Oman pravý

cm oman pravy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oman pravý, latinsky inula helenium, je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je to statná, až metr vysoká vytrvalá rostlina. Znali ji už staří Řekové, ve svých dílech ji zmiňovali slavní antičtí lékaři, jako Hippokrates či Galén. Z té doby pochází i část jejího latinského jména helenium, po slavné krásce Heleně Trójské.

Jako léčivá část se sbírá a suší kořen. Je zajímavé, že v ruské lidové medicíně se dokonce používá celá rostlina. Z účinných látek obsahuje inulin, některé zdroje uvádějí, že u citlivých osob může vyvolat trávicí problémy.

Nejvíce se uvádí jeho působení při potížích v žaludečním traktu. V tradičním léčitelství se používal oman pravý při nadýmání (hlavně spojeném s křečemi), průjmu, proti parazitům, ale také pro podporu chuti k jídlu či pro lepší tvorbu žaludečních šťáv. Rovněž by měl podporovat látkovou výměnu.

Druhá oblast, kde se oman pravý používal, jsou onemocnění dýchací soustavy. Jednak působí antisepticky a jednak podporuje rozpouštění hlenů, takže se používá jako expectorans. Proto se v léčitelství používal jako doplněk léčby kašle, astmatu, zánětu průdušek, černém kašli či při zápalu plic.  Rovněž se uvádělo, že je možné tuto bylinku používat u potíží se žlučníkem pro podporu vylučování a tvorby žluči. Také by měl zlepšovat obecně činnost jater.

Důležité je, aby se kořeny sbíraly z rostlin nejméně dva roky starých (ideální je tři roky stará rostlina). Obvykle se droga usušila a upravila do práškové formy. Z ní se připravoval odvar. Dříve se z něj vyráběly i léčivá vína, sirupy či tinktury. Léčivé víno mělo poetické jméno – víno svatého Pavla. Na závěr něco ze starých herbářů pro osamělé dívky a paní – nošení omanu pravého na růžových šatech přivolá lásku.