Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium)

29.03.2015
Bylinky

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium) je vytrvalá bylina, která má dutou lodyhu a kvete od června do srpna. Květy mají okolíčky s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Drobné (5 mm) plody mají vyniklá žebra s postranními výraznými křidélky, jsou označovány botaniky jako křídlaté dvojnažky. Patří do čeledi Apiaceae – miříkovité. V minulosti mu byly, jak již napovídají lidové názvy, přisuzovány magické účinky.

Roste celkem nenápadně, podél potoků či v příkopech podél cest. Má charakteristický zápach připomínající vůni celeru. Jako rostlinná droga se používá oddenek, který má silně aromatický pach a charakteristicky hořkou pálivou chuť. V lidovém léčitelství bývá označován jako mistrův kořen či ruka sv. Jana.

 

Z obsahových látek lze vyjmenovat terpenickou silici s limonenem, phellandrinem, pinenem, dále aromatické hořčiny, třísloviny, kumarinový derivát ostruthin, organické kyseliny, pryskyřice, vosky a některé další látky. V lidovém léčitelství se tato bylina užívá jako močopudná, na podporu vykašlávání a vůbec nemocech horních cest dýchacích, při žaludečních potížích (nechutenství, nadýmání, křečovité bolesti), pomáhat by měl i v případě revmatismu, dny či u pacientů trpících kožními nemocemi.

 

Dále byl v tradičním léčitelství používán při stavech úzkosti či zmírnění psychického napětí či navození spánku. V případě zmíněného použití proti revmatismu se v lidovém léčitelství připravovala koupel rukou či nohou. Velmi často se z všedobru horského připravovala tinktura, čaj nebyl v léčitelství příliš oblíben pro svou nepříjemnou chuť.

 

Nicméně je třeba upozornit, že i staří léčitelé si byli vědomi, že tato bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a musela se pečlivě užívat ve správném dávkování. Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, podráždění sliznic trávicího ústrojí a depresivní stavy. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti. Byla podávána jak ve směsích, tak samostatně. Jako matečná tinktura je využívána i v některých homeopatických školách. Jako zajímavost lze na závěr uvést, že se v léčitelství používal i jako afrodisiakum.

 

Celková nabídka přípravků obsahující výtažek ze všedobru horského.


Související články:
Bylinky a spaní
Bylinky a trávící potíže
Účinný pomocník při řešení ženských chorob je Gynex


29.03.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

153,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS