmání. Rovněž příznivě působí při některých dýchacích potížích - mírní podrážděnosti sliznice horních cest dýchacích. Má také pozitivní vliv na psychiku, zklidňuje a mírní stres a bušení srdce. Tudíž její pití působí celkově relaxačně a sedativně. Pomůže zmírňovat průběh atak migrén. Jedna z obsažených silic, cineol, působí i příznivě proti některým mikroorganismům, jako jsou některé druhy plísní, například Candida albicans. Další obsažená silice, geraniol, působí antiparazitárně, takže je vhodným doplňkem celkové léčby při infekci parazity. Uvádí se i její antioxidační působení. Neměla by se užívat v těhotenství, protože některé zdroje uvádějí, že podporuje kontrakci dělohy.

 

Čaj z aloisie je nejen zdravý, ale má také lahodnou chuť a velmi příjemnou citronovou vůni. Aloisie v sušené podobě se může použít také k ochucení různých čajů či na vaření a pečení různých moučníků. Její jemně nakrájené listy mohou dodat nezapomenutelnou chuť různým pudinkům, sušenkám či nápojům. Pro svoji příjemnou vůni je možné ji použít jako součást poutpourri a různých voňavých sáčků vůbec. Uvádí se, že pokud listy dobře usušíme, vůně může přetrvat až dva roky. Jako zajímavost ještě uvádím, že v tradiční čínské medicíně se používá k harmonizaci některých meridiánů, například jater či žaludku.

 

Celková nabídka přípravků obsahující Aloisii trojlistou.


Související články:
Voňavé bylinkové směsi
Bazalka posvátná
Barborka obecná


21.09.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS