Světloplachost

cm oko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Odborně se označuje jako fotofobie. Označení pochází z řečtiny fotos (světlo) a fobos (strach). Projevuje se tím, když se postižený podívá do silnějšího zdroje světla, vidí v něm jen šedou mlhu. Pokud je místnost více osvětlena, tak kromě mlhy navíc vidí neskutečně rozmazaně. Navíc je to „posuv“ viděného spektra zachycení světla, neboli vidí trochu lépe než ostatní lidi ve tmě a v šeru. Ze světla pacienta bolí oči a hlava.

Jde vlastně o projev netolerance či přecitlivělosti vůči světlu. Postižený má problémy při přechodu ze světla do tmy a naopak. Velmi mu vadí světlo, připadá mu ostré, nepříjemné. Má pocit, jako kdyby byla intenzita a ostrost světla mnohonásobně vyšší, než ve skutečnosti je. Zažívá slzení očí, přivírání víček, poruchy soustředění, stres a někdy i panický strach.

Světloplachost se dostavuje s dalšími symptomy, které naznačují, že problém bude patrně v oku. Jsou to bolesti oka, tlak v oku, pocit cizího tělesa v oku, zarudnutí spojivky, otok víčka, zhoršení zraku či zhoršení bolesti do pohledu do blízka (pacient udává například bolest při zapalování cigarety). V případě těchto příznaků je třeba navštívit očního lékaře. Dochází k tomu při některých očních chorobách, jako je abraze nebo vřed rohovky, akutní zánět duhovky nebo vrozený glaukom (zvýšený nitrooční tlak). Fotofobie je rovněž jedním z charakteristických příznaků zánětu blan obklopujících mozek a míchu neboli meningitidy. Zde je třeba podstoupit vyšetření, které by vše vyloučilo.

Rovněž se může objevovat při migréně či dokonce jako jeden ze symptomů malárie. V případě migrény je světloplachost součástí komplexu příznaků, převážně neurologického původu, označovaných jako aura, které se objevují během záchvatu. Světloplachost lze zmírnit několika způsoby. Postižený nosí sluneční nebo samozabarvovací brýle či kšiltovku. Brýle, které nosí, musí proti odleskům obsahovat polarizační filtr. Je třeba co nejvíce snížit jas na přístrojích, které vyzařují světlo umělé, což je monitor televize či počítače. Někde se předepisují i vhodné kapky do očí. Jako doplněk léčby lze užívat i přírodní produkt, který je doporučován při světloplachosti doprovázející oční únavu či pití čaje z kustovnice čínské.