Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Třeba jste i vy při svých toulkách krajinou potkali bylinku, která vypadá, jako by utekla někomu ze zahrady. Ve své podstatě hovoříme o trvalce, Karel Čapek by využil termínu perena, která se vyznačuje lysou lodyhou, jež ani v zimě neztrácí na své síle. Stejně jako barvínek menší, i vrbina penízková roste a roste, natruc všem mrazům. Neroste do výšky, plazí se, a to až do vzdálenosti půl kilometru. Listy jsou vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, krátce řapíkaté, celokrajné, tupé, červeně tečkované. Květy se vyznačují žlutou barvou, uvnitř jsou sytě tečkované, sedí na krátké stopce a mají pětičetnou korunu. Plodem jsou kulovité tobolky. Vrbina penízková kvete v květnu až červenci či srpnu.
Jedná se o poměrně hojnou bylinku, které si však mnozí často nevšimneme. Drží se při zemi, často roste skromně, někdy však narazíme na rozsáhlý pás vrbiny, která vytváří nádherně rozkvetlé, žlutavé koberce. A to je pak krása, věřte mi. Já sama jsem na vrbinu narazila v Určicích, v okolí vlhkého, stinného lesíku, což je právě místo, na kterém je bylince nevídaně dobře. Taktéž bývá častým hostem vlhkých luk, parků a zahrad.
Jak s touto bylinkou naložit?
Sbíráme kvetoucí nať, kterou seřezáváme v květnu až srpnu, nejlépe kolem poledne. Bylinka téměř nevoní, její chuť je svíravá až hořkokyselá. Obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, enzymy a další látky. Bylina se osvědčuje jako výtečný prostředek proti průjmu, taktéž posiluje. Vyznačuje se výrazným protirevmatickým účinkem, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě TBC. Tlumí nadměrnou menstruaci. Zevně, zejména při krčních zánětech, ji lze kloktat, mírní též bolestivý výskyt aft. Ve formě obkladů pak léčí bércové vředy, přidává se do koupelí při hemoroidech. Kašovité obklady lze aplikovat při kloubním i svalovém revmatismu. Díky přítomné kyselině křemičité zvláčňuje pokožku, kterou činí pružnější.
Nálev či odvar?
Obvyklou léčivou formou pro vnitřní užití bude nálev, pro zevní použití pak odvar. Častěji se užívá ve směsi, při její aplikaci nebyly pozorovány žádné nežádoucí vedlejší účinky, kontraindikací však může být chronická zácpa. Tinkturou z vrbiny posilujeme účinnost protizánětlivých urologických čajů.
Ve starých herbářích byla tato bylina nazývaná Hirundinaria, Serpentaria nebo také Centummorbia. Jinak léčivka již od nepaměti slouží k hojení ran a bolestivých míst na pokožce. V 17. století holandský lékař Boerhaave doporučoval sušenou a práškovanou vrbinu jako vynikající lék proti kurdějím a proti vnitřnímu krvácení. Ale ještě před ním se zmiňuje ve svém herbáři též anglický lékař J. Gegard: Není lepší bylinky k hojení než této. Od něho též pochází starý úspěšný lék na všechny druhy krvácení: 10 g čerstvé šťávy z byliny vrbiny penízkové, 10 g medu, 0,3 l červeného vína. Vše svaříme na mírném ohni po dobu 3 minut, poté necháme vychladnout a užíváme 3 x denně čajovou lžičku sirupu vždy 10 minut před jídlem.
Obecně se též bylina doporučovala v podobě extraktu a odvaru pro vnější užití, na rány, sečná a bodná zranění, vnitřně pak jako sirup při černém kašli.
Recept na vláčnou, pevnou pokožku
Nasbíráme rozkvetlou bylinu, kterou umixujeme či jinak podrtíme na kaši. Touto kaší pak bohatě potřeme bavlněnou látku, kterou přikládáme na obličej, zejména před usnutím. Necháme působit po dobu 30 minut. Následně plátno sejmeme, neumíváme, necháme takto. Ráno pak omyjeme vlažnou vodou bez mýdla. Pokožka tím zvláční, pročistí se a zpružní. Provádíme 2 x týdně, výsledek je znatelný. Stejnou kaši můžeme použít k obkládání bolestivých kloubů, zejména při revmatismu. V takovém případě se kaše nanáší na obvaz, kterým se obváží postižená místa. Ta se udržují v teple, po celou noc. Tento postup se provádí každý druhý či třetí den po dobu 14 dní.
Zbyněk Mlčoch, lékař a bylinář píše:
Když pokožka tak svědí, že by člověk nejradši vyskočil z kůže, vykoupejte se ve vrbině penízkové. 100 g čerstvé byliny zalijte 2 litry vařící vody a nechejte pod pokličkou táhnout 20 minut. Pak tento extrakt sceďte přímo do napuštěné vany a koupejte se v něm asi 15 minut. Bez otření se zabalte do županu a 1 hodinu odpočívejte.
Koupel lze také podpořit vnitřním užíváním nálevu z vrbiny: kávovou lžičku suché nati nebo polévkovou lžíci čerstvé byliny zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3 šálky denně.
Máte-li zahradu, vrbinu do ní pozvěte, kvítky nabízejí dostatek pylu, takže nakrmíte i houževnaté včelky, jejichž přítomností zahrada rovněž získá na kráse. Případně, vydejte se do přírody, najdete tam nejenom vrbinu, ale i další, přenádherné léčivky, které pak na podzim a v zimě posvětí poctivý, léčivý čaj.
V článku jsou použity informace z knihy:
Janča, Jiří, Zentrich, Josef. Herbář léčivých rostlin 5. Praha: Emiment, 1996. 216 str. ISBN 978-80-7281-379-7.