Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

cm divizna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Divizna velkokvětá patří do čeledi krtničkovitých – Scrophulariacea. Je to velmi nápadná, dvouletá statná bylina, dorůstající výšky až dvou metrů. V prvním roce vyrůstá růžice plstnatých listů, která na podzim odumírá. V dalším roce vyráží lodyha se zlatě žlutými květy, vytvářejícími bohatý hrozen. Má květní korunu s přirostlými tyčinkami, charakteristického pachu po medu, nasládlé, slizovité chuti. Koruna je souměrná, kulovitá, žlutá, trubka je krátká, lem je s pěti nestejnými cípy (dva horní nejmenší, spodní, prostřední největší).

Diviznu najdeme volně v přírodě na kamenitých stráních obrácených k jihu, je také pěstována v zahrádkách. Mezi její lidové názvy patří děvizna, svíce královská, Petrova hůl, císařská svíce, děvozelči pochodňová květina. Sbíraná část je květ bez kalicha. Mezi obsahové látky patří polysacharidy (kyselina uronová, galaktóza a arabinóza), sliz, flavonoidy, saponiny, iridoidy (aucubin, catalpol), glykosidy lignanů.

Sliz, obsažený v droze mírně dráždí horní cesty dýchací, flavonoidy a saponiny reflektoricky zvyšují bronchiální sekreci. Divizna se používá při suchých zánětech horních cest dýchacích, při nemocech z prochladnutí spojených s dráždivým, neproduktivním kašlem, při zánětech jícnu, případně žaludku a střev, jako pomocný prostředek při poruchách zažívání spojených s průjmy. Droga obsahuje množství chloupků, a proto je dobré nálev scedit, aby drobounké chloupky nedráždily sliznici.

Velmi často je divizna součástí expektoračních směsí. Oblíbená je kombinace stejných dílů divizny, černého bezu a lípy, používaná při nemocech z nachlazení. Čaj oslazený medem má velmi lahodnou chuť. Nežádoucí účinky nejsou známy, přesto se droga nemá používat dlouhodobě. Pro léčebné účely se využívá i blízce příbuzná divizna sápovitá (Verbascum phlomoides), která má však horní lodyžní listy nesbíhavé. Naopak se nevyužívá divizna malokvětá (Verbascum thapsus).