prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Chrom

15.04.2012
Chrom má důležitou roli v aktivitách některých enzymů. Zasahuje do rozkladu enzymů a jejich přeměny na energii a tvorby některých tuků. Učinkuje společně s insulinem a je tak nezbytný pro schopnost organismu využít cukr. Řada potravin obsahuje stopové množství chromu. Poměrně bohatými zdroji tohoto prvku jsou maso, melasa, hnědý cukr, lesní plody, červená řepa, kvasnice, pivo, mléčné výrobky a hrubá obilná mouka. Denní spotřeba chromu není velká. Doporučená denní dávka nebyla stanovena, ale průměrný denní příjem se pohybuje u dospělého jedince mezi 80 až 180 mikrogramy.

 

Biologické účinky chromu jsou silně závislé na mocenství, v kterém se dostává do organismu. Zatímco trojmocný chrom pokládáme za pozitivní pro náš organismus a je obsažen v každodenní stravě, šestimocný chrom je naproti tomu vnímán jako negativně působící a pokládán za možný karcinogen. V doplňcích stravy se často objevuje v organické formě jako pikolinát chromitý. Pomáhá stabilizovat hladinu krevního tuku a tím snižuje chuť na sladké. Tyto přípravky jsou vhodné jako doplněk diet a při sportovní činnosti. Pokud se správně a zdravě stravujeme (naše potrava obsahuje dostatek potravin v čerstvém a nezpracovaném stavu), náš organismus dostává přiměřené množství chromu.Nedostatek se může projevit u starých lidí a podvyživených dětí, kteří přijímají málo minerálních látek v potravě. Dlouhodobý nedostatek chromu zhoršuje schopnost organismu využívat cukr, což vede ke zvýšení jeho množství v krvi. Ve většině případů nevyvolává nedostatek chromu výrazné projevy. U některých pacientů se to může projevit syndromem, jehož příznaky připomínají cukrovku. Nemocný je unavený, cítí psychický zmatek, brnění nebo mravenčení nohou i rukou. Nedostatek chromu zhoršuje již existující cukrovku a u dětí zpomaluje růst. Může přispět i k rozvoji aterosklerozy (zúžení arterií). Proto jsou doplňky stravy obsahujcí chrom vhodné u diabetiků a pacientů s diabetickým syndromem.Je-li chrom v nadbytku, může být toxický. Jedním z důvodů zvýšené hladiny chromu v krvi může být znečištění životního prostředí způsobující vysoké koncentrace chromu v pitné vodě a ovzduší, které jsou znečištěny průmyslovým odpadem. Nadbytek chromu se projevuje záněty kůže a po inhalaci i poškozením nosní sliznice. U lidí, kteří jsou vystaveni častému působení chromových exhalátů je zvýšené riziko rakoviny plic.

 


Celková nabídka přípravků obsahujících Chrom.


Související články a videa:
Vanad
Cukrovka 2. typu – jak pomáhá strava ve středomořském stylu
VIDEO: Cukrovka
Jak snížit chuť k jídlu


15.04.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
„Kde volně plyne radost a láska, nemůže nastat jiný stav, než pohoda a zdraví,“ říká odborník na čínskou medicínu Bohumír Jehlička. Popisuje, jak se uzdravit
Moudrosti přísloví
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Okruh sleziny podle TČM
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Kterým potravinám se v těhotenství (a nejen tehdy) vyhýbat
Metličkovité křečové žíly neboli mikrovarixy
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O n�sRSS