Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Živočišné uhlí

09.07.2010
V názvu článku zmíněné uhlí označované jako živočišné se vlastně nyní nepoužívá, ale stále je to obecné, lidové označení pro uhlí rostlinné, adsorpční. Živočišné uhlí se vyrábělo spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku. Nyní se používá medicinální uhlí, které se vyrábí zuhelněním rostlinného materiálu, je označováno jako aktivované dřevěné (adsorpční) uhlí. Nicméně název živočišné uhlí tvrdošíjně přetrvává. Dále budu v článku používat termín rostlinné uhlí.

Rostlinné uhlí patřilo mezi jeden z nejstarších prostředků proti průjmu. Pracuje na principu adsorpce, což znamená přichycení (na rozdíl od absorpce, což znamená pohlcení). Při přichycení se jedna látka (toxin, jed, původce průjmu apod.) pevně "přilepí" k povrchu jiné látky (rostlinné neboli adsorpční uhlí). Obě látky vytvoří pak jeden celek, který je bezpečně vyloučen z těla ven. Proto nedojde ke zpětnému uvolnění jedů, toxinů či škodlivých látek obecně zpět do těla, ke kterému by mohlo jinak dojít.

 

Hlavní oblastí, kde se rostlinné uhlí používá, jsou stavy, kdy pacient trpí akutním průjmem. Nejvhodnější je použití u průjmů, které jsou způsobeny tzv. dietní chybou. V těchto případech dochází k průjmu proto, že pacient snědl sice hygienicky nezávadné, ale pro něj nevhodné jídlo (například mastný pokrm u žlučníkáře).

 

Rostlinné uhlí lze užít i při otravách. Svým mechanismem účinku brání vstřebání jedovaté látky do organismu. Je třeba zdůraznit, že toto použití musí být pod dohledem lékaře. Při těchto stavech se rostlinné uhlí kombinuje s projímadlem.

 

Dávkování rostlinného uhlí záleží na dávkování u konkrétního přípravku, vyrábí se jich celá řada, např. Carbofit. Jde o to, že množství rostlinného uhlí v dávce uváděné výrobcem by mělo být dostatečné vzhledem k velkému povrchu střeva, které má pokrýt. Jeho účinek je čistě fyzikální, spočívá v tom, že naváže (adsorbuje) škodliviny na svůj povrch. Nemá samo o sobě žádné nežádoucí účinky, maximálně může v případě vysokého dávkování dojít ke vzniku zácpy.

 

Je třeba ovšem mít na mysli, že se nesmí užívat současně s užívanými léky, minimálně je nutná dvouhodinová přestávka. Jinak by došlo ke snížení vstřebávání léků. Rostlinné uhlí stejně tak, jako zabraňuje vstřebávání škodlivin, by zabránilo i resorpci léků. Na závěr je třeba upozornit, že po užívání rostlinného uhlí může dojít k dočasnému zbarvení stolice do černa.

 


Celková nabídka přípravků proti průjmu.

 

Přípravky obsahující aktivní uhlí naleznete v naší nabídce.


Související články:
Průjmová onemocnění: nejen letní problém
Onemocnění z potravin
Grilování a opékání - skrytá zdravotní rizika
Faraonova pomsta
Cestovatelský průjem
Dietní chyby cestovatelů a jak s nimi bojovat


09.07.2010
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

105,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS