Všedobr horský (Imperatoria ostruthium)

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium) je vytrvalá bylina, která má dutou lodyhu a kvete od června do srpna. Květy mají okolíčky s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Drobné (5 mm) plody mají vyniklá žebra s postranními výraznými křidélky, jsou označovány botaniky jako křídlaté dvojnažky. Patří do čeledi Apiaceae – miříkovité. V minulosti mu byly, jak již napovídají lidové názvy, přisuzovány magické účinky.

Roste celkem nenápadně, podél potoků či v příkopech podél cest. Má charakteristický zápach připomínající vůni celeru. Jako rostlinná droga se používá oddenek, který má silně aromatický pach a charakteristicky hořkou pálivou chuť. V lidovém léčitelství bývá označován jako mistrův kořen či ruka sv. Jana.

Z obsahových látek lze vyjmenovat terpenickou silici s limonenem, phellandrinem, pinenem, dále aromatické hořčiny, třísloviny, kumarinový derivát ostruthin, organické kyseliny, pryskyřice, vosky a některé další látky. V lidovém léčitelství se tato bylina užívá jako močopudná, na podporu vykašlávání a vůbec nemocech horních cest dýchacích, při žaludečních potížích (nechutenství, nadýmání, křečovité bolesti), pomáhat by měl i v případě revmatismu, dny či u pacientů trpících kožními nemocemi.

Dále byl v tradičním léčitelství používán při stavech úzkosti či zmírnění psychického napětí či navození spánku. V případě zmíněného použití proti revmatismu se v lidovém léčitelství připravovala koupel rukou či nohou. Velmi často se z všedobru horského připravovala tinktura, čaj nebyl v léčitelství příliš oblíben pro svou nepříjemnou chuť.

Nicméně je třeba upozornit, že i staří léčitelé si byli vědomi, že tato bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a musela se pečlivě užívat ve správném dávkování. Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, podráždění sliznic trávicího ústrojí a depresivní stavy. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti. Byla podávána jak ve směsích, tak samostatně. Jako matečná tinktura je využívána i v některých homeopatických školách. Jako zajímavost lze na závěr uvést, že se v léčitelství používal i jako afrodisiakum.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.