prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Alanin

31.03.2010
Alanin patří mezi neesenciální aminokyseliny. Podle zjištění vědců odpovídá za udržování hladiny glukózy během fyzické zátěže. Působí efektem označovaným jako glykogenní, což znamená, že tzv. uskladňuje zdroje glukózy v játrech a svalech. Užívaný alanin má význam jako palivo pro mozek, nervový systém a svaly. Je důležitý v metabolickém ději, označovaném jako Krebsův cyklus.

Krebsův cyklus je řada reakcí, které tvoří společnou metabolickou dráhu při aerobní oxidaci sacharidů, lipidů a proteinů. Hraje v něm roli při přeměně energetických látek. Stimuluje imunitní systém, který produkuje imunoglobuliny a protilátky. Pomáhá stabilizovat činnost prostaty. Podle některých odborných studií existuje vztah mezi hladinou alaninu v organismu a vysokým krevním tlakem, příjmem energie, hladinou cholesterolu a tzv. indexem tělesné hmotnosti. Index tělesné hmotnosti (BMI, body mass index) je číslo používané jako měřítko obezity. Slouží pro statistické srovnání obezity populace, zanedbává však velké množství faktorů (svalstvo, kosti apod.).

Vzhledem k tomu, že alanin nepatří mezi esenciální aminokyseliny, může být v těle vytvořen. Jeho zdrojem mohou být jídla obsahující bílkoviny, jako jsou vajíčka, mléčné výrobky, maso či mořské plody. Vegetariáni alanin získávají z luštěnin, ořechů, sóji, kvasnic, hnědé rýže či obilí.

V kulturistice je používán společně s histidinem ke tvorbě karnosinu. Karnosin je látka, která se skládá ze dvou aminokyselin (histidu a beta-alaninu). Komplexně působí jako antioxidant, který bojuje s volnými radikály a zabraňuje jim v poškozování organizmu. Fyziologicky se vyskytuje ve svalech. L-karnosin je účinná látka, která se významně podílí na zpomalení procesu stárnutí organizmu.

Průmyslově je alanin (stejně jako většina aminokyselin) vyráběn biosyntézou s užitím mikroorganismů nebo chemickou syntézou či také kombinací chemické syntézy a různých biotechnologických postupů. Je používán jako součást krmiv pro užitková zvířata, ochucovadlo potravin, konzervační a antioxidační přípravky.

 

Celková nabídka přípravků obsahující alanin.


Související články:
Fenylalanin
Aminokyseliny
Fenylketonurie
Potrava pro mozek


31.03.2010
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Bioženy ohrožují zemi
Vyvážená strava - pomoc při překyselení
Vitamín B3 – Niacin
Dýně Hokaido
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Mládež, alkohol a oparový virus
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS