Pryč s kyselostí – Test kyselosti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Běžné metody, které se v medicíně používají k určování hodnoty pH a tím k zjišťování kyselosti organismu, nepřináší žádné využitelné výsledky, protože tělo krev natolik ochrání, že jakékoliv odchylky se dají jen zřídkakdy zachytit. Přitom tkáň může být silně překyselená, protože pH hodnota krve se testem ukáže jako neutrální.

Chemická měřicí analýza je poněkud náročná a nákladná. Oproti tomu určení pH hodnoty moče odráží téměř přesně i stav tkáně a je přitom velmi snadno a levně proveditelné. Ideální hodnota tkáně leží mezi pH 7,4 až 7,5, bohužel běžná hodnota často dosahuje sotva 5,5. To znamená, že acidóza (překyselení) se stala pravidlem u většiny lidí.

Díky procesu odkyselování během noci je ranní moč nejkyselejší. Proto slouží jako měřítko. Pokud je její hodnota nižší než pH 7, musí být tělu odlehčeno dodatečným podáním zásaditých látek. Jak dalece důležitá je pro tělo hodnota pH 7,4, dokládá skutečnost, že překyselení krve by vedlo k okamžité smrti. Zdraví kojenci, živení mateřským mlékem, mají moč o pH hodnotě 8 až 8,5.

K pravidelné kontrole míry kyselosti vašeho těla doporučuji používat lakmusové papírky. Dbejte na to, abyste je měli kdykoliv při ruce, a to jak v koupelně či n toaletě, tak i během jakékoliv cesty, aby bylo možné opravdu vždy a všude kontrolovat stav kyselosti. A v okamžiku, kdy hodnota případně poklesne pod 7 jednotek, vezměte si opět plnou čajovou lžičku zásadité směsi. Vaše tělo vám za to poděkuje. Čím zásaditěji se budete stravovat, tím méně budete svému tělu dodatečně pomáhat.

Také zkouška slin přináší potřebné poznatky o pH hodnotě. U zdravého člověka se přibližně pohybuje kolem 7,1. Pokud se po jídle objeví jakýkoliv odklon od této hodnoty, lze z toho rovněž usuzovat, že v těle došlo k překyselení.

Doporučuji měřit pH hodnotu moče několikrát denně, neboť v průběhu dne se projevují zřetelné odchylky. Například ranní moč bývá převážně kyselá, jelikož během noci se tělo snaží přebytečné kyseliny odstranit. Okolo 17 hodiny bývá naopak nejvyšší přísun zásaditých látek. Pokud je tomu jinak, je nejvyšší čas, abyste tělu pomohli.


Šest stupňů překyselení podle MUDr. Worlitschka

1. Ideální stav
V tomto případě panuje rovnováha mezi kyselinami a zásadami a vyskytuje se dostatečné množství pufrů, látek, které vyrovnávají výkyvy v poměru kyselin a zásad vznikajících příležitostně během jídla.

2. Skryté překyselení
Jedná se o latentní acidózu. Krev má s ohledem na svoji vysokou schopnost regulace ještě stále dobrou pH hodnotu, avšak „zásobárny“ se již zaplňují zbytky kyselin. V tomto stadiu zaznamenávají odborníci zrádné příznaky zpravidla u pacientů, kteří se necítí výslovně nemocně a stěžují si pouze na nevysvětlitelnou únavu, tlak v oblasti žaludku, případně zácpu.

3. Přechodné překyselení
V tomto případě se jedná o akutní acidózu. Pod tímto označením rozumíme posun v acidobazické rovnováze, jenž muže být způsoben jakýmkoliv infekčním onemocněním. Infekce totiž nutí tělo k takovým protiopatřením, jako je např. horečka, průjem, záněty či zvýšené vylučování moče – všeobecné stavy, jež jsou vyvolány nebo zesíleny kyselou látkovou výměnou. Po překonání původce nemoci se látková výměna opět normalizuje – pokud jsou ovšem k dispozici dostatečné zásadité rezervy. Při jejich nedostatku má organismus sklon opětovné infekci, která znovu vyvolává již uvedené „kyselé“ reakce.

4. Chronické překyselení
Tato chronická acidóza se projevuje v dramatických podobách onemocnění, jejichž původ bývá částečně připisován „neznámým“ příčinám – jako např. u revmatismu.

5. Místní překyselení
K projevům tzv. lokální acidózy patří např. srdeční či mozkové příhody. Jejich příčinou mohou být jednak problémy krevního oběhu způsobené kyselou „sraženinou“ červených krvinek, arteriosklerózou, zvýšeným množstvím fibrinogenu, jenž ovlivňuje vytváření krevních sraženin, jednak i nedostatečný přísun kyslíku v důsledku oslabeného krevního průtoku. V nejhorším případě, kdy dojde k cévnímu uzávěru, jsou části srdečního svalu nebo mozku zcela „odpojeny“ od přívodu kyslíku. Tkáň se udusí a umírá.

6. Kyselá smrt
Konečná „kyselá smrt“ může mít různé podoby – od selhání ledvin přes smrtelný infarkt a rakovinu až po diabetické kóma.

Úryvek z knihy Pryč s kyselostí, kterou naleznete v naší nabídce Knihy o zdraví.