Šrucha zelná, zdravý jedlý plevel

cm srucha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnes bych vám ráda představila šruchu, zdravou jedlou bylinu, která disponuje zajímavým množstvím omega 3 a 6 NMK, které se v zeleni vyskytují svátečně. Šruchu určitě znáte, roste hojněji na teplých, slunných stanovištích, je celkem nenáročná, většinou se také vehementně rozrůstá. Pokud si však myslíte, že se jedná o některou z dalších módních přešlechtěných záležitostí, zklamu vás. První zmínky sahají již do dávné historie, kdy ji s oblibou využívali staří Egypťané, ne však pouze jako zelenou součást obědového talíře, taktéž jako léčivo. Dále se objevuje ve starověkém Řecku, hojně ji opěvuje například Hippokrates, který šruchu přikládá na řezné rány, hemoroidy, dále z ní chystá tinktury, léčí ženské obtíže, bolestivý žaludek. Postupem času se dostává k nám a na venkově uchvacuje svou jemnou, lehce nakyslou chutí. Časem však šrucha upadá v zapomnění, stejně tak další léčivé a jedlé bylinky, jako je jitrocel, smetánka lékařská, první jarní lipové lístky. Ještě že nám zůstal alespoň medvědí česnek, který svou jedinečnou silou staví z jara na nohy.

Šrucha, výjimečný obsah léčivých látek

V prvé řadě bych se zastavila u již zmíněných omega 3 a 6 NMK, které se nacházejí především v rybách, lněném či konopném semínku, masu volně se pasoucího skotu. Tyto kyseliny řadíme na seznam kyselin esenciálních, což znamená, že tělo si je nedovede samo utvořit, a tak je zcela závislé na jejich příjmu vyváženou stravou. Důležitý bude zmínit také adekvátní poměr omega 3 k omega 6, neboť v Česku, možná právě díky přemíře slunečnicového oleje, konzumaci margarínu a dalších nevhodně seskládaných tuků, vykazuje jídelníček mnohonásobně vyšší spotřebu omega 6 NMK, než omega 3 NMK. Tato disbalance je zcela nevyhovující a následně vede k zánětlivým procesům, autoimunitním chorobám, nemocem srdce a cév, diabetu II. typu atd.

Šruchy si cením zejména pro její vyvážený poměr omega 3 a 6 NMK, čehož mohou využít také vegáni, jejichž jídelníček postrádá ryby. Dále zde nacházíme protizánětlivý chlorofyl, zajímavé množství vitamínu C, kdy na 100 g připadne zhruba 20 mg. Jen pro zajímavost, ve 100 g medvědího česneku pak 150 mg C, 100 g jablka cca 4 mg C. Z dalších vitamínů pak především ty ze skupiny B a z minerálů je přítomen vápník, hořčík, železo, draslík, což jsou vše látky, které se starají o zachování acidobazické rovnováhy těla.

Své uplatnění nachází v tradiční čínské medicíně, kdy se používá do nejrůznějších čajových směsí, které podporují správnou funkci imunitního systému a současně potírají jemné projevy stárnutí. V západní fytoterapii se příliš nesuší, spíše lisuje a přidává v podobě šťávy do léčivých tinktur. Ty snižují horečku, hladinu cholesterolu v krvi, povzbuzují střevní peristaltiku, předcházejí vzniku zácpy, léčí řezné rány, spáleniny od slunce. Nejlépe však samozřejmě konzumovat bylinku čerstvou, jedině tak nám poskytuje tolik cenné enzymy. Pamatujme jediné, brzy po utrhnutí bylinka vadne, proto nesbírejme do zásoby, ale vždy si dojděme pro čerstvou dávku tohoto zeleného pokladu.

Uplatnění v kuchyni

Její chuť je jemná, proto snese i ostřejší koření a bylinky, které ji celkově povznesou. Lze ji zpracovat na jednoduchý salát, případně i na sladko, s citrusovými plody, medem a mandlemi. Lze jí také dekorovat, dusit, zapékat v nejrůznějších zeleninových směsích, ozdobit jí pečivo, jednoduše všude, kde bychom pracovali například s rukolou, polníčkem či špenátem, lze použít také šruchu. Jsme-li milovníky smoothies, šruchu bez obav mixujme, případně si doma vylisujme čerstvou enzymatickou šťávu, ve spojitosti s jablky, pomeranči, mrkví.

Jemná vaječná omeleta se šruchou

  • 2 vejce
  • 1/2 hrnečku oprané šruchy
  • 30 g lahůdkové cibulky
  • himalájská sůl
  • kari koření
  • avokádový olej

Na pánvi rozehřejeme avokádový olej. Vejce rozmícháme se solí, kari kořením a lahůdkovou cibulkou, výslednou směs umístíme na pánev a prohříváme, podaří-li se mistrně obrátit, propečeme taktéž z druhé strany. Servírujeme s čerstvým zeleninovým salátem a kváskovým chlebem.

Kešu bramborový salát se šruchou

  • 1,5 kila brambor
  • 1 kvalitní sterilovaná zelenina, mrkev, hrášek, kukuřice
  • kešu oříšky + citrón + česnek + himalájská sůl
  • 200 g šruchy zelné

Brambory povaříme ve slupce, prolisujeme přes tvořítko. Kešu namočíme přes noc, poté rozmixujeme se stroužky česneku, citrónovou šťávou, solí, výslednou majonézu vmícháme do salátu, stejně tak šruchu a sterilovanou zeleninou. Necháme uležet.

Lahodný šrucha salát

  • 250 g oprané šruchy
  • 1,5 PL olivového oleje
  • 150 g strouhané mrkve
  • citrónová šťáva
  • himalájská sůl
  • česnek

Šruchu umístíme do mísy, promícháme s nastrouhanou mrkví, citrónovou šťávou, prolisovaným česnekem, solí a olivovým olejem. Servírujeme jako zdravou přílohu k masu či rybě.

Sezóna šruchy je právě nyní, pokud na ni natrefíte, do sytosti si ji užijte.