Kaštan koňský (jírovec maďal, Aesculus hippocastanea)

Mast proti hemeroidům, čisticí prostředek, krmivo pro zvířata – to jsou jen některá využití jírovce maďalu či koňského kaštanu. Ale snad nejvíce tento mohutný strom známe z městských parků, kde slouží jako strom okrasný. Kmen bývá velmi mohutný, pevný a je rovný. Má sloupovitý charakter. Listy mají dlanitý tvar, jsou dlouhé i přes 10 cm a vyrůstají složeně. Tento strom zdobí na jaře a v létě přírodu opravdu krásnými svícnovitými, bílými květy (odborně se jedná o vzpřímené láty).

Jedná se o notoricky známé, velké, tmavě hnědé koňské kaštany, které rostou uschované v ostnaté, světle zelené slupce. U nás převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném. Kůra a semena se využívaly v lidovém léčitelství, ale je třeba si uvědomit (a to je velmi důležité!), že celá rostlina (a nejvíce zřejmě semena) je jedovatá, hlavní (nebo jedinou?) toxickou látkou v jírovci je saponin escin.

Při větších dávkách mohou působit toxicky. Proto se nesmí používat vnitřně, pokud není obsažen jeho výtažek ve volně prodejných lécích či řádně registrovaných doplňcích stravy a zde se nesmí překračovat doporučené dávkování. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater, u dětí byly údajně zaznamenány i případy úmrtí. Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by jeho drogy raději užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater.

Pro průmyslovou výrobu se sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček. Droga obsahuje zejména glykosid eskulin (=aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin aj.

Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se zevně na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy. Výtažek z kaštanu koňského se objevuje v přírodních přípravcích určených k zevní aplikaci, jako je např. Artrin či nerůznější masti ze série Koňská mast.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.