Přírodní rostlinné šťávy – Bez černý

cm bez cerny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V nedávné době se objevila na českém trhu nová originální řada přírodních rostlinných šťáv. Tato řada nabízí přírodní produkty, samozřejmě v nejvyšší kvalitě, v tekuté přírodní formě, která dosud u nás na trhu chyběla. Šťávy jsou získávány z plodů, natě či listů léčivých rostlin nejmodernějším způsobem výroby, výrobky jsou stabilizovány pouze pasterizací a zachovávají si tak maximum biologicky cenných látek. Díky použité technologii výroby, šťávy neobsahují přídavky cukrů, chemické konzervační látky, ani barviva a jsou proto určeny širokému spektru konzumentů. Nutriční hodnota samotných šťáv tkví zejména v obsahu minerálů včetně stopových prvků, vitaminů, bílkovin, organických kyselin, enzymů, bioflavonoidů a karotenoidů, kromě toho šťávy obsahují další specifické biologicky aktivní látky, které u konzumentů mohou přispět k upevnění zdraví.

Bez černý (Sambucus nigra)

Černý bez je pro léčitelské účely využíván od starověku. Jeho domovem je Evropa, západní a střední Asie a severní Afrika. Nejvíce suroviny dodávají evropské země Polsko, Rusko, Maďarsko, Portugalsko, Bulharsko. Černý bez byl v minulosti lékopisnou položkou např. ve Velké Británii, ve Švýcarsku, pro různé léčebné účely se běžně používal v Holandsku. V Evropě se tradičně využívá plod, list i květ ve formě čajů, sirupů, zavařenin a nápojů.

Účinné látky

Plod černého bezu obsahuje několik dominantních látek s farmakologickou aktivitou. Je především bohatý na anthokyany (zejména cyanidin-3-glucosid a cyanidin-3-sambubiosid, které tvoří 98 % obsahu anthokyanů) a flavonoidy rutin a isoquercitrin. Charakteristickou složkou je esenciální olej, z něhož bylo dosud identifikováno 34 složek, zastoupený je i cholin, pektin, organické kyseliny a látky strukturou podobné hormonům. Z vitaminů jsou dominantní vitaminy A a C.

Působení, účinky

Mezi nejdéle využívané účinky bezu černého patří laxativní působení (přírodní projímadlo) a diuretické působení (stimulace funkce vylučovacího systému). Hojně je využíván jako diaforetikum pro podporu pocení při onemocněních z nachlazení a při problémech s dýchacími cestami (kde mj. pomáhá odstraňovat hlen z průdušek). Účinný je při tlumení bolestivých zánětů periferních nervů u páteře, při ischiasu, revmatu apod. Příznivě působí při bolestech hlavy i zubů. Pomáhá při křečích trávicího traktu a při nadýmání. Ceněny jsou jeho stimulační účinky na funkci imunitního systému a na posílení obranyschopnosti. Pro podporu snižování a udržování tělesné hmotnosti je častou součástí odtučňovacích kúr.