Problémy žil dolních končetin

cm nohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žíly dolních končetin mají v našem organismu specifické postavení. Obecně fungují stejně jako ostatní žíly v našem těle – musí odvést krev z tkání směrem k srdci. Žilní řečiště na dolních končetinách ovšem musí pracovat ve zvláště obtížných podmínkách. Krev odtud totiž teče poměrně neochotně směrem nahoru a tedy proti směru gravitace. Z tohoto důvodu jsou žíly dolních končetin vybaveny specifickými mechanismy, které tok krve usnadňují. Nejdůležitější jsou chlopně, které umožňují jednosměrný tok krve a nedovolí krvi téci zpátky. Dalším důležitým mechanismem je i svalová pumpa, kdy při pohybu dolními končetinami stahy svalů vytlačují krev z nohou směrem k srdci. Vytlačení krve opačným směrem zabraňují již výše zmíněné jednosměrné chlopně.

U každého zdravého člověka rozeznáváme tři typy žil dolních končetin: povrchové žíly,hluboké žíly a komunikující žíly (perforátory). Povrchové žíly jsou uloženy pod kůží. Základ tohoto systému tvoří zpravidla dvě kmenové žíly – velká a malá žíla, zde někdy specificky označované jako safény (vena saphena magna a vena saphena parva). První probíhá po vnitřní straně lýtka a stehna, aby nakonec v třísle vyústila do hluboké stehenní žíly. Druhou můžete najít na zadní straně lýtka.

Žíly hlubokého systému a jejich větve jsou naproti umístěny hluboko mezi svaly. Každou hlavní tepnu přivádějící krev do tkáně provází zároveň stejnojmenná žíla, která krev z tkáně zase odvádí. Hluboký žilní systém odvádí z končetiny až devadesát procent krve ze svalů bérce a stehna. Jeho dokonalá funkce je tedy životně důležitá.

Trojici uzavírají tzv. perforátory neboli komunikující žíly. Jedná se o spojky mezi oběma zmíněnými systémy. Za obvyklých okolností vedou spojky krev především z povrchu do hloubky.

Rozeznáváme čtyři základní onemocnění žil dolních končetin – je to chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly, žilní záněty a bércové vředy.

Chronická žilní nedostatečnost je stav, který vzniká při nedostatečné funkci povrchového i hlubokého žilního řečiště, narušené funkce žilních chlopní apod. Dochází k ní dojít na podkladě vrozené nedostatečnosti chlopní, či na podkladě proběhlé hluboké trombózy žil. Rovněž existující křečové žíly mohou vést k žilní nedostatečnosti. Na druhou stranu platí, že již existující žilní insuficience může vést ke vzniku křečových žil. Mezi druhy chronické žilní nedostatečnosti jsou řazeny i křečové žíly, které mají specifické postavení.

Křečové žíly (též žilní varixy, žilní městky) jsou rozšířené povrchové žíly na dolních končetinách. Dojde k nim buď kvůli přetížení povrchového systému při chronické žilní insuficienci, kdy špatně fungující chlopně ve spojovacích žilách umožní průtok krve z hlubokého systému do povrchového (normálně umožňují jen tok z povrchového systému do hlubokého), což vede k jeho přetížení a rozšíření žil. K podobnému jevu může i při trombóze žil hlubokého systému dolních končetin.

Varixy jsou spíše kosmetickou vadou, nicméně jimi krev protéká obtížněji, hromadí se v nich a to může vést k dalším komplikacím. K dalším projevům žilní nedostatečnosti patří otoky a bolesti dolních končetin, syndrom těžkých nohou, pocity mravenčení, svědění či křeče.

V případě chronické žilní nedostatečnosti jsou vhodné doplňky stravy, které v kombinaci obsahují látky, které různým způsobem pomáhají při této nemoci. Velmi často se vyskytuje aescin, což látka obsažená v semenech kaštanu koňského. Ta pomáhá zpevňovat cévní stěnu (snižuje jejich křehkost) a zlepšuje žilní cirkulaci. Kořen a mladé stonky listnatce bodlinatého obsahují látky označované jako ruskogeniny a neoruskogeniny, které zlepšují pružnost cévní stěny a pomáhají zrychlovat průchod krve cévami, čímž nedochází k jejímu městnání v cévách. Výtažek rostliny gotu kola posiluje cévní stěny a zlepšuje průtok krve. Antioxidanty, například v listech a plodech borůvek, posilují odolnost kapilár a tím i zlepšují průtok krve. Pevnost stěny cév podporuje i užívání vitaminu C nebo rutinu.

Výtažek z kaštanu se dá použít i při zevní aplikaci, například ve formě kaštanové koupele, kdy zpevňuje žilní stěny, podporuje žilní oběh a pomáhá při pocitu těžkých nohou. Z další přírodní kosmetiky je možné doporučit gel Rutinol nebo krém Venisfér.

Mezi záněty žil patří tzv. tromboflebitida a flebotrombóza. Tromboflebitida je zánět v povrchovém žilním systému, který může být provázen vznikem krevní sraženiny tamtéž. Důležité je, že tato sraženina na rozdíl od sražené krve v hlubokém žilním systému při flebotrombóze, nezpůsobuje plicní embolii. Hluboká žilní trombóza (neboli flebotrombóza) je vážný stav, kdy vznikne krevní sraženina v hlubokém žilním systému, což bývá doprovázeno zánětem. To vede ke zfialovění, otoku a bolesti v postižené končetině.

Příčinou může být zpomalený tok krve při chronické žilní insuficienci, či nadměrné srážení krve u dotyčného člověka. Tento stav může vést k smrtelně nebezpečné plicní embolii, kdy se kus sraženiny utrhne a krví je zanesen do plicních cév, které ucpe. I při žilních zánětech je možné užívat jako doplněk léčby přírodní přípravky. Jedním z nich je Varixan. Obsahuje řadu výtažků z léčivých rostlin, například z kaštanu, vilínu, komonice, chrpy a řady dalších. Přípravek zlepšuje pružnost cévní stěny a působí protizánětlivě. Při zánětech žil je možné také aplikovat bioinformační krém Ruticelit, který obsahuje řadu výtažků z léčivých rostlin a také termální vodu. Ten je mimo jiné doporučován i u bércových vředů. Obecně protizánětlivě působí i měsíčkový olej.

Bércové vředy na dolních končetinách mohou mít tepenné a žilní příčiny, přičemž žilní příčiny jsou mnohem častější. Jde o to, že pokud výše uvedené choroby žilního systému trvají dlouhou dobu, může se to projevit narušením životaschopnosti tkání dolní končetiny. Při výskytu dalších rizikových faktorů a byť drobném poranění může pak snadno dojít ke vzniku nehojícího se mokvavého a páchnoucího vředu. Jako doplněk léčby lze užívat i zde řadu přípravků, který obsahuje beta glukan a včelí med. Hojení bércových vředů pomáhá urychlovat i řasa chlorella. Zevně se dá aplikovat HemaGel. Hemagel pravuje na principu takzvaně mokré léčby a pomáhá hojit nejen bércové vředy, ale také například proleženiny či jizvy.